به طور معمول زمانی که پوست در معرض ضربه و آسیب قرار می‌گیرد بافتی تحت عنوان گرانولیشن تشکیل می‌شود و روی محل زخم را پوشش می‌دهد و با گذشت زمان به بافت طبیعی بدن تبدیل می‌شود و دیگر نشانی از عوارض و محل زخم وجود نخواهد داشت، حال نکته‌ی مهم این است که اگر بنا بر هر دلیلی تشکیل بافت گرانولیشن با مشکل مواجه شود و یا شکل‌گیری آن زمان طولانی را بطلبد در محل زخم بافتی تحت عنوان اسکار ایجاد خواهد شد که جنس آن از فیبر می‌باشد، این بافت درواقع به منظور درمان زخم ایجاد می‌شود و از لحاظ رنگ، نوع بافت، میزان تراکم عروق و اعصاب با بافت طبیعی بدن تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد. در رابطه با بافت اسکار باید بیان داشت در مواردی ممکن است که رشد آن تا بیش از منطقه‌ی زخم پیش رود که در این حالت بافتی سخت به نام اسکار هایپرتروفیک ایجاد می‌کند.

نشانه‌های کلوئید

نشانه‌های کلوئید

زمانی که بافت اسکار رشد بیش از حدی پیدا می‌کند کلوئید ظاهر می‌شود، زمانی که بافت کلوئید تشکیل می‌شود به مرور و به آرامی شروع به پیشروی می‌کند، سرعت پیشروی آن گاهی ممکن است یک سال زمان ببرد تا نشانه‌های ابتدایی کلوئید قابل ملاحظه شود.

به طور کلی برای بیان نشانه‌های بروز کلوئید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کلوئید از لحاظ ظاهری به شکل زخمی برجسته و با سطح صاف می‌باشد.
  • رنگ محلی که کلوئید در آن تشکیل شده در مقایسه با بافت طبیعی تیره‌تر می‌باشد و همچنین حاشیه‌ی آن کمی پررنگ‌تر از ناحیه‌ی مرکز است.
  • بخشی برجسته و دارای حالت گوشتی که به رنگ‌های قرمز، صورتی و یا بنفش قابل مشاهده است.
  • در مواردی دارای حالت نرم و در موارد دیگر بافت سختی دارد.
  • گاهی با لمس کردن محل کلوئید احساس خارش و یا درد در فرد بروز داده می‌شود.

در ادامه‌ی موارد ذکر شده در قسمت بالا می‌توان بیان داشت که گاهی ممکن است خارش‌های ایجاد شده با لمس محل کلوئید بسیار شدید باشد به طوری که روند زندگی و فعالیت‌های فردی شخص با مشکل مواجه شود، گاهی هم ممکن است با لمس کردن کلوئید درد احساس شود، حال باید بیان داشت که این علائم بعد از این که رشد کلوئید توقف یافت به طور کل از بین برود.

به طور کلی می‌توان بیان کرد که بسیاری از کلوئیدها برای سلامت جسمی فرد تهدید خطرناکی به شمار نمی‌رود مگر در شرایطی که ظاهر شدن کلوئید به دنبال آسیب‌های جدی سوختگی و جراحی‌ها باشد، در این شرایط ممکن است که کارکرد تاندون‌ها و عضلات بدن دستخوش تغییر شود.

عوامل موثر در ایجاد اسکار

 

در رابطه با ایجاد اسکار روی بدن افراد عوامل مختلفی می‌تواند تاثیر گذار واقع شود که ما در زیر به بررسی کلی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

عوامل موثر در ایجاد اسکار

سن

بر اساس گزارش‌ها و مشاهدات در دسترس می‌توان بیان داشت که افراد در سنین بین ۱۰ الی ۳۰ سال امکان ابتلا به اسکار را دارند.

ژنتیک

بر اساس مشاهدات دیده شده که تعدادی از افراد که با اسکار درگیر هستند ( حدود یک سوم آمار جمعیت مبتلا ) از لحاظ ژنتیکی با این عارضه در ارتباط می‌باشند و یکی از نزدیکان آن‌ها با همین مشکل مواجه بوده است.

نژاد

محققان بر این باور هستند که مناطقی مانند آسیا، آفریقا، ایالات متحده آمریکا و همچنین لاتین با عارضه اسکار بیشتر درگیر هستند.

محل بروز زخم

افراد از لحاظ این که کدام بخش از بدن آن‌ها دچار آسیب‌دیدگی می‌شود در معرض اسکار قرار خواهند داشت چرا که محل‌هایی از قبیل شانه، سینه و بخش فوقانی کمر احتمال بیشتری برای بروز اسکار دارند.

میزان آسیب‌دیدگی

زمانی که بافت بدن شخص در اثر ضربه، سوختن و جراحی یا هر آسیب دیگری از بین برود و یا دچار جراحت وسیعی شود امکان بروز اسکار وجود خواهد داشت.
در رابطه با مطالب بالا می‌توان بیان داشت که پس از جراحی‌های مختلف مانند جراحی‌های زیبایی برای لاغری اندام، جراحی قلب باز و غیره نشانه‌هایی از حضور اسکار هایپرتروفیک وجود خواهد داشت.

آیا اسکار را می‌توان با استفاده از روش‌های خانگی از بین برد؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید بگوییم که این فرایند چالش‌های زیادی دارد و بسیار دشوار خواهد بود چرا که با اقدام به حذف کلویید به روش‌های خانگی که شاید به گوشتان خورده باشد ممکن است کمی بعد دوباره بروز کند و اسکار نمایان شود.

حال با توجه به مطالب گفته شده ترجیح بر این است که هیچ‌گونه اقدامی در جهت جراحی و یا برداشتن بافت انجام ندهید.

درمان کلوئید

درمان کلوئید

در رابطه با درمان اسکار و یا همان کلوئید می‌توان بیان داشت که پزشک ابتدا با بررسی وضعیت موجود و شرایط فرد درمان‌های مختلفی را تجویز می‌کند.

در مراحل ابتدایی برخی از روغن‌ها که فرایند مرطوب سازی پوست را بر عهده دارند، همچنین برخی از کرم‌ها که در جهت ترمیم بافت‌های پوستی به کار می‌روند ممکن است موثر واقع شوند، چرا که با استفاده از آن‌ها بافت کلوئید تحت تاثیر قرار می‌گیرد و منقبض شده سپس صاف می‌شود.

مرحله‌ی بعدی درمان اسکار در صورت از بین نرفتن اسکار این است که پزشک با استفاده از روش‌هایی مانند پانسمان فشار، تزریق و یا پد سیلیکون اقدام به درمان می‌کند، همچنین باید بیان داشت که استفاده از این روش‌ها برای درمان اسکارهایی که به تازگی نمایان شدند موثر است.

از نکات قابل توجه برای روش‌های تزریقی در درمان اسکار باید بیان داشت که نحوه‌ی تزریق و میزان داروی تزریق شده در اثرگذاری روند درمانی اسکار بسیار موثر است.

از بین بردن اسکار با استفاده از سرما درمانی

روش سرما درمانی و یا کرایوتراپی یکی دیگر از روش‌های پیش رو برای درمان اسکار می‌باشد که طی این روش از نیتروژن مایع استفاده می‌شود، همانطور که می‌دانید نیتروژن مایع دمای بسیار کمی دارد، حال خوب است این را هم بدانید که ممکن است کرایوتراپی در کنار سایر روش‌ها مانند لیزر درمانی و تزریق مورد استفاده قرار گیرد.

پیشگیری از بروز اسکار یا کلوئید

جمله‌ی معروف ” پیشگیری بهتر از درمان است ” به احتمال زیاد به گوشتان خورده است، در رابطه با اسکار هم باید بیان کرد از آن‌جایی که از بین بردن اسکار فرایندی بسیار سخت و دشوار است بهتر است که فرایند پیشگیری را انجام دهید. بهترین و ابتدایی‌ترین پیشنهاد برای پیشگیری از بروز اسکار مراقبت از خود در برابر آسیب‌های احتمالی می‌باشد. در مراحل بعدی باید در نظر داشته باشید تحت نظر پزشک اقدامات لازم را انجام دهید و تحت هیچ عنوان خودسرانه اقدامی برای حذف اسکار انجام ندهید.

از بین بردن اسکار با استفاده از لیزر

برای درمان اسکار در برخی موارد ممکن است که پزشک استفاده از لیزر را تجویز کند، نکته‌ی مهم این است که استفاده از لیزر درمانی ممکن است در برخی موارد اثر مثبتی داشته باشد و سطحی صاف‌تر و نرم‌تر به بافت بدهد و گاهی هم این امکان وجود دارد که استفاده از لیزر میزان قرمزی و تورم اسکار را بیش‌تر کند.

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *