پانسمان زخم و هرآنچه در مورد آن باید بدانید

بهبود و درمان زخم یک فرآیند پیچیده است که برای افزایش فرآیند بهبود و التیام نیاز به محیط مناسب دارد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، بیش از ۳۰۰۰ نوع محصول برای درمان انواع مختلف از زخم ها با هدف های مختلف از فرآیند التیام، ساخته شده است. در این مقاله تاریخچه پانسمان از زمان شروع اولیه خود تا وضعیت فعلی آن، و مزایا و محدودیت های پانسمان ها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

پانسمان زخم و هرآنچه در مورد آن باید بدانید

مقدمه

زخم به عنوان یک اختلال در تداوم پوشش اپیتلیال پوست و یا مخاط ایجاد شده ناشی از آسیب فیزیکی و گرمایی، تعریف شده است. یک زخم با توجه به مدت زمان و ماهیت فرآیند التیام و بهبود،  به دو دسته زخم حاد و زخم مزمن تقسیم می شود.

زخم حاد به زخمی گفته می شود که به طور ناگهانی در پی آسیب ناشی از تصادف و یا جراحی رخ می دهد. با توجه به اندازه، عمق و میزان آسیب در لایه اپیدرم و لثه پوست، معمولا زخم در طی ۸ تا ۱۲ هفته قابل درمان است.

از طرف دیگر زخم مزمن در طی مراحل عادی بهبودی، پیشرفت نمی کند و نمی تواند به موقع ترمیم شود. زخم های مزمن به طور کلی در پی زخم پا، زخم سوختگی و زخم دکوبیت ( زخم فشاری یا زخم بستر ) ایجاد می شود.

مراحل درمان زخم یک فرآیند دینامیک و پیچیده است که شامل ۴ مرحله مختلف است:

  • مرحله انعقاد و انتقال ( بلافاصله پس از آسیب )
  • فاز التهابی ( که در آن تورم زخم اتفاق می افتد )
  • مرحله تکثیر ( که در آن بافت و رگ های خونی جدید شکل می گیرد )
  • مرحله بلوغ ( بازسازی بافت های جدید صورت می گیرد )

این مراحل به طور مرتب و به دنبال هم رخ می دهند، ارتقا و پیشرفت در مراحل درمانی تا حد زیادی به نوع زخم، شرایط پاتولوژیک و نوع پانسمان زخم بستگی دارد.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی، انواع مختلفی از پانسمان ها برای انواع زخم ها در دسترس است. اما انتخاب نوع پانسمان برای یک جراحت خاص و درمان سریع تر زخم، اهمیت بالایی دارد. نوع پانسمان شما توسط متخصص زخم و درمانگر زخم، انتخاب می شود.


کلینیک تخصصی درمان زخم دکتر مشتاق به همراه کادر تخصصی خود در زمینه درمان انواع زخم ها، از جمله درمان زخم بستر، درمان زخم عفونی، درمان زخم پای دیابتی ، درمان زخم سوختگی با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.


عوامل موثر در فرآیند درمان زخم

بهبود زخم نتیجه فعل و انفعالات میان سیتوکین ها، عوامل رشد، خون و ماتریکس خارج سلولی است.

سیتوکین ها در پی روش های مختلفی مانند تحریک تولید اجزای غشاء زیر پوست، پیشگیری از بی آبی بدن، افزایش التهاب و تشکیل بافت دانه بندی بهبود می یابد. این روش ها تحت تاثیر عوامل مختلف داخلی و سیستمیک قرار دارد. عوامل داخلی مانند هیپوترمی، عفونت، درد و تنش اکسیژن بافت به طور مستقیم بر روی خصوصیات زخم تاثیر می گذارند. در این حالت عوامل سیستمیک مانند سلامت کلی و یا وضعیت بیماری فرد می تواند بر توانایی فرد در درمان زخم تاثیر بگذارد.

علاوه بر این عوامل فقر تغذیه ، سن، کمبود پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی می تواند بر روی زمان التیام و بهبود زخم تاثیر منفی داشته باشد.

به زودی ادامه مطلب در همین قسمت افزوده خواهد شد. با ما همراه باشید . . .

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران:

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *