منوی سایت

گانگرن به مرگ بافت بدن به دلیل کمبود جریان خون یا عفونت باکتریایی جدی اشاره دارد. گانگرن معمولا اندام هایی از جمله انگشتان دست و پا را تحت تاثیر قرار می دهد، اما می تواند در عضلات و اندام های داخلی شما نیز رخ دهد.

در صورت مبتلا بودن به بیماری های پیش زمینه ای که به رگ های خونی و جریان خون آسیب می رسانند، احتمال ایجاد گانگرن بالاتر می رود. بیماری هایی مانند دیابت یا شریان های سخت (آترواسکلروز) از علل اصلی ایجاد گانگرن هستند.

درمان گانگرن شامل جراحی برای حذف بافت های مرده، آنتی بیوتیک ها و اکسیژن درمانی با فشار زیاد است. اگر گانگرن زودهنگام شناسایی شده و به سرعت درمان شود، احتمال بهبود بیشتر می شود.

گانگرن یا قانقاریا

علائم

هنگامی که گانگرن روی پوست شما تاثیر می گذارد، علائم و نشانه های ممکن عبارتند از:

تغییر رنگ پوست – از پوست رنگ پریده تا پوست آبی، بنفش، سیاه و سفید، برنز یا قرمز، بسته به نوع گانگرن شما

تورم و یا تشکیل تاول هایی پر از مایع بر روی پوست

یک خط روشن بین پوست سالم و پوست آسیب دیده

درد ناگهانی و شدید و پس از آن بی حسی

ترشحات بدبو از زخم

پوست نازک و براق، یا پوست بدون مو

پوستی که در هنگام تماس سرد به نظر می رسد

اگر شما مبتلا به نوعی گانگرن باشید که بر روی بافتهای زیر پوست شما تاثیر می گذارد، مانند گانگرن گازی یا گانگرین داخلی، ممکن است متوجه شوید که:

بافت آسیب دیده متورم شده و بسیار دردناک است.

شما دچار تب و یا درجه حرارت پایین هستید و به طور کلی احساس ناخوشی می کنید.

اگر عفونت باکتریایی که در بافت گانگرن است در بدن شما پخش شود، شوک عفونی یا شوک سپتیک نامیده می شود. علائم و نشانه های شوک سپتیک عبارتند از:

 • فشار خون پایین
 • تب، و یا درجه حرارت پایین تر لز ۳۶ درجه سانتی گراد
 • ضربان قلب سریع
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • گیجی

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد

گانگرن یک وضعیت جدی است و نیاز به درمان سریع دارد. اگر در هر منطقه از بدن با یک یا چند علائم زیر به همراه دردی دائمی و غیر قابل توضیح دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب پایدار
 • تغییرات پوستی (از جمله تغییر رنگ، گرما، تورم، تاول یا ضایعات) که از بین نخواهد رفت
 • ترشحات بدبو از یک زخم
 • درد ناگهانی در محل جراحی یا ترومای اخیر
 • پوستی رنگ پریده، سخت، سرد و بی حس

گانگرن یا قانقاریا

علل

گانگرن ممکن است به علت یک یا برخی از علت های زیر رخ دهد:

عدم تامین خون. خون شما اکسیژن و مواد مغذی را برای تغذیه سلول ها و اجزای سیستم ایمنی بدن مانند آنتی بادی ها فراهم می کند تا از عفونت جلوگیری کنند. بدون تامین مناسب خون، سلول ها نمی توانند زنده بمانند، و بافت شما از بین می رود.

عفونت. اگر باکتری برای مدت طولانی کنترل نشده باقی بماند، عفونت می تواند موجب مرگ بافت و گانگرن شود.

تروما. زخم های ناشی از تروما، مانند زخم های گلوله یا آسیب های ناشی از تصادفات اتومبیل، می توانند باکتری ها را به داخل بافت های عمقی بدن وارد کنند. وقتی که چنین بافتی آلوده می شود، ممکن است گانگرن رخ دهد.

انواع گانگرن

گانگرن خشک. گانگرن خشک با پوست خشک و چین خورده و رنگ قهوه ای، بنفش یا سیاه مشخص می شود. گانگرن خشک ممکن است به آرامی رشد کند. این بیماری بیشتر در افراد مبتلا به بیماری عروق خونی مانند آترواسکلروز یا افراد مبتلا به دیابت رخ می دهد.

گانگرن مرطوب. اگر عفونتی باکتریایی در بافت آسیب دیده وجود داشته باشد، گانگرن به عنوان گانگرن “مرطوب” شناخته می شود. تورم، تاول زدگی و ظاهری مرطوب، ویژگی های مشترک گانگرن مرطوب است.

گانگرن ممکن است بعد از یک سوختگی، یخ زدگی یا آسیب شدید ایجاد شود. گانگرن مرطوب اغلب در افراد مبتلا به دیابت اتفاق می افتد که ناخودآگاه به انگشت پا یا پا آسیب می رسانند. گانگرن مرطوب باید بلافاصله درمان شود، زیرا به سرعت گسترش می یابد و می تواند مرگبار باشد.

گانگرن گازی. گانگرن گازی معمولا بافت ماهیچه عمیق را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر دچار گانگرن گازی شوید، سطح پوست شما ممکن است در ابتدا طبیعی به نظر برسد.

با پیشرفت بیماری، ممکن است پوست رنگ پریده شده و سپس به رنگ خاکستری یا قرمز بنفش تبدیل شود. ظاهر پوست ممکن است حبابی شود و همچنین ممکن است پوست آسیب دیده در هنگام فشار دادن به دلیل گاز داخل بافت صدایی ایجاد کند.

گانگرن گازی به طور کلی توسط عفونت باکتریایی ایجاد می شود و مانند گانگرن مرطوب، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

گانگرن داخلی. گانگرنی که بر روی یک یا چند اندام شما تأثیر می گذارد، مانند روده، کیسه صفرا یا آپاندیس، گانگرن داخلی نامیده می شود. این نوع گانگرن زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به یک عضو داخلی مسدود شود، مثلا وقتی که روده شما از طریق یک ناحیه ضعیف عضله در شکم (فتق) دچار تورم و پیچ خوردگی می شود.

گانگرن داخلی ممکن است باعث تب و درد شدید شود. این گانگرن اگر درمان نشود میتواند کشنده باشد.

گانگرن فورنیه. گانگرن فوریه شامل اندام های تناسلی است. بیشتر مردان تحت تاثیر این مشکل قرار می گیرند، اما زنان نیز می توانند دچار این نوع گانگرن شوند. گانگرن فورنیه معمولا به علت عفونت در ناحیه تناسلی یا دستگاه ادراری ایجاد می شود و سبب ایجاد درد، حساسیت به لمس، قرمزی و تورم می شود.

گانگرن همپوشانی باکتریایی پیشرفته (gangrene Meleney). این نوع نادر از گانگرن معمولا بعد از عمل جراحی رخ می دهد و ضایعات دردناک پوست طی یک تا دو هفته پس از جراحی ایجاد می شوند.

 

Source: www.mayoclinic.org

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *