منوی سایت

پیشگیری از گانگرن پای دیابتی

مراقبت مناسب از زخم های دیابتی ممکن است از ایجاد گانگرین یا سیاه شدن پای دیابتی پیشگیری کند.

 

پیشگیری از گانگرن پای دیابتی

 

اگر شرایط مربوط به بیماری دیابت به درستی درمان نشود، بیماران مبتلا به دیابت ممکن است در معرض تعدادی از مسائل مربوط به سلامتی مانند بیماری قلبی عروقی، نارسایی کلیه و حتی کوری قرار بگیرند. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است با نارسایی شریانی مواجه شوند که جریان خون در پاها را کاهش می دهد.علائم این بیماری ممکن است ایجاد زخم در پاها باشد که به مراقبت پای دیابتی برای درمان موفق نیاز دارند. به گفته متخصص زخم اگر این زخم ها درمان نشوند، بیماران در خطر ابتلا به گانگرن دیابتی قرار می گیرند.

 

گانگرن چیست؟

هنگامی که جریان خون به بافت یک منطقه از بدن محدود می شود، بافت شروع به فاسد شدن و از بین رفتن می کند و محیطی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند. به گفته دکتر زخم این نوع عفونت به شکل های مختلفی ظاهر می شود که گانکرن مرطوب در بین بیماران دیابتی شایع تر است. عفونت باکتریایی  که باعث ایجاد گانگرن می شود علاوه بر ضعف و تورم باعث ظاهری مرطوب در منطقه می شود. علائم دیگر گانگرن که افراد مبتلا به دیابت باید مراقب آن باشند عبارتند از تغییر رنگ پوست ( به طور کلی از رنگ قرمز تا قهوه ای و یا سیاه )، تخلیه چرک از تاول ها و تب.

مهم است که بیماران در صورت مشاهده علائم فوق سریعا به مرکز درمان زخم مراجعه کنند تا درمان زخم پای دیابتی آن ها شروع شود، علت آن این است که گانگرن مرطوب به سرعت گسترش می یابد و می تواند مرگبار باشد.

 

گزینه های درمان سیاه شدن پای دیابتی

هنگامی که گانگرن پای دیابتی توسط متخصص زخم دیابتی تشخیص داده می شود، مهم است که مراحل درمان به سرعت انجام شود. اغلب پزشکان از اکسیژن تراپی و اوزون تراپی برای درمان گانگرن دیابتی استفاده می کنند. این درمان ها اجازه می دهد تا خون با اکسیژن اشباع شود و شرایط را فراهم کند تا بافتی که با گانگرن آلوده شده است، درمان شود. علاوه بر این، باکتری قادر به رشد در یک محیط غنی از اکسیژن نیست. در صورت مراجعه دیر هنگام شما به پزشک ممکن است در موارد حاد، پزشک شما اقدام به آمپوتاسیون ( قطع عضو ) کند.

زمانی که عفونت به طور کامل از بین می رود، لازم است تا بیماران از ابتلای دوباره به گانگرن پای دیابتی پیشگیری کنند. این پیشگیری می تواند به کمک مصرف داروهای که مانع لخته شدن خون می شوند، انجام شود. همچنین مراقبت از زخم های دیابتی بسیار مهم است. تمام زخم های دیابتی، زخم های مزمن و سایر زخم ها را باید با استفاده از پانسمان های نوین زخم درمان کرد.

 

پیشگیری از گانگرن پای دیابتی

 

درمان زخم پای دیابتی

به منظور جلوگیری از ابتلا به زخم های دیابتی یا گانگرن دیابتی، مهم است که آسیب یا زخم بلافاصله درمان شود. برای شروع منطقه آسیب دیده باید با آب و شامپو بچه شسته شود. برای جلوگیری از عفونت از پماد آنتی بیوتیک باید استفاده کرد، سپس یک پانسمان استریل را می توان برای پیشگیری از آلوده شدن زخم با عوامل محیطی، بر روی زخم قرار داد. برای اینکه زخم پای دیابتی به درستی درمان شود، مهم است بیمار تا جای ممکن از پای خود محافظت کند. زمانی که پانسمان باید تعویض شود ( به باید روزانه انجام گیرد )، زخم باید برای اطمینان از نبود علائم گانگرن و عفونت، بررسی شود. اولین نشانه عفونت قرمزی زخم، سوزش و احساس درد است.

 

source: advancedtissue

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، مرکز درمان زخم دیابتی:

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *