چگونه از بروز زخم پای دیابتی جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهیم

براساس برآوردها ۹.۳ درصد از کل جمعیت جهان در سال ۲۰۱۲، دیابت داشته اند. در حالی که بسیاری از مشکلات و عوارض مرتبط با دیابت وجود دارند، زخم های پای دیابتی یکی از شدیدترین این مشکلات است.

این زخم های پای دیابتی در حدود ۱۵ درصد از افراد دیابتی رخ می دهد. و در حالی که زخم های پای دیابتی در برخی از افراد فقط با با درد و ناراحتی مرتبط می شوند، ۶ درصد از این گروه به علت عوارض و یا عفونت بستری می شوند و ۸۵ درصد موارد قطع عضو به دلیل زخم های پای دیابتی هستند.

اما زخم ها لزوما نباید چنین تاثیر زیادی روی بیمار داشته باشند و راه های متعددی برای مقابله با این زخم های دردناک وجود دارد.

 

چگونه از بروز زخم پای دیابتی جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهیم

 

پیشگیری ضروری است

همانطور که بسیاری از متخصصان موافق هستند، یکی از بهترین روش های درمان زخم پای دیابتی این است که از ابتدا از بروز این زخم ها جلوگیری کنیم. برای بیماران دیابتی، پیشگیری به این معنی است که بعضی رفتارهای کلیدی و بسیار مهم را به صورت روزانه و مرتب انجام دهند.

بطور مثال چک کردن پاها در هر روز صبح اهمیت بسیاری دارد و تشخیص هر چه سریع تر زخم ها در مراحل اولیه – مانند تورم و یا پوست ترک خورده – بهتر است. و همچنین شما باید بعلاوه اینکار، پاهای خود را به طور منظم، با صابون و آب گرم بشویید، و کفش مناسب بپوشید. در نهایت، بیماران دیابتی همیشه باید برای کنترل سطح قند خون خود قدم هایی بردارند. مجله زندگی دیابتی چندین مرحله آسان برای این منظور توصیه کرده است، از جمله خوردن صحیح، داشتن استراحت و تمرینات ورزشی منظم.

 

تکیه بر محصولات مراقبت از زخم

هنگامی که نوبت به مبارزه با زخم می رسد، در حال حاضر تعداد زیادی از محصولات مراقبت از زخم به طور گسترده ای در دسترس هستند. جوراب های فشاری یکی از رایج ترین محصولات هستند و می توانند از طریق افزایش جریان خون تازه در پاها از بروز زخم جلوگیری کنند. محصولات موضعی، از جمله آلژینات و پانسمان ضد میکروبی موثر هستند زیرا زهکشی و ترشحات زخم را جذب می کنند و می توانند از کم آبی که به بروز و رشد زخم کمک می کند جلوگیری کنند. پانسمان های بر پایه نقره در نگه داری و بهبود زخم مفید هستند. چند پروژه تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد نقره باعث بهبود زخم می شود.

 

پیشرفت های جدید

اگر چه پانسمان برای درمان اکثر زخم ها کافی است، پزشکان و محققان هنوز به دنبال روش های جدید و کارآمدتر برای کمک به بیماران هستند. در بهار ۲۰۱۶، یکی از این پروژه ها توسط دانشمندان دانشگاه ویسکانسین-میلواکی منتشر شد: درمان مبتنی بر نور. تیم UWM با استفاده از یک شکل خاصی از نور قرمز، نوری که با  چشم انسان دیده نمی شود، توانستند با فعال سازی سلول ها، میزان بهبود زخم را افزایش بخشند و به طور موثر از التهاب جلوگیری کرده و به سلول ها اجازه ترمیم بافت ها و تشکیل عروق را دهند. در مطالعات آزمایشگاهی، برخی از زخم ها به میزان ۲.۵ برابر سریع تر بهبود یافتند و دری به روی راه های جدیدی برای مراقبت از زخم پیشرفته باز کردند.

 

SOURCE: advancedtissue.com

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم

 

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *