از مهم ترین مراحل بعد از عمل جراحی یا ایجاد زخم، ریکاوری پوست و ترمیم آن است. در این مرحله استفاده از پانسمان مناسب به ترمیم بهتر زخم کمک شایانی می کند.

اگر برای مطالعه این متن آمده اید، مسلما از آن دسته افرادی هستید که به سلامت پوست خود اهمیت می دهید و باقی ماندن رد زخم یا اسکار برای شما امری ناخوشایند است. باید بدانید نوع پانسمان مورد استفاده شما در حین بهبودی زخم اهمیت بیشتری از خود پانسمان دارد.

استفاده از پانسمان نامناسب نه تنها موجب وخیم تر شدن وضعیت زخم می شود، بلکه روند درمان را طولانی تر می کند.

پانسمان آلژینات یکی از انواع پانسمان های متداول به شمار می رود که به دلیل زیست تخریب پذیر بودن، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.  پیشینه معرفی پانسمان های آلژیناتی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، به دهه ۸۰ میلادی باز می گردد. این نوع پانسمان ها از نوعی جلبک دریایی استحصال می شوند و به همین دلیل خاصیت سازگاری با محیط زیست را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

پانسمان آلژینات چیست؟

موارد استفاده پانسمان آلژینات چیست؟

پانسمان آلژینات عموما برای زخم هایی با میزان ترشحات بالا و زخم هایی که در معرض باکتری و میکروب قرار دارند، استفاده می شود. اگر در محل ایجاد زخم خود ترشحات زیادی می بینید، استفاده از این روش به ترمیم و درمان شما کمک خواهد کرد.

 جالب است بدانید که انواع جدید این پانسمان قابلیت جذب ترشحات را تا ۲۰ برابر وزن خود ر دارند، اما باید بدانید این بدان معنی نیست که تا هر زمان که بخواهید می توانید پانسمان را روی زخم خود باقی بگذارید.

پانسمان آلژینات به شکل ورقه ای تولید می شود و به صورت چسب روی زخم قرار می گیرد.

پانسمان آلژینات چیست؟

پانسمان آلژینات چگونه به بهبود زخم کمک می کند؟

این پانسمان در ساختار خود دارای یون کلسیم است. هنگام قرار گرفتن پانسمان روی زخم، یون کلسیم موجود در آن با یون های کلسیم در مایعات ترشحی از زخم واکنش نشان می دهند. این عمل باعث تورم و ژله ای شدن پانسمان می شود که حاکی از عملکرد درست آن در ترمیم و بهبود زخم است. این روند تا بهبودی کامل آن و رفع ترشحات ادامه پیدا می کند و باید پانسمان را به صورت مرتب بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کرد.

استفاده از پانسمان آلژینات برای چه زخم هایی توصیه می شود؟

از ویژگی های پانسمان آلژینات توانایی بالای آن در جذب ترشحات است. از این نوع پانسمان در موارد گوناگونی می توان استفاده کرد، اما عموما برای درمان زخم هایی با ترشحات بالا مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، ساختار پوشش این پانسمان به گونه ای است که علاوه بر جذب ترشحات زخم، سطح آن را نیز مرطوب نگه دارد. وجود رطوبت روی سطح زخم هایی که مدت زمان بیشتری برای ترمیم نیاز دارند، از خشک شدن آن جلوگیری می کند و تاثیر زیادی در بهبود روند ترمیم پوست دارد. موارد استفاده از پانسمان آلژینات شامل زخم های زیر می شود:

 • زخم فشاری
 • زخم دیابتی
 • زخم عمیق
 • زخم پای وریدی
 • زخم جراحی
 • زخم ناشی از سوختگی شدید
 • زخم تروما

پانسمان آلژینات بسته به نوع زخم، تا ۷ روز نیز قابل استفاده خواهد بود؛ اما معیار زمان تعویض آن، حد نصاب جذب ترشحات است. هنگامی که ظرفیت جذب پانسمان به حد نصاب خود رسید، باید آن را تعویض کنید.

پانسمان آلژینات چیست؟

چگونه از پانسمان آلژینات استفاده کنیم؟

استفاده از این پانسمان بسیار راحت است. تیم پزشکی دکتر مشتاق انجام این کار را به شما یاد می دهد که در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

 مراحلی که باید طی کنید را با هم مرور می کنیم:

 • در ابتدا زخم خود را تمیز کنید؛ برای این کار می توانید از سرم نمکی یا پد پاک کننده زخم کمک بگیرید.
 • محل زخم را با کمک پد یا گاز استریل خشک کنید.
 • پانسمان آلژینات را روی زخم قرار دهید.
 • هر روز پانسمان را بررسی کنید؛ در صورت بروز مشکل یا وجود علائم آلودگی روی پانسمان تعویض آن الزامی است.
 • بین ۵ الی ۷ روز بعد از گذاشتن پانسمان باید زخم را بررسی کنید. در صورت مشاهده بیرون زدگی ترشحات از ناحیه در حال ترمیم، بانداژ و پانسمان باید تعویض شوند.
 • هنگام تعویض پانسمان از سرم برای شستشو و تمیز کردن محل زخم استفاده کنید.
 • در صورتی که پانسمان به زخم چسبیده باشد، از سرم برای جدا کردن آن استفاده کنید.

دقت داشته باشید مراحل یاد شده را به آرامی و با حوصله انجام دهید. برداشتن یکباره پانسمان ممکن است به بافت زخم آسیب بزند.

پانسمان آلژینات چیست؟

در چه مواردی از پانسمان آلژینات استفاده نکنیم؟

این پانسمان با تمام کارایی و مزایایی که دارد، از طرف سازندگان خود شامل تعدادی موارد منع مصرف شده است. در زیر تعدادی از این موارد را مرور خواهیم کرد:

 • زخم با خونریزی شدید
 • زخم خشک یا با ترشح کم
 • زخم جراحی
 • زخم ناشی از سوختگی درجه ۳

در برخی موارد مشاهده شده است که استفاده از این نوع پانسمان ایجاد آلرژی در بیماران را در پی داشته دارد. به همین دلیل از دیگر موارد منع منصرف این پانسمان زمانیست که روی پوست شما ایجاد آلرژی کند. اگر شما از آن دسته از افراد هستید که از این روش برای درمان زخم خود استفاده می کنید، در صورت مشاهده هرگونه علائم حساسیت در پوست لازم است سریعا به پزشک اطلاع دهید.

پانسمان آلژینات چیست؟

مزایای استفاده از پانسمان آلژینات

مواردی که از یک پانسمان خوب انتظار داریم شامل مقاومت بالا در برابر نفوذ عوامل بیماری زا، خاصیت از بین بردن باکتری های محل زخم و ایجاد شرایطی برای بهبود سریع تر محل پانسمان است.

علاوه بر خواص آنتی باکتریال قوی، این پانسمان ها جاذب بسیار عالی هستند. این پانسمان در محیط زخم با ایجاد محیطی مرطوب به درمان آن کمک می کند و روند ترمیم را بهبود می بخشد.

زمان بهبود کمتر زخم، سهولت در استفاده، قابلیت عدم نفوذپذیری و کمترین حد ایجاد آلرژی در بین افراد این پانسمان را از سایرین متمایز کرده است.

سخن آخر

احتمالا تا قبل از مطالعه این مطلب از آن دسته افرادی بودید که نام پانسمان آلژینات را نشنیده اند. اما اکنون شناخت بسیار خوبی نسبت به آن پیدا کرده اید.

همان طور که گفته شد این پانسمان مانند سایر پانسمان ها شناخته شده نیست، اما متوجه شدید که فواید مصرفی بالایی دارد و برای طیف وسیعی از زخم ها قابل استفاده است.

این نوع پانسمان ها به دلیل طبیعی بودن می توانند ترمیم زخم را به صورت بهتری انجام دهند. هم چنین زمان کمتری در روند ترمیم نسبت به سایر روش ها لازم دارند. بر اساس مطالعات صورت گرفته، پانسمان آلژینات دارای کمترین میزان ایجاد آلرژی در بین مصرف کنندگان بوده است و این ویژگی را می توان از طبیعی بودن آن دانست.

با جمع بندی موارد فوق می توان بیان کرد که در صورت ابتلا به بیماری های زمینه ای که موجب طولانی تر شدن زمان ترمیم می شوند یا انجام عمل جراحی که ایجاد شکاف عمیق در پوست را به دنبال دارد، استفاده از پانسمان آلژینات راهی ایده آل برای ترمیم و بهبود زخم است.

 این روش علاوه بر فواید فوق به دلیل زیست تخریب پذیر بودن ماده پانسمان موجب سهولت در بازیافت می‌ شود و آسیب کمتری را به محیط زیست می رساند.

Source: www.woundsource.com, www.woundsource.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *