منوی سایت

چگونه از عفونت غیرقابل کنترل زخم پای دیابتی پیشگیری کنیم

مراقبت غیراصولی از زخم پای دیابتی باعث افزایش ابتلا به عوارضی مانند عفونت می شود.

پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی یک اولویت مهم برای افراد مبتلا به دیابت است. تقریبا ۱۵ تا ۲۵ درصد از افراد مبتلا به دیابت، در طول زندگی خود مبتلا به زخم پای دیابتی می شوند. زخم پا اگر به موقع درمان نشود می تواند به سرعت تبدیل به زخم چرکی شود. زخم های پا نیاز به مراقبت و درمان پیشرفته دارند، اگر تحت درمان قرار نگیرند در نهایت ممکن است منجر به قطع عضو یا افزایش خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی شوند.

چگونه از عفونت غیرقابل کنترل زخم پای دیابتی پیشگیری کنیم

نکته مهم در این بین؛ این است که هزینه درمان یک زخم پای دیابتی عفونی چندین برابر درمان زخمی است که در مراحل اولیه تشخیص داده می شود. خوشبختانه می توان با مراجعه به موقع به متخصص زخم دیابتی، از این امر پیشگیری کرد.

مراقبت از زخم پای دیابتی

همانند سایر موارد پزشکی، بهترین درمان برای زخم های دیابتی، پیشگیری است. شستشوی روزانه ی پاها و استفاده از لوسیون مرطوب کننده، گام های ضروری برای سلامت پاها در افراد مبتلا به دیابت است. تمیز و مرطوب نگه داشتن پوست می تواند به محافظت پاها در برابر هر گونه آسیبی کمک کند و در برابر ترک خوردگی و تاول ها که می توانند منجر به زخم پای دیابتی شوند، سبب مقاومت پوست شود.

کفش و جوراب های طبی مخصوص افراد دیابتی، برای پیشگیری از سایش پوست و ایجاد تاول ها، بسیار موثر است. ناخن های پا باید به طور مرتب کوتاه و تمیز شوند تا از انباشته شدن کثیفی و آلودگی ها جلوگیری شود.

آگاهی از سلامت پاها

برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند، مراقبت از پاها و آگاهی از سلامت پاها بسیار مهم است. افراد دیابتی مستعد ابتلا به بیماری نوروپاتی محیطی هستند که سبب ضعف گردش خون در بدن به ویژه در اندام های انتهایی بدن می شود. در نتیجه منجر به از دست دادن احساس در پاها می شود. به همین دلیل بررسی روزانه پاها برای جلوگیری از عفونت غیرقابل کنترل پاها ضروری است.

درمان سریع زخم های کوچک پا

اگر در ابتدا متوجه یک خراش، برش یا کبودی کوچک بر روی پاهایتان شوید، باید بلافاصله آن ها را درمان کنید و این زخم های کوچک را نادیده نگیرید. زخم های کوچک باید به آرامی پاک شوند و با یک آنتی سپتیک موضعی و دیگر محصولات مناسب مراقبت از زخم، درمان شوند.

داروهای خانگی می تواند زخم را وخیم تر و مانع بهبودی آن شود. اگر زخم های کوچک در عرض ۱ تا ۲ روز بهبود نیابد، سریعا با متخصص زخم عفونی مشورت کنید تا علائم عفونت را بررسی کنند.

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم پای دیابتی:

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

2 دیدگاه در چگونه از عفونت غیرقابل کنترل زخم پای دیابتی پیشگیری کنیم
  1. سلام من مادرم دیابت داره و انگشت بزرگ پاش داره سیاه میشه. ممنون میشم کمکم کنید

    • کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق ۱۱ آذر ۱۳۹۷ در ۱۴:۲۹ پاسخ

      سلام وقت بخیر در اسرع وقت برای مشاوره به کلینیک زخم مراجعه کنید ۰۲۱۸۸۰۳۶۵۲۳


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116