منوی سایت

چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم هستند

افراد خاصی بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به زخم های حاد یا مزمن هستند. شایع ترین زخم در این دسته زخم بستر است که آسیب به یکپارچگی پوست و بافت زیر پوست به دلیل فشار منطقه ایست که طی دوره های زمانی طولانی رخ می دهد.

 

چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم هستند

 

علل

مکانیسم ایجاد زخم بستر می تواند نشستن یا خوابیدن در یک موقعیت برای زمان طولانی باشد، که این عمل باعث ایجاد فشار روی نواحی خاصی از بدن می شود. این فشار جریان خون را به منطقه کاهش می دهد و در نتیجه مقدار اکسیژن و مواد مغذی دریافتی بافت کاهش می یابد. بدون اکسیژن و مواد مغذی، بافت یکپارچگی خود را از دست می دهد و می تواند شروع به فاسد شدن کند و در نهایت باعث ایجاد زخم بستر یا زخم فشاری می شود.

 

افراد با احتمال بالای ایجاد زخم

 

بیماران با وزن اضافی

آمارها میزان عجیبی از شیوع چاقی در ایران را نشان می دهند. در حال حاضر ۲۹ میلیون نفر در ایران، دارای چاقی و اضافه وزن هستند و یکی از هر سه کودک یا نوجوان دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. جمعیت دارای اضافه وزن یا چاق در معرض خطر بالایی برای ایجاد زخم به علت وزن اضافی و فشار مربوط به آن در نقاط فشار می باشند.

بافت چربی دارای عروق خونی کمتری است بنابراین اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود برای محافظت از آسیب و یا التیام زخم را در دسترس ندارد. چروک پوست محیط ایده آلی برای ایجاد زخم بستر ایجاد می کند و زخم به راحتی می تواند عفونی شود، به ویژه هنگامی که با تعریق بیش از حد که بسیاری از بیماران چاق تجربه می کنند همراه باشد. با تمیز و خشک نگه داشتن چروک پوستی یا قرار دادن پانسمان خشک بین این مناطق برای جذب تعریق پوستی می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

بی تحرکی و دشواری در تغییر موقعیت می تواند فشار را به ناحیه هایی مانند ستون فقرات یا دنبالچه بیافزاید. بیمار چاق تمایل دارد تا اکثر زمان خود را بنشیند. تغییرات مکرر موقعیت برای حفظ یکپارچگی پوست ضروری است، اما هنگام  تغییر موقعیتِ افراد دارای اضافه وزن باید احتیاط شود تا از ایجاد زخم های اصطکاک جلوگیری گردد.

 

بیماران مراقبت های ویژه (ICU)

بیماران ICU جزء در معرض خطرترین بیماران هستند. آنها اغلب سطح هوشیاری پایینی داشته و با کمک دستگاه های مخصوص تنفس می کنند و این شرایط باعث می شود که این بیماران برای حفظ یکپارچگی پوست خود به طور کامل به مراقب خود وابسته باشند. در حالیکه مراقبت های حیاتی آنها بیشترین نگرانی و توجه را به خود جلب می کند، گاهی زخم های بستر می توانند مشکل ثانویه سلامتی را ایجاد کنند.

این بیماران نه تنها به دلیل خوابیدن در موقعیت ثابت برای مدت طولانی بلکه به علت جا به جا شدن و تغییر موقعیت توسط مراقب نیز می توانند دچار زخم بستر شوند. تغییر مکان می تواند به طور ناخواسته سبب ایجاد زخم های اصطکاکی و یا زخم های برش شود. با استفاده از یک صفحه اسلاید یا وسیله های انتقال دیگر می توانید از بروز برخی از این آسیب ها اجتناب کنید.

 

بیماران با آسیب نخاعی

بیماران مبتلا به آسیب نخاعی اغلب به صندلی چرخدار یا تخت محدود می شوند. این بیماران در اثر آسیب یا بیماری دچار کاهش حس شده اند. مشکلات حسی می تواند به ایجاد زخم های بستر منجر شود زیرا بیمار از هر گونه مشکل ناآگاه است و متوجه درد نمی شود. بیش از ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به آسیب نخاعی در دوره بیماری خود دچار زخم بستر می شوند.

 

بیماران مبتلا به اچ آی وی و ایدز

بیماران مبتلا به ایدز و اHIV از نظر ایمنی سرکوب شده اند، به این معنی که سیستم ایمنی طبیعی آنها به اندازه کافی در مقابل عفونت از آنها محافظت نمی کند. اگر بیمار مبتلا به اچ آی وی یا ایدز دچار زخم شود، بهبود ممکن است دچار اختلال شود و این افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت بیشتری می باشند.

 

نوزادان و کودکان بیمار

پوست نوزادان زودرس کمتر از ۲۷ هفته هنوز به طور کامل توسعه نیافته است. پوست با بافت نازکش هنوز یکپارچگی کافی ندارد و به آسانی می تواند آسیب ببیند. یک نوار چسب ساده می تواند لایه بالایی پوست را از بین ببرد. آماده سازی پوستی که برای تمیز کردن پوست قبل از عمل انجام می شود و همچنین نورهای حرارتی که برای مراقبت از نوزادان استفاده می شود، می تواند پوست حساس کودک را بسوزاند.

این نوزادان اغلب به دلیل مصرف آرام بخش در خواب هستند و یا قادر به حرکت به خودی خود نیستند و در نتیجه در معرض ابتلا به زخم های بستر قرار دارند. همراهی زخم بستر با فشار خون پایین می تواند پوست آسیب دیده را منبع عفونت و دلیلی برای نگرانی کند.

گروه اطفال بیمار به طور عمومی به دلایل مختلفی در معرض زخم ها هستند: زودرسی مثل مورد بالا، بیماری های ناتوان کننده، سوء تغذیه و زخم های بستر.

 

بیماران مسن

زمان بهبود زخم هایی که افراد مسن به آن دچار می شوند، چهار برابر بیشتر از افراد جوانتر طول می کشد. در طول فرآیند پیری پوست بیرونی نازک می شود و رگ های خونی زیرین شکننده تر می شوند که می تواند ابتلا به خونریزی و کبودی را آسان تر کند. لایه محافظ چربی زیر پوست نیز تضعیف می شوند و اثر محافظتی معمول خود را که باعث جلوگیری از آسیب و زخم ها می شود را از دست می دهد.

کاهش تحرک، خطر ابتلا به زخم های بستر را افزایش می دهد. همراهی این عوامل با شرایط زمینه ای مزمن مانند دیابت و بیماری شریان محیطی، جمعیت سالمندان را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد زخم قرار می دهد.

ارزیابی پوستی مکرر و کامل، مراقبت پوستی با دقت، تغییر مکان مکرر و تغذیه خوب، عناصر کلیدی برای حفظ یکپارچگی پوست بیماران در معرض خطر هستند. این افراد خاص نیاز به هشیاری کامل در هنگام ارزیابی پوست و مراقبت های جلوگیری و درمان زخم دارند.

 

source: woundcarecenters.org

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *