چگونه از عسل روی زخم ها استفاده می شود؟

مردم هزاران سال از عسل برای بهبود زخم استفاده کرده اند. در حالی که اکنون گزینه های درمانی بسیار مؤثر دیگری برای ترمیم زخم داریم ، عسل هنوز هم ممکن است برای بهبود برخی زخم ها مفید باشد.

عسل دارای خواص ضد باکتریایی و تعادل pH بی نظیری است که اکسیژن و ترکیبات شفابخش را به زخم وارد می کند.

بهتر است بدانید متخصصان مراقبت از زخم برای بهبود زخم های مزمن و سایر آسیب ها از عسل درجه پزشکی استفاده می کنند.

چگونه ، چه موقع و چرا عسل برای مراقبت از زخم استفاده می شود؟

آیا عسل برای بهبودی مؤثر است؟

عسل ماده ای شیرین و شربتی است که نشان داده شده دارای اجزای فعال زیستی است که می تواند به بهبود زخم کمک کند.

مطابق بررسی های منتشر شده در مجله Wounds ، عسل در بهبود زخم ها مزایای زیر را ارائه می دهد:

pH اسیدی باعث بهبودی می شود. عسل دارای pH اسیدی بین ۳.۲ تا ۴.۵ است. هنگامی که روی زخم ها اعمال می شود ، pH اسیدی را ترشح می کند تا اکسیژن آزاد کند ، که برای بهبود زخم ها مهم است. pH اسیدی همچنین وجود موادی به نام پروتئازها را کاهش می دهد که روند بهبود زخم را مختل می کنند.

عسل خاصیت اسمزی دارد. این باعث کاهش تورم شده و جریان لنفاوی را برای بهبود زخم ترغیب می کند. همچنین عسل آب را از سلولهای باکتریایی بیرون می کشد ، که می تواند در جلوگیری از تکثیر آنها کمک کند.

اثر ضد باکتریایی. نشان داده شده است که عسل دارای اثر ضد باکتریایی بر باکتریهایی است که معمولاً در زخمها وجود دارد ، مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) و انتروکوکهای مقاوم به ونکومایسین (VRE). بخشی از این مقاومت ممکن است از طریق اثرات اسمزی آن باشد.

بیشتر متخصصان پزشکی از نوع خاصی از عسل بر روی زخم ها به نام عسل مانوکا استفاده می کنند. این عسل از درختان مانوکا تهیه می شود. عسل مانوکا از آن جهت که حاوی ترکیب متیل گلوکسال است بی نظیر است. این ترکیبی است که باکتری ها را می کشد و یک مولکول کوچک است که ممکن است راحت تر به پوست و باکتری ها منتقل شود.

عسل و انواع زخم ها

متخصصان زخم برای درمان انواع زخم زیر از عسل استفاده کرده اند:

زخم جای جوش

سوختگی

زخم های غیر شفابخش

سینوس پیلونیدال

زخم پای وریدی و دیابتی

محققان مطالعات مختلفی را در مورد اثربخشی عسل به عنوان درمانی برای انواع زخم ها انجام داده اند. منبع Cochrane ReviewTusted Source یک بررسی در مقیاس بزرگ از ۲۶ کارآزمایی بالینی را منتشر کرد که شامل ۳۰۱۱ شرکت کننده بود.

محققان نتیجه گرفتند که به نظر می رسد عسل در بهبودی سوختگی با ضخامت جزئی و زخم های آلوده بعد از عمل بهتر از بسیاری از درمان های معمولی است. با این وجود ، مطالعات با کیفیت بالا و کیفیت کافی وجود ندارد تا به طور قطع توصیه هایی را برای درمان سایر انواع زخم ارائه دهد.

چگونه عسل را برای درمان زخم ها استفاده کنید؟

اگر زخم یا سوختگی دارید که بهبود نمی یابد ، مهم است قبل از استفاده از عسل روی زخم ، با پزشک معاینه کنید. از پزشک سؤال کنید که آیا عسل امکان درمان دارد یا خیر.

در مورد زخمهای شدید بهتر است پزشک یا پرستار مراقبت از زخم صحبت کنید که چگونه اولین بار عسل را بمالید. این امر به این دلیل است که مقدار عسل و نحوه استفاده از پانسمان می تواند تاثیری در بهبود زخم ها داشته باشد.

نکاتی در مورد استفاده عسل بر روی زخم ها

اگر در خانه از عسل روی زخم ها استفاده می کنید ، چند نکته کلی برای کاربرد ارائه می شود.

همیشه با استفاده از دست و تمیز کننده ها مانند گاز استریل و نوک پنبه کار را انجام دهید.

ابتدا عسل را روی پانسمان بمالید ، سپس آن را روی پوست بمالید. همچنین می توانید پانسمان های آغشته به عسل مانند را خریداری کنید. در صورت داشتن زخم عمیق قبل از استفاده از پانسمان عسل باید کل زخم را پر کند.

یک لباس تمیز و خشک را روی عسل مالیده شده روی زخم قرار دهید. می توانید از پد گاز استریل یا باند چسب استفاده کنید.

پانسمان را هنگامی که زهکشی زخم را اشباع می کند ، تعویض کنید. از آنجا که عسل شروع به بهبودی زخم می کند ، احتمالاً تغییرات پانسمان کمتر اتفاق می افتد.

بعد از پانسمان زخم، دست خود را بشویید.

اگر در مورد استفاده از عسل بر روی زخم خود سؤالی دارید ، با پزشک مشورت کنید.

چگونه، چه موقع و چرا عسل برای مراقبت از زخم استفاده می شود؟

انواع عسل مورد استفاده در زخم ها

در حالت ایده آل ، فرد باید از عسل درجه پزشکی استفاده کند ، که تصفیه شده است و بنابراین کمتر احتمال دارد که واکنشی در سیستم ایمنی بدن ایجاد کند.

علاوه بر عسل مانوکا ، اشکال دیگری که برای بهبودی به فروش می رسد شامل Gelam ، Tualang و MediHoney است که یک نام تجاری برای محصولی است که در آن عسل با تابش گاما استریل شده است.

عوارض احتمالی عسل برای درمان زخم ها چیست؟

همیشه ممکن است که عسل یا ظرف آن آلوده شود ، یا فرد یک واکنش آلرژیک داشته باشد. بعضی اوقات ، این گرده زنبور عسل است که به طور طبیعی در عسل وجود دارد.

عکس العمل های آلرژیتیک

علائمی که احتمالاً به عسل حساسیت دارید ، عبارتند از:

سرگیجه

تورم شدید

حالت تهوع

سوزش بعد از استفاده موضعی

مشکل در نفس کشیدن

استفراغاگر این علائم را تجربه کردید ، پوست خود را از عسل پاک کنید و به دنبال مراقبت پزشکی باشید. تا وقتی که با پزشک صحبت نکردید ، دوباره عسل را مصرف نکنید.

خطرات استفاده از عسل خام

برخی محققان نگرانی در مورد استفاده از عسل خام ، که از لانه زنبور و بدون تصفیه ساخته شده است ، برای درمان زخم مطرح کرده اند. آنها تصور می کنند که با استفاده از این نوع عسل خطرات بیشتری برای عفونت وجود دارد.

به گفته ژورنال Wilderness & Medicine ، این موضوع از خطرات مهمی است که ممکن است افراد  را درگیر کند.

بی نتیجه!

همچنین ممکن است عسل نتیجه ایی برای بهبود زخم شما نداشته باشد. استفاده های مکرر و دیدن یک نتیجه طبیعی است. این مشاهده می تواند یک هفته یا بیشتر طول بکشد. اگر شاهد بهبودی نیستید ، با پزشک یا پرستار صحبت کنید.

در آخر

استفاده از عسل درجه پزشکی روی زخم ها به افراد مبتلا به زخم های مزمن و غیر شفابخش کمک می کند. عسل پزشکی دارای خاصیت ضد باکتریایی ، ضد التهابی و حتی بی بو است که می تواند به درمان مبتلایان به زخم های مزمن کمک کند.

قبل از استفاده از این نوع عسل همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که مشکلی نیست.

Source: www.healthline.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *