زخمی شده اید، اولین اقدامتان چیست؟ آیا باند و گاز برای زخم شما کافی است؟ خون ریزی از زمان هایی است که اگر آمادگی برای آن نداشته باشید مانند یک مجسمه بدون تحرک نگاه می کنید چه برسد به استفاده از پانسمان فوم!

فوم اصلا قابلیت درمانی دارد؟ تا به حال از پانسمان آن شنیده اید؟ همه این موارد سوالاتی است که شما ممکن است بعد از شنیدن واژه فوم از زبان دکتر به ذهنتان برسد.

برای قضاوت زود است. دنیای پزشکان به قبل از فوم و بعد از فوم تقسیم می شود. با ما همراه باشید تا به دنیای عجیب و جذاب فوم پا بگذاریم.

هر آنچه که باید راجع به پانسمان فوم بدانید

پانسمان فوم، مرز خوشبختی و تباهی

آب اولین دشمن اصلی پانسمان زخم است. عفونت های ناشی از نگهداری نامناسب زخم نیز از تهدیدات اصلی پانسمان خواهد بود. استفاده از این فوم باعث می شود این دغدغه ها از ذهنتان خارج شود. در این پانسمان دیگر رنج ها و درد های پانسمان با گاز را ندارید.

یک لحظه آرامش در ساحل دریا در یک روز آفتابی را تصور کنید. فوم در تعویض زخم به همین زیبایست.

ساختار پانسمان فوم چگونه است؟

پانسمان فوم از پلی اورتان نیمه تراوا ساخته شده است. این پلیمر شامل محلول های پلیمری کف دار با سلول های باز و بسیار ریز می باشد.

این سلول ها مایعات مختلف را در خود نگه می دارد. بسته به نوع موادی که شما برای زخمتان و پانسمانتان استفاده کرده اید، لایه لایه می شود.

اگر لایه ها زیاد باشد آیا ترشحات زخم جذب می شود؟ آیا عفونت نمی کند؟ جواب خیر است. این پانسمان توانایی جذب با توجه به ضخامت آن را دارد.

چرا پزشکان از این پانسمان فوم استفاده می کنند؟

تا به اینجا برخی از خاصیت های استفاده از این پانسمان را بیان کردیم. پزشکان به علل زیر از این نوع پانسمان استفاده می کنند.

کف پانسمان

ناحیه تماس کف که فاقد چسبندگی و پرز است. این ساختار باعث می شود میزان رسیدگی و شست وشوی آن کاهش پیدا کند در عین حال سهولت در تعویض از دیگر ویژگی های آن است.

محافظت از زخم در برابر ضربه، حرارت و عوامل مخرب آنزیمی از مهم ترین مزیت های آن نسبت به سایر پانسمان ها می باشد.

جنس کف ها از فیلم شفاف است که مانع از رشد باکتریایی می شود. برخی دیگر از آن ها از ترکیب با یک ماده ضد میکروبی مانند عسل مانوکا، نقره، ید کادکسومر، آنتی بیوتیک های آغشته شده و غیره تشکیل شده است.

در بسیاری از مواقع در درمان فشرده سازی به علت عفونت از آن استفاده می شود.

ساختار خارجی

پانسمان فم از یک ماده ضد آب یا آب گریز تشکیل شده است. این لایه، از زخم در برابر باکتری های خارجی و مایعات محافظت می کند.

هر آنچه که باید راجع به پانسمان فوم بدانید

محدوده خط قرمز پانسمان فم چیست ؟

فوم با همه خاصیت هایی که دارد برای همه زخم ها مناسب نیست و محدودیت هایی در استفاده از آن وجود دارد. از جمله مواردی که نباید از این پانسمان استفاده کنید به شرح زیر است.

  • برای زخم هایی که محیط مرطوب ترمیم زخم خیلی خشک باشد؛
  • زخم های تخلیه نشده؛
  • سوختگی های درجه سه؛
  • ترشح بیش از حد از زخم
  • و غیره

مزیت های استفاده از این روش با توجه به دامنه ویژگی های آن بسیار زیاد است. برخی از کاربردها به شرح زیر است.

حفره های زخم

در این نوع پانسمان با توجه ب لایه بودن آن به راحتی می توان با توجه به عمق زخم لایه ها را کم و زیاد کرد.

زخم پا

یکی از بیشترین اصطکاک ها بین پانسمان و زخم و زخم با طح خارجی است. ویژگی های ساختار داخلی و خارجی فوم، بهترین گزینه برای این قسمت از بدن پانسمان فوم خواهد بود.

زخم جراحی

این زخم ها عموما به علت عمیق بودن و بخیه شدن سطح پوست نیازمند یک محیط مرطوب و در عین حال بدون گرمای خارجی جهت جذب به هنگام بافت ها در داخل زخم هستند.

هر آنچه که باید راجع به پانسمان فوم بدانید

پارگی

عموما ر پارگی های بزرگ به علت بالا بودن میکروب پذیری و عفونت از این رش پانسمان توصیه می شود.

زخم فشار

در مرحله عفونت یکی از روش های رایج، استفاده از زخم فشار است. این پانسمان به علت لایه ای بودن قابلیت تراکم پذیری را دارا می باشد.

پیوند پوست

پیوند پوست علاوه بر تخصصی بودن جراحی آن، مراقبت های خاصی را نیاز دارد. عدم پرز گرفتن، نخ و سایر مواد زائد به آن از اهمیت بالایی برخوردار است که پانسمان فم این نیاز را برطرف می کند.

زخم های آلوده

فوم هم زمان در مواجه با زخم آلوده دو کار را انجام می دهد. اول آنکه با توجه به لایه های مختلف آن چرک و مواد آلوده خارج شده از زخم را جذب می کند.

در مرحله بعدی با توجه به ساختار داخلی که به آن اشاره کردیم، مانع از رشد باکتری ها و نفوذ آلودگی خواهد شد.

سوختگی جزئی

باید سوختگی هم از نظر وسعت و هم درجه سوختگی بسیار پایین باشد. ترجیحا از این نوع پانسمان برای این زخم استفاده نکنید.

از دیگر کاربردهای پانسمان فم می توان به برش با توجه به قسمت خاصی از بدن، به عنوان محافظ روی برجستگی های استخوانی، مانع از اصطکاک زیاد روی پوست می شود، زخم ها با بافت نکروزان نرم، لوله های تراکئوتومی و گاستروستومی، تخلیه زخم های پریستومال، جلوگیری از سایش و غیره اشاره کرد.

این موارد همگی از رایج ترین مشکلات پزشکان برای پانسمان کردن بوده است که با این روش برطرف شده است.

دستورالعمل استفاده از پانسمان فم

پانسمان فم با روش های دیگر متفاوت است. لطفا تصور چسب و قیچی و باند را کنار بگذارید. عمل کردن طب دستورالعمل از مهم ترین نکات در روش فم است. عدم رعایت آن می تواند منجر به پانسمان مجدد، اذیت شدن فرد در فعالیت های اجتماعی یا عفونت شدید را به دنبال داشته باشد.

برای احتیاط بیشتر اول دستتان را بشویید. پس از خشک نمودن دست ها، دستکش به دست کنید.

ناحیه زخم را با محلول نمکی خوب تمیز کنید. این مرحله در ادامه روند بهبود شما تاثیر گذار است. درد در این مرحله بسیار زیاد خواهد بود ، اما لطفا در شست و شو سهل انگاری نکنید.

پوست اطراف زخم را با گاز استریل یا دستمال خیلی تمیز خشک کنید. بعد از خشک کردن از یک کف پوش متناسب با نوع زخمتان استفاده کنید. حواستان باشد باید کف پوش حداقل ۱ اینچ از گوشه های زخمتان بیرون زده باشد.

پانسمان حاشیه چسباننده ندارد. مجدد خریداری کنیم؟ جواب خیر است. اگر این چسب ها وجود نداشتند، می توانید از نوار چسب برای ثابت نگه داشتن آن یا پانسمان ثانویه استفاده کنید.

پانسمان کف کاملا نچسب و جداپذیر است. اما در هنگام جداسازی به آرامی و با دقت این کار را انجام دهید. بعد از هر مرتبه زخم را تمیز کنید. استفاده از پانسمان کف قبلی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

سخن آخر

پانسمان فوم آبی بر آتش عفونت از طریق آب، باکتری ها، میکروب ها و آلودگی های محیط است. اگر این پانسمان نبود چه اتفاقی می افتاد؟ با مراجعه به مقاله هر آنچه باد راجع به زخم بدانید به راحتی می توانید با عمده عفونت های زخم آشنا شوید. فوم علاوه بر توانایی بالا در بروز عفونت، می تواند زمانی که شخص به آن چار شده است او را از وسط جهنم دردها و اضطراب ها برداشته و در ساحل امن و آرام سلامتی قرار دهد.

Source: www.woundsource.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *