منوی سایت

بررسی اجمالی

حتی بریدگی های کوچک می توانند خونریزی زیادی ایجاد کنند ، به خصوص اگر در مکانی حساس مانند دهان قرار داشته باشند. در بیشتر موارد ، پلاکت های خون شما به خودی خود منعقد می شوند و لخته ای را تشکیل می دهند تا جریان خون را متوقف کند. اگر شما نیاز به سرعت بخشیدن به شرایط دارید ، برخی از روش های خانگی می توانند به انعقاد خون شما کمک کرده و خونریزی را سریعتر متوقف کنند.

در صورت وجود برش با هر اندازه و هر عمق ، اولین قدم برای درمان همیشه اعمال فشار و بالا نگهداشتن زخم است. پس از آن ، برخی از روش های خانگی وجود دارد که در سراسر جهان برای سرعت بخشیدن به لخته شدن خون و جلوگیری از خونریزی در بریدگی های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ، همه این راه حلها به طور قطعی تایید نمی شوند. در اینجا شش روش درمانی وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید.

6 درمان خانگی برای متوقف کردن خونریزی

۱.اعمال فشار و بالا بردن

اولین قدم در صورت خونریزی ، فشار محکم بر روی زخم و در صورت ممکن بالا بردن زخم از قلب است. می توانید با یک پارچه تمیز یا گاز آن را فشار دهید. مهم نیست که چه نوع پارچه ای را برای کمپرس استفاده کنید تا زمانی که تمیز باشد.

اگر خونریزی متوقف شد ، پارچه را جدا نکنید. جدا کردن سریع پارچه ممکن است با شکستن لخته خونی که تشکیل شده همراه باشد و خونریزی را افزایش دهد. در عوض ، سعی در فشرده سازی بیشتر داشته باشید و فشار ملایم را ادامه دهید.

قبل از بررسی زخم ۵ تا ۱۰ دقیقه روی زخم فشار وارد کنید تا ببینید که آیا خونریزی کاهش یافته یا متوقف شده است. اگر اینطور نیست ، پنج دقیقه دیگر فشار وارد کنید. اگر خونریزی هنوز متوقف نشده است ، برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید.

۲.یخ

استفاده از یخ روی زخم  دارای خونریزی ، به ویژه در دهان ، یک درمان خانگی محبوب برای متوقف کردن خونریزی است. این روش همچنین به کاهش تورم کمک می کند. با این حال ، تحقیقات علمی اندکی برای تایید این راه حل وجود دارد. یک مطالعه قدیمی نشان داد که زمان خونریزی زیاد، دمای بدن شما بیشتر است. از طرف دیگر هرچه دمای بدن شما پایین بیاید ، زمان لخته شدن خون کندتر می شود.

نحوه استفاده: یک مکعب یخی پیچیده شده در گاز را مستقیماً روی زخم بمالید. اگر دمای بدن بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی است از یخ استفاده نکنید تا خونریزی متوقف شود.

۳.چای

یک روش محبوب برای متوقف کردن خونریزی به خصوصا بعد از برگشت از دندانپزشکی ، استفاده از یک کیسه چای مرطوب در ناحیه آسیب دیده است. تصور می شود که تانن های موجود در چای باعث لخته شدن خون شده و توانایی قابض دارند. تانن ها مواد شیمیایی طبیعی هستند که به چای طعم تلخ آن را می دهند.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ ، چای سبز ممکن است بهترین نوع چای مورد استفاده بعد از کشیدن دندان باشد. این مطالعه نشان داد که افرادی که گاز پانسمان را با عصاره چای سبز به روی دندان خونی خود گذاشته اند ، نسبت به افرادی که به تنهایی گاز استفاده کرده اند ، خونریزی کمتری را تجربه کردند.

طرز استفاده:  برای استفاده از چای برای متوقف کردن خونریزی بعد از عمل دندان ، یک کیسه چای سبز یا سیاه را خیس کنید و آن را در گاز بپیچانید ؛ سپس آن را محکم اما به آرامی روی زخم بزنید یا آن را به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر مستقیماً در روی برش دهان خود نگه دارید. برای استفاده از چای برای جلوگیری از خونریزی زخم بیرونی ، یک کیسه چای سبز یا سیاه را در روی آن زخم فشار دهید. می توانید با استفاده از فشار مستمر و بالا بردن بریدگی بالاتر از قلب خود ، خونریزی را کمتر کنید.

۴.بومادران

گونه های مختلف گیاه بومادران در سراسر جهان یافت می شود. گفته می شود آشیل از بومادران برای متوقف کردن خونریزی زخم های سربازانش در طول نبرد استفاده می کرده است. او یک نوع گیاه بومادران را آزمایش کرد تا ببیند چقدر می تواند به بهبود زخم ها در موش ها کمک کند و دریافت که موثر است.

نحوه استفاده: پودر بومادران با خرد کردن گیاه بومادران خشک شده ساخته می شود. برای استفاده از پودر بومادران برای متوقف کردن خونریزی ، روی زخم را با پودر بومادران یا برگها و گلهای بومادران مرطوب و تازه پوشانده و سپس فشار وارد کرده و زخم را بالاتر از قلب خود نگهدارید.

۵.فندق

ماهیت قابض فندق ممکن است به توقف خونریزی در بریدگی و زخم های کوچک کمک کند. قابض ها به سفت تر شدن پوست و کشیده شدن آن ، افزایش خون رسانی و لخته شدن کمک می کنند. تحقیقات بیشتری لازم است تا ثابت شود که قابضان خونریزی را متوقف می کنند ، اما استفاده از پماد فندق درمانی مؤثر برای انواع خاصی از اختلالات پوستی است.

برخی از گیاهان قابض دیگر که ممکن است جلوی خونریزی را بگیرند عبارتند از: گیاه چنار و گل رز.

نحوه استفاده: برای استفاده از فندق برای کند کردن خونریزی ، مقدار کمی روی گاز یا پانسمان قرار داده و روی زخم فشار دهید. فندق خالص ، بدون هیچ گونه مواد دیگر ، را استفاده کنید.

6 درمان خانگی برای متوقف کردن خونریزی

۶.ویتامین C

براساس یک مطالعه موردی ، ترکیب پودر ویتامین C و روی ممکن است خونریزی طولانی مدت را متوقف کرده و لخته شدن خون را پس از کشیدن دندان تشویق کند . این مطالعه نشان داد که پاشیدن پودر حاوی ویتامین C بر روی گاز و استفاده از آن روی جای دندان دارای خونریزی باعث کند شدن خونریزی می شود.

نحوه استفاده: حتما از پودر خالص ویتامین C استفاده کنید که با قندها یا طعم دهنده ها مخلوط نشده باشد. پودر را مستقیماً روی لثه های دارای خونریزی خود بپاشید .

پرسش و پاسخ: آیا ممکن است این روش ها مضر باشد؟

سوال:

آیا امتحان کردن راه حل هایی که ثابت نشده است جلوی خونریزی را می گیرند ، مضر است یا امتحان کردن برای من بی خطر است؟

جواب

شما هرگز نباید چیزی را که ثابت نشده است اما گفته شده که به دلایل مختلف جلوی خونریزی را می گیرد استفاده کنید.  از آنجا که یک زخم باز است ، بدن شما در معرض آلاینده ها قرار دارد. استفاده از ماده تایید نشده بر روی زخم می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. این مشکلات می تواند خونریزی را افزایش دهد ، عفونت ایجاد کند ، پوست شما را تحریک کند یا یک واکنش آلرژیک ایجاد کند . در این زمینه محتاط باشید و اگر سوالی دارید با پزشک خود در میان بگذارید.

Source: www.healthline.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116