منوی سایت

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به زخم هستند

برخی از افراد نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم حاد و زخم مزمن هستند. شایع ترین نوع زخم در این افراد زخم بستر یا زخم فشاری است که این زخم به صورت یکپارچه به سطح پوست و بافت زیرین آن آسیب می رساند.

 

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به زخم هستند

 

علل بروز زخم بستر

مکانیزم ایجاد زخم فشاری به این صورت است که فشار بر پوست و قسمتی از بدن در موقعیت های ویژه که فرد برای مدت طولانی در حالت نشسته و یا دراز کش قرار می گیرد، وارد می شود. این فشار جریان خون را به آن منطقه، کاهش می دهد و متعاقبا اکسیژن و مواد مغذی را به سمت بافتی که تحت فشار است، کاهش می دهد. بدون اکسیژن و مواد مغذی، بافت تحت فشار  تمامیت خود را از دست می دهد و در صورت تداوم فشار، از بین می رود. این فشار منجر به بروز زخم بستر ( زخم فشاری ) می شود.

افراد مبتلا به چاقی

بیماری چاقی بیش از ۳۴ درصد از جمعیت بزرگسال آمریکا را تحت تاثیر قرار داده است، همچنین یکی از سه کودک و نوجوان دارای اضافه وزن و مبتلا به چاقی هستند. افراد مبتلا به چاقی در معرض خطر ببیشتری نسبت به ابتلا به زخم هستند. این زخم یک زخم ناشی از وزن اضافی است که در پی فشار مربوطه به نقاط خاصی از بدن آن ها ایجاد می شود.

بافت چربی دارای عروق کم تری است، بنابراین اکسیژن و مواد مغذی مورد نیار برای محافظت از بافت در مقابل زخم و آسیب های دیگر را نخواهد داشت. لایه های پوست محیط ایده آل برای ایجاد زخم هستند و به راحتی می توانند آلوده شوند، به ویژه هنگامی با عرق زیادی همراه می شوند که افراد مبتلا به چاقی، این موضوع را همیشه تجربه می کنند. افراد چاق می توانند این مشکلات را با تمیز و خشک نگه داشتن پوست و قرار دادن یک پارچه تمیز در این مناطق برای جذب کردن عرق، به حداقل برسانند.

بیماران بستری شده در ICU

بیماران ICU در میان بیماران پرخطر قرار دارند. اغلب بیماران در ICU بدون حرکت و گاها بدون هوشیاری هستند که وضعیت سلامتی آن ها وابسته به مراقبین ICU است. این بیماران در معرض ابتلا به زخم هستند این در حالی است که مسائل مربوط به سلامت و درمان آن ها، بزرگترین نگرانی مراقبین و در اولویت قرار دارد. در این بین زخم بستر می تواند به عنوان یک مسئله سلامت ثانویه رشد کند.

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران ، کلینیک تخصصی زخم:

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116