منوی سایت

پیشگیری از زخم پا در افراد دیابتی

دیابت می تواند یک بیماری خطرناک محسوب شود اگر که شما مراقبت های لازم برای پیشگیری از زخم را انجام ندهید. حتی یک برش کوچک می تواند عواقب جدی را به همراه داشته باشد. در پی بروز زخم ممکن است این زخم دیابتی سبب آسیب رساندن به عصب منطقه زخم شود و احساس پاهای شما را از بین ببرد.

 

پیشگیری از زخم پا در افراد دیابتی

 

دیابت همچنین ممکن است جریان خون به پاهای فرد مبتلا را کاهش دهد. کاهش جریان خون به پاها می تواند سبب آسیب شدید و یا مقاوم شدن زخم پا در برابر عفونت شود. همواره لازم است به یاد داشته باشید که در بیماران دیابتی٫ حتی یک برش کوچک در نهایت ممکن است منجر به قطع عضو شود٫ اگر که شما مراقبت های لازم را انجام ندهید و به موقع آن را درمان نکنید.

در این مطلب سعی بر آن است تا دستورالعمل های لازم جهت جلوگیری از مشکلات جدی زخم پا که ممکن است منجر به از دست دادن پا شود٫ در اختیار شما قرار داده شود.

مراقب از پا در افراد دیابتی

روزانه پاهای خود را بررسی کنید

اگر که شما مبتلا به بیماری دیابت هستید٫ با بررسی روزانه پا می توانید از مکلات جدی پیشگیری کنید. با اینکار شما می توانید قرمزی٫ تورم و یا مشکلات مربوط به ناخن را به طور روزانه کنترل کنید. همچنین می توانید با استفاده از یک آینه بزرگ به دقت کف پای خود را بررسی کنید. اگر به هنگام بررسی پای خود متوجه مورد غیرطبیعی وی سریعا به پزشک مراجعه کنید.

پاهای خود را روزانه شستشو دهید

با شستشوی روزانه پاها و پاکسازی آن ها احتمال عفونت پاها به طور چشمگیری کاهش می یابد. به هنگام شستشو به هیچ عنوان از آب یخ و یا آب داغ استفاده نکنید. آب ولرم بهترین گزینه برای شستوی پاها محسوب می شود.

در حمام به آرامی پاهای خود را بشویید

توجه داشته باشید که برای شستشوی پاها از یک دستمال یا اسفنج بسیار نرم استفاده کنید. تا از بروز زخم به وسیله اشیا سفت وسخت پیشگیری کنید.


⇐ کلینیک تخصصی درمان زخم دکتر مشتاق به همراه کادر تخصصی خود در زمینه درمان انواع زخم ها، از جمله درمان زخم بستر، درمان زخم عفونی، درمان زخم پای دیابتی ، درمان زخم سوختگی با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.


پاها را مرطوب نگهدارید

لازم است برای پیشگیری از خشکی پوست و خارش و ترک خوردن پوست٫ روزانه از مرطوب کننده مناسب برای مرطوب کردن پاهای خود استفاد کنید. نکته مهم در این موضوع٫ مرطوب نکردن بین انگتان می باشد. مرطوب ماندن بین انگشتان می تواند سبب بروز عفونت قارچی شود.

ناخن انگشتان پا را با دقت کوتاه کنید

سعی کنید ناخن انگشتان پا را بیش از حد کوتاه نکنید یا اگر ناخن هایتان کوتاه است تا بلند شدن آن ها صبر کنید و بعد آن ها را کوتاه کنید. زیرا ممکن است در هنگام کوتاه کردن ناخن ها قسمتی از گوشت انگشت کنده شده و سبب بروز زخم شود. اگر در اطراف ناخن های خود شاهد تغییراتی شده باشید حتما سریعا به پزشک مراجعه کنید.

جوراب های تمیز و خشک را پا کنید

حتما قبل از پا کردن جوراب ها٫ از خشک بودن آن ها اطمینان حاصل کنید. در ضمن لازم است تا به طور روزانه جوراب های خود را شسته و یا آن ها را تعویض کنید. آلوده بودن جوراب ها و یا مرطوب بودن آن ها یکی از دلایل بروز عفونت های قارچی است.

هنگام احساس سرما در پاها فقط از جوراب استفاده کنید

اگر ب هنگام و یا در خواب ٫ پاهای شما سرد باشد سعی کنید فقط جوراب بپوشید و هرگز از پد گرم یا کیسه گرم استفاده نکنید.

قبل از پاکردن کفش هایتان آنها را به خوبی تکان دهید

لازم است قبل از اقدام به پا کردن کفش ها آن را تکان دهید و از تمیز بودن داخل آن مطمئن شوید. به یاد داشته باشید که ممکن است پاهای شما قادر به احساس سنگ ریزه و یا جسم خارجی دیگر نباشد.

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران:

درمان زخم

درمان زخم بستر

درمان زخم دیابتی

درمان زخم عفونی

درمان دیابت

درمان زخم سوختگی

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116