هر آنچه نیاز است راجع به پانسمان فیلم شفاف بدانید

انواع مختلفی از محصولات مراقبت از زخم سنتی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا به خوبی و به سرعت زخم خود را درمان کنید. بسیاری از مردم با گاز و نوارچسب آشنا هستند، اما یکی دیگر از راه حل بسیار موثر، اما کمتر شناخته شده، پانسمان فیلم شفاف است. در مورد این گزینه اطلاعات بیشتری بدست آورید تا در هنگام بحث در مورد برنامه درمان زخم با درمانگر خود یک بیمار آگاه باشید.

 

پانسمان فیلم شفاف چیست؟

 

هر آنچه نیاز است راجع به پانسمان فیلم شفاف بدانید

 

پانسمان فیلم شفاف یک ورق نازک از ماده ای است که می توان آن سویش را دید (شفاف) – معمولا پلی اورتان – و در اشکال و اندازه های متفاوتی، متناسب با زخم های مختلف موجود هستند. پانسمان فیلم شفاف معمولا برای محافظت از پوست در نقاط فشار استفاده شده و به عنوان لایه پوست دوم عمل می کند. این پانسمان ها شفاف هستند در نتیجه می توانید زخم از جمله وضعیت بهبود و هر گونه زهکشی و ترشح را مشاهده کنید .پانسمان فیلم شفاف همچنین منطقه ی آسیب دیده را برای درمان بهینه مرطوب نگه می دارد.

پانسمان فیلم شفاف معمولا زمانی توسط متخصص زخم توصیه می شود که:

  • زهکشی و ترشح کم است یا وجود ندارد
  • بافت مرده نیاز به دبریدمان دارد
  • یک پانسمان دیگر برای محفاظت از پوست نیاز است

این پانسمان ها همچنین برای محافظت از زخم های پوشیده شده با گاز که مقدار ترشح کمی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مزایای پانسمان فیلم شفاف

علاوه بر ارائه محیط مرطوب برای کمک به فرایند بهبود زخم، پانسمان های فیلم شفاف دارای مزایای دیگری نیز هستند. از آنجایی که این پانسمان ها انعطاف پذیر هستند، می توانند در زخم هایی که در ناحیه های دشوار بدن وجود دارند، استفاده شده وتطبیق بپذیرند. آنها همچنین در مقابل باکتری ها و آلاینده ها نفوذ ناپذیر هستند و هرچند که پانسمان های فیلم شفاف ضد آب هستند، بخار رطوبت بیش از حد و دی اکسید کربن قادر به عبور یک طرفه از آن می باشند. علاوه بر این، خاصیت ضد آب این پانسمان به این معنی است که هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن لازم نیست برداشته شود.

 

هشدارها را در نظر بگیرید

در حالی که پانسمان های فیلم شفاف مزایای زیادی را ارائه می دهند، مواردی وجود دارد که نباید از آنها استفاده کرد. به عنوان مثال، چون رطوبت چسب را غیرفعال می کند، به پوست مرطوب نمیچسبد. علاوه بر این، از آنجا که این نوع از محصولات می تواند برای چند روز بدون نیاز به تعویض باقی بمانند، نباید از آنها بر روی زخم هایی که نیاز به تغییرات مکرر پانسمان دارند استفاده شود.

متخصص زخم شما همچنین ممکن است پیشنهاد کند که از این محصولات مراقبت از زخم اجتناب کنید اگر:

  • زخم شما دارای ترشحات متوسط ​​یا شدید است
  • اگر در محل زخم عفونت باکتریایی یا قارچی فعال یا مشکوک وجود داشته باشد
  • منطقه آسیب دیده دارای سوختگی درجه سوم است
  • پوست شکننده یا نازک است، زیرا برداشتن پانسمان می تواند سبب پاره شدن اپیدرم شود
  • منطقه آسیب دیده در معرض خطرهایی قبل از بروز زخم باشد

در صورت بروز خارش و التهاب پوستی در اطراف محل زخم، استفاده از پانسمان های فیلم شفاف را متوقف کنید و برای تعیین مرحله بعدی برنامه ی مراقبت از زخم، باید با متخصص زخم تماس بگیرید.

 

اطلاعاتی در مورد استفاده از پانسمان فیلم شفاف

هنگام استفاده از این محصول باید سطحی صاف داشته و اندازه ی آن به قدری بزرگ باشد که بتواند حداقل یک مرز یک اینچ در اطراف زخم را بپوشاند. بعضی از درمانگرها ممکن است حداقل حد مجاز ۲ اینچ را با توجه به شدت زخم درخواست کنند. هنگام برداشتن پانسمان، می بایست آن را به آرامی و با دقت از لبه ها به سمت مرکز برداشت تا از آسیب به اپی درمال جلوگیری شود.

به طور متوسط، این پانسمان ها هر سه تا پنج روز نیاز به تعویض دارند، هرچند ممکن است در صورت عدم وجود ترشحات، حتی تا هفت روز هم باقی بمانند. در صورتی بروز التهاب پوستی، نشت یا سستی فیلم، یا اگر پانسمان از گوشه ها جمع شده باشد، می بایست به سرعت پانسمان فیلم شفاف را تعویض کرد. پس از آن، با یک پزشک متخصص زخم مشورت کنید تا تعیین شود که آیا استفاده از پانسمان فیلم شفاف هنوز هم گزینه ی مناسبی برای شما است یا نیاز به تغییر روش درمان دارید.

 

source: advancedtissue.com

 

در کلینیک زخم دکتر مشتاق، با استفاده از جدیدترین روش های درمان زخم های مزمن، توسط تیم حرفه ای و مجرب، زخم های بیماران عزیز به طور قطعی و تضمینی درمان خواهد شد.

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *