منوی سایت

بررسی اجمالی

داشتن یک پای آلوده اغلب دردناک است و می تواند راه رفتن را دشوار کند. عفونت بعد از آسیب دیدگی در پای شما ممکن است رخ دهد. باکتری ها می توانند مانند یک بریدگی یا ترک پوست دچار زخم شوند و باعث ایجاد عفونت شوند.
قارچ ناحیه پا نیز از جمله عفونتهای قارچی پا است. برخی از شرایط پزشکی ، مانند دیابت قندی و ناخن های پا در معرض خطر ، همچنین می توانند خطر ابتلا به عفونت های پا را افزایش دهند.

 

چه عواملی باعث شده است که پای من آلوده شود و چگونه آن را درمان کنم؟

یک پای آلوده نیاز به معالجه دارد. درمان به نوع عفونت بستگی دارد. بدون درمان ، عفونت باکتریایی در پا می تواند منجر به سلولیت شود ، که یک عفونت پوستی جدی است و می تواند به غدد لنفاوی و جریان خون شما گسترش یابد.
ما علل و معالجه احتمالی پاهای آلوده و علائم تماشای آن را پوشش خواهیم داد.

علائم عفونت پا

یک پای آلوده ممکن است دردناک باشد. تورم ، تغییر رنگ و تشکیل تاول یا زخم نیز ممکن است. علائم پای آلوده به علت آن بستگی دارد.

تاول آلوده

تاول پا جیب مایعات شفافی است که در زیر پوست شما شکل می گیرد. آنها بسیار متداول هستند و معمولاً در اثر اصطکاک کفشهای خیلی تنگ ایجاد می شوند.
تاول های پا می توانند آلوده شده و نیاز به درمان فوری داشته باشند. گرما و قرمزی اطراف تاول از علائم عفونت است. به جای مایع شفاف ، ممکن است یک تاول پا آلوده پر از چرک زرد یا سبز شود. در موارد شدید پای ورزشکار ، ممکن است در پا یا بین انگشتان پا تاول ایجاد شود.

تغییر رنگ پوست

ممکن است یک پای آلوده تغییر رنگ دهد. قرمزی علامت شایع عفونت است. اگر به سلولیت مبتلا باشید ، ممکن است متوجه منطقه ای از قرمزی یا رگه هایی از قرمزی از ناحیه آسیب دیده شوید. تکه های سفید و پوسته پوسته بین انگشتان پا نشانه مشترک پای ورزشکار است.

گرما

اگر پای شما آلوده باشد ، ممکن است پوست اطراف ناحیه آسیب دیده احساس لمس کند. این یک علامت بالقوه سلولیت است.

بو

ممکن است متوجه بوی بدی از پای خود شوید. پای ورزشکار می تواند بوی ناخوشایند ایجاد کند. ممکن است اگر چرکی را از ناحیه زخم یا پوست اطراف ناخن پا رشد می کند ، متوجه بوی آن شوید.

ورم

التهاب یک علامت شایع در یک پای آلوده است. تورم ناشی از التهاب ممکن است به ناحیه عفونت مانند انگشت پا محدود شود ، یا ممکن است در تمام پای شما پخش شود. تورم همچنین ممکن است باعث شود پوست شما براق یا مومی شود.

تغییر رنگ ناخن پا

قارچ ناخن پا می تواند باعث تغییر رنگ ناخنهای پا شود. در ابتدا ، یک عفونت قارچی می تواند باعث ایجاد لکه سفید یا زرد در زیر نوک پا شود. با بدتر شدن عفونت ، ناخن های شما رنگی تر می شوند و ممکن است ضخیم یا فک شوند.

تب

تب علائم شایع عفونت است. تب همچنین می تواند احساس بی حالی داشته و باعث درد بدن شود.

زهکشی چرک یا مایع

در صورت داشتن آبسه ممکن است متوجه تخلیه مایعات یا چرک از پای آلوده شوید. ناخن پای آلوده ممکن است باعث شود یک قسمت پر از چرک زیر پوست شما در قسمت جلوی ناخن پا ایجاد شود.

 

چه عواملی باعث شده است که پای من آلوده شود و چگونه آن را درمان کنم؟

 

علت عفونت پا

عفونت های پا معمولاً پس از آسیب یا زخم پا ایجاد می شوند. داشتن برخی شرایط پزشکی همچنین خطر ابتلا به عفونت پا را افزایش می دهد.

عفونت قارچی

پای ورزشکار یک عفونت قارچی شایع است. افرادی که پاهای آنها برای مدت طولانی مرطوب است ، مانند عرق کردن یک جفت کفش تنگ در تمام طول روز یا کار در شرایط مرطوب ، معمولاً پای ورزشکار را می گیرند.
این عفونت مسری است و می تواند از طریق تماس با کف ، حوله یا لباس پخش شود. اغلب بین انگشتان پا شروع می شود ، اما می تواند به ناخنهای پا و سایر قسمتهای بدن گسترش یابد. شایعترین علامت آن خارش است ، اما همچنین می تواند باعث ایجاد بثورات مایل به قرمز ، پوسته پوسته شدن و پوسته پوسته شدن یا تاول بین انگشتان پا شود.

دیابت

مبتلایان به دیابت بیشتر در معرض خطر عفونت های پا قرار دارند. با گذشت زمان ، قند خون بالا می تواند منجر به آسیب در پوست ، رگ های خونی و اعصاب پا شود. این امر باعث می شود احساس ساییدگی و تاول های جزئی ، که می توانند به زخم تبدیل شده و آلوده شوند ، داشته باشید.
کاهش جریان خون ناشی از آسیب رگ های خونی از دیابت باعث کند شدن بهبود می شود و خطر ابتلا به عفونت های جدی پا را افزایش می دهد. عفونت های پا به دلیل دیابت خطر بیشتری برای پیش آگهی ضعیف دارند و اغلب منجر به عوارض می شوند ، گاهی اوقات به قطع عضو نیاز دارند.

زخمها

بریدگی ، خراش و ترک های پوستی روی پاهای شما باعث می شود باکتری ها وارد بدن شوند و باعث عفونت از جمله سلولیت باکتریایی شوند.

ناخنهای درشت

گاهی اوقات لبه ناخن پا در پوست شما رشد می کند. این می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که کفش های تنگ بپوشید و یا به جای آنکه مستقیماً از آن استفاده کنید ، ناخن خود را در یک منحنی بپیچانید. پوست اطراف ناخن ناخن درشت ممکن است آلوده شود.

زگیل پلانتار

زگیل های پلانتاری رشدهای کوچکی هستند که در قسمتهای دارای وزن پاهای شما ، مانند پاشنه پا ، شکل می گیرد. آنها هنگام ایجاد ویروس پاپیلومای انسانی از طریق ترک یا بریدگی پوست قسمت پایین پاها ایجاد می شوند.
اگر زگیل به سمت داخل رشد کرده باشد ، زگیل مسطح می تواند مانند یک ضایعه کوچک و زبر در کف پای شما یا یک کالوس در نقاط باشد. همچنین ممکن است در قسمت پایینی پاهای خود متوجه نقاط سیاه شوید.

عفونت پا بعد از عمل

عفونت پا عارضه نادر اما احتمالی عمل جراحی است ، مانند رفع شکستگی پا یا مچ پا. طبق آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا ، خطر ابتلا به عفونت پا پس از عمل کمتر از یک درصد در افراد سالم است.
آنتی بیوتیک ها به طور معمول قبل از عمل تجویز می شوند تا خطر عفونت را کاهش دهند. ابتلا به دیابت یا شرایط دیگر باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شده ، خطر ابتلا به عفونت بعد از عمل را افزایش می دهد. سیگار کشیدن همچنین خطر شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

درمان عفونت پا

بیشتر عفونت های پا نیاز به درمان دارد. برخی عفونت های جزئی با استفاده از درمان های خانگی یا بدون نسخه (OTC) در خانه قابل درمان هستند.

درمان در منزل

عفونت های جزئی ، مانند زگیل پای ورزشکار یا زخم های ناگهانی ، معمولاً در خانه قابل درمان هستند. زگیل های پلانتاری با گذشت زمان بدون درمان پاک می شوند و برخی ممکن است با استفاده از روش های درمان زگیل OTC به طور مؤثر درمان شوند.
گزینه های درمانی در منزل شامل موارد زیر است:
کرم ضد قارچ یا اسپری برای پای ورزشکار
پودر کف ضد قارچ
اسید سالیسیلیک OTC برای زگیل های پلانتار
کرم آنتی بیوتیک
پدهای تاول
اجتناب از کفش های تنگ
خشک و سرد نگه داشتن پا

درمان پزشکی یا جراحی

برخی از عفونت های پا ، مانند زخم های دیابتی آلوده و سلولیت باکتریایی ، نیاز به درمان پزشکی دارند. نوع درمان مورد استفاده بستگی به علت و شدت عفونت دارد.
بعضی اوقات ممکن است برای درمان پای آلوده به عمل جراحی نیاز داشته باشید. درمانهای جراحی می توانند از یک روش جراحی جزئی برای بلند کردن یا از بین بردن بخشی از ناخن پا تا قطع عضو پا یا برای درمان عفونت دیابتی شدید متغیر باشند.
گزینه های درمانی موجود از طرف پزشک برای پای آلوده می تواند شامل موارد زیر باشد:
آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی
قرص های ضد قارچ یا کرم های ضد نسخه
کرایوتراپی برای از بین بردن زگیل های پلانتار
منبع خلاء به کمک خلاء برای زخم پای دیابتی

 

چه عواملی باعث شده است که پای من آلوده شود و چگونه آن را درمان کنم؟

 

عمل جراحی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

عفونت جزئی پا مانند پای ورزشکار یا زگیل بصورت زگیل اغلب در خانه قابل درمان است اما سایر عفونت های پا باید توسط پزشک ارزیابی و درمان شوند.
درمان فوری پزشکی می تواند در جلوگیری از عوارض به شما کمک کند. اگر درد ، قرمزی و گرما را تجربه کرده اید به پزشک مراجعه کنید. اگر متوجه می شوید رگه های قرمز یا قرمزی از زخم ، خونریزی یا تب و لرز دیده می شود ، از اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

در آخر

پاهای خود را تمیز و خشک نگه دارید و مرتباً پا را از نظر ساییدگی و ترک های کوچک بازرسی کنید تا خطر ابتلا به عفونت پا را کاهش دهید. درمان زودرس می تواند به شما در جلوگیری از عوارض کمک کند.
اگر پای عفونت با درمان خانگی یا دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف شده بهبود نمی یابد ، به پزشک خود مراجعه کنید.

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116