دیابت به دلیل عوارضی که ایجاد می کند ، باز کردن زخم پا و بستن این زخم را دشوار می کند. به دلیل اختلال تدریجی در اعصاب پا بدشکلی ها ایجاد می شوند. این وضعیت بار کف پا را در مکانی که باید باشد و با شدت موجود مختل می کند. مکان هایی که برای حمل بار مناسب نیستند، تحت فشار شدید قرار می گیرند. اینها معمولاً برجستگی های استخوانی هستند. از دست دادن حس پا وضعیت را بدتر می کند. فشار روی این برجستگی ها توسط بیمار قابل احساس نیست. اما وقتی برای مدت چند ساعت فشار کافی به یک قسمت از پا وارد شود، زخم باز می شود.

مهم ترین دلیل باز شدن زخم دیابتی بیماران استفاده از کفش نامناسب است. در یکی از هر سه تا پنج بیمار با زخم به دلیل کفش نامناسب، وضعیت منجر به قطع انگشت می شود. در نتیجه، بیماران دیابتی برای جلوگیری از باز شدن زخم باید در انتخاب کفش به طور خاص عمل کنند.

اگر دیابت به تازگی تشخیص داده شده باشد، در صورت عدم وجود اختلال گردش خون ، نقص حسی ، تغییر شکل در پا ، کفش با یک کفی راحت ، بدون فشار ، جاذب شوک ، بدون پاشنه بلند و با کیفیت کافی است. با شروع نقص حسی ، کفش باید خاص شود. مخصوصاً در نقص تغییر شکل پا ، پاهایی که سابقه زخم دارند و بیمارانی که یک یا چند انگشت خود را از دست داده اند ، باید کفش مخصوص دیابت ساخته شود. در برخی موارد ، در صورت وجود زخم روی پا ، تولید کفش های درمانی ویژه ضروری است.

انتخاب کفش دیابتی

در این زمینه متخصصان تصمیم می گیرند بیمار به کدام نوع کفش نیاز دارد ، کفش دیابتی ساخت سفارشی یا موجود در بازار. باید دانست که همه کفش هایی که با نام “کفش های دیابتی” در بازار فروخته می شوند مناسب نیستند. یک کفش ساخته شده به صورت سفارشی ، چه از نوع محافظ و چه از نوع درمانی ، ممکن است حاوی انواع مختلفی باشد. از طرف دیگر ، حتی اگر از بازار خریداری شود ، ویژگی هایی که هر کفش دیابتی باید داشته باشد و آنچه در هنگام خرید باید در نظر گرفته شود ، مهم است.

کفش های دیابتی چگونه باید باشد؟

 • کفش های دیابتی باید از مواد جامد ، با کیفیت بالا ، عمیق ، کمی بلند و پهن ساخته شود . کفش های تنگ به جایی که فشار وارد می کند سبب باز شدن زخم می شود. در کفش های بسیار بزرگ ، پا در کفش می چرخد ​​ و زخم باز می شود. این تعادل بسیار مهم است. ساختار عمیق به ویژه برای شرایطی که کفی لازم است مهم است.
 • طول کفش باید حدود ۱.۵-۱ اینچ از بزرگ ترین انگشت پا باشد. کفش ها باید با جوراب پوشیده شوند ، پس از بستن باید در حالت ایستاده چک شوند. در نوک کفش باید جای خالی وجود داشته باشد. اگر انگشت پا به نوک کفش برسد ، این کفش مناسب نیست.
 • قسمت انگشتان کفش باید بلند و پهن باشد. بنابراین کفش ها به انگشتان پا اصطکاک ایجاد نمی کنند.
 • نوک کفش نباید خیلی نازک و نرم باشد و باید به اندازه کافی محکم باشد تا در صورت وارد آمدن ضربه از آسیب به پا جلوگیری کند .
 • سطح داخلی و کفی کفش باید بدون درز باشد. حتی یک برآمدگی کوچک می تواند باعث ایجاد زخم در پا یا ایجاد پینه شود.
 • پوست کفش باید از چرم اصل نرم ساخته شود. بنابراین ، کفش ها می توانند کشیده شود ، نفس بکشد ، سبب تعریق و تحریک نشود.

کفش های دیابتی چگونه باید باشد؟

 • کف خارجی کفش باید به اندازه کافی محکم باشد تا از فرو رفتن جسم جلوگیری کند و از سر خوردن و افتادن بیمار جلوگیری کند.
 • کف داخلی کفش باید نرم باشد تا فشار وارد شده به پا را توزیع کند.
 • قسمتی از کفش که اطراف پاشنه را احاطه کرده باید در یک ساختار مستحکم پشتیبانی شود.
 • مچ باید توسط یک ساختار نرم و انعطاف پذیر احاطه شود.
 • کفش های پاشنه بلند قطعاً مناسب نیست. ارتفاع پاشنه نباید بیش از ۳ سانتی متر باشد. پاشنه بلند باعث انتقال بار به انگشتان پا می شود.
 • کفش ها باید برای پوشیدن و تنظیم آسان بنددار باشد. به خصوص در بیماران مسن ، اگر مشکل بستن بند وجود دارد ، می توان از کفش های چسبی استفاده کرد. با این وجود نباید از کفش های بدون بند استفاده شود. چسب یا بند نه باید خیلی محکم و نه باید شل باشد.
 • کفش ها را نباید بدون جوراب پوشید. جوراب ها باید هر روز عوض شوند ، باید تمیز و خشک باشند و نباید هیچ گونه پارگی ، دوخت یا چین و چروک داشته باشند.
 • جوراب های نخی و سفید را باید ترجیح داد زیرا رنگ سفید خونریزی و ترشحات را نشان می دهد ، عرق را در تابستان جذب می کند.
 • کفش ها باید تا حد ممکن سبک باشند. کفش های سنگین باعث افتادن می شوند.

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *