منوی سایت

عفونت زخم وقتی رخ می دهد که میکروب هایی مانند باکتری ها در پوست آسیب دیده یک زخم رشد می کنند. علائم آن می تواند شامل افزایش درد ، تورم و قرمزی باشد. عفونت های شدیدتر ممکن است باعث حالت تهوع ، لرز یا تب شود.
ممکن است فرد بتواند عفونت زخم جزئی را در خانه درمان کند. با این حال ، افراد مبتلا به عفونت زخم شدیدتر یا مداوم تر باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند.
در این مقاله ، نحوه پیشگیری ، تشخیص و درمان زخم آلوده را شرح می دهیم. ما همچنین عوامل خطر ، عوارض ، مراجعه به پزشک و معالجه پزشکی را پوشش می دهیم.

 

نحوه تشخیص و درمان یک زخم آلوده

چگونه عفونت زخم را تشخیص دهیم؟

معمولاً افراد با اطمینان می توانند زخم های کوچک مانند بریدگی و خراش های جزئی را در خانه درمان کنند. با مراقبت مناسب ، بیشتر زخم های کوچک به تدریج بهبود می یابند.
اگر زخم آلوده شود ، به جای بهتر شدن می تواند بدتر شود. هر گونه درد ، قرمزی و تورم به طور معمول شدت می یابد.
عفونت های زخم همچنین می تواند منجر به علائم دیگری مانند:
گرم پوست اطراف زخم
ترشحات زرد یا سبز ناشی از زخم
زخم بوی نامطبوع می بخشد
رگه های قرمز روی پوست اطراف زخم
تب و لرز
درد ها
حالت تهوع
استفراغ

درمان زخم های آلوده در خانه

افراد مبتلا به عفونت خفیف یک زخم کوچک ممکن است بتوانند زخم را در خانه درمان کنند. با این حال ، عفونت های شدیدتر زخم نیاز به توجه سریع پزشکی ، به ویژه مواردی دارد که همراه با علائم دیگر ، مانند تب ، احساس ناخوشایند یا ترشحات و رگه های قرمز ناشی از زخم ایجاد می شود.
برای درمان زخم آلوده در خانه ، این مراحل را دنبال کنید:
قبل از شروع ، از تمیز بودن تمام تجهیزات لازم اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال ، در صورت استفاده از موچین ، ابتدا آنها را با مالیدن الکل تمیز کنید.
دستها را با صابون و آب گرم بشویید و خشک کنید.
برش یا خراش  را با جاری شدن آب گرم روی آن برای چند دقیقه تمیز کنید. برای تمیز کردن پوست اطراف از آب گرم و صابون استفاده کنید ، اما از صابون زدن در زخم خودداری کنید.
اطمینان حاصل کنید که هیچ زباله ای مانند شیشه یا شن در زخم وجود ندارد. برای از بین بردن زباله ها ، یا از موچین استفاده کنید یا با پارچه ای نرم و مرطوب ، زخم را به آرامی و مالش دهید.
در صورت تمایل ، یک لایه نازک از پماد ضد عفونی کننده یا ژله نفتی را روی برش یا ضایعات بمالید.
اجازه دهید پوست قبل از پوشاندن آن با گاز یا بانداژ ، هوا را خشک کند. معمولاً نیازی به پوشاندن برش های جزئی و ضایعات نیست.
نکات دیگر برای درمان زخم ها در خانه شامل موارد زیر است:
حداقل یکبار در روز پانسمان زخم را تغییر دهید. اگر خیس یا کثیف شد بلافاصله آن را تعویض کنید.
هر روز زخم را به آرامی بشویید.
از استفاده از پراکسید هیدروژن یا ید روی زخم خودداری کنید زیرا این ممکن است باعث سوزش پوست در برخی افراد شود. در صورت ایجاد سوزش پوستی از مصرف سایر پمادهای ضد عفونی کننده خودداری کنید.
از جدا کردن روی پوست یا زخم خودداری کنید زیرا این می تواند منجر به جای زخم ، کند شدن بهبودی و افزایش خطر عفونت شود.
اگر زخم در طی ۱-۲ روز علائم بهبودی را نشان نمی دهد ، به پزشک مراجعه کنید.

نحوه تشخیص و درمان یک زخم آلوده

نحوه جلوگیری از عفونت زخم

تمیز کردن و محافظت از زخم می تواند خطر عفونت را کاهش دهد. پس از پاره شدن برش یا خراش جزئی ، شخص باید:
بلافاصله با جاری شدن آب تمیز روی آن برای چند دقیقه زخم را بشوید. سپس پوست اطراف زخم را با آب گرم و صابون تمیز کرده. اگر استفاده از آب تمیز امکان پذیر نیست ، زخم را با دستمال مرطوب الکل درمان کنید.
اجازه دهید پوست خشک شود.
پماد ضد عفونی کننده را روی زخم بمالید.
با استفاده از گاز و یا پانسمان مناسب دیگری از آسیب دیدگی محافظت کنید.
افرادی که دارای زخم های بزرگتر یا خونریزی بیش از حد هستند ، نیاز به معالجه پزشکی دارند. یک متخصص بهداشت و درمان می تواند صدمات را برای جلوگیری از عفونت و سایر عوارض درمان کند.
مبتلایان به نیش حیوانات یا زخمهای ناشی از اشیاء کثیف یا زنگ زده ممکن است در معرض ابتلا به کزاز قرار داشته باشند و همچنین باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند. یک متخصص بهداشت و درمان می تواند زخم را تمیز کرده و در صورت لزوم از آن محافظت کند.
کزاز یک وضعیت بالقوه کشنده است که با ورود برخی باکتری ها به بدن و آزاد کردن سموم روی اعصاب آزاد می شود. علائم کزاز می تواند شامل اسپاسم دردناک عضلات ، قفل خاجی و تب باشد.

عوامل خطر

با ورود باکتری ها به زخم و شروع به تکثیر ، بریدگی ها ، چرا ها و سایر شکستگی های پوستی می توانند آلوده شوند. این باکتری ها ممکن است از پوست اطراف ، محیط خارجی یا جسمی که باعث ایجاد صدمه شده باشد ، حاصل شود.
پاک کردن و محافظت صحیح از زخم برای کاهش خطر عفونت بسیار مهم است.
عفونت زخم بیشتر است اگر:
زخم بزرگ ، عمیق است ، یا دارای لبه یخی است.
خاک یا ذرات خارجی وارد زخم شدند.
علت زخم گزش حیوان یا شخص دیگر بوده است.
علت زخم جراحتی بود که به یک جسم کثیف ، زنگ زده یا آلوده وارد می شد.
برخی از شرایط بهداشتی و عوامل محیطی نیز می توانند خطر عفونت را افزایش دهند. این شامل:
دیابت
گردش خون ضعیف
یک سیستم ایمنی ضعیف ، مانند افرادی که مبتلا به HIV هستند یا افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن مصرف می کنند.

به عنوان مثال ، عدم تحرک در افرادی که بیشتر وقت خود را در رختخواب می گذرانند.پیشرفت سن – بزرگسالان مسن بیشتر در معرض خطر عفونت زخم هستند.کمبودهای مغذی و ویتامین
به ندرت ، زخم های برش از اقدامات جراحی نیز می توانند آلوده شوند. طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، بین سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ ، حدود ۱.۹ درصد از زخم های جراحی در افرادی که در ایالات متحده اقدام به انجام عمل جراحی می کنند ، آلوده شده اند.

عوارض

اگر فردی برای عفونت زخم معالجه نکند ، می تواند در سایر نقاط بدن گسترش یابد ، که ممکن است منجر به عوارض جدی شود ، از جمله:
سلولیت یک عفونت از لایه ها و بافت های عمیق تر پوست است و می تواند باعث تورم ، قرمزی و درد در ناحیه آسیب دیده شود. علائم دیگر می تواند شامل تب ، سرگیجه و حالت تهوع و استفراغ باشد.
پوکی استخوان یک عفونت باکتریایی استخوان است و علائم آن شامل درد ، قرمزی و تورم در ناحیه آلوده است. خستگی و تب علائم دیگری است که ممکن است مبتلایان به استئومیلیت را تحت تأثیر قرار دهد.
سپسیس یک واکنش ایمنی شدید است که گاهی اوقات با ورود یک عفونت به جریان خون ممکن است رخ دهد. سپسیس می تواند منجر به نارسایی اندام های متعدد شود و تهدید کننده زندگی است. براساس CDC ، تقریباً ۲۷۰،۰۰۰ نفر در ایالات متحده هر سال بر اثر سپسیس می میرند.
فاشیلیت نکسترویز یک بیماری نادر است که وقتی عفونت باکتریایی در بافتی به نام آستر فاسیال که در اعماق پوست قرار دارد گسترش می یابد. فاشیلیت نکست آور یک اورژانس پزشکی است که باعث آسیب و درد شدید پوست می شود و می تواند در بدن پخش شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

فرد مبتلا به زخم باید در موارد زیر به دنبال مراقبت پزشکی باشد:
زخم بزرگ ، عمیق است ، یا دارای لبه های لبه دار است.
لبه های زخم در کنار هم نمی مانند.
علائم عفونت مانند تب ، افزایش درد یا قرمزی یا ترشح از زخم رخ می دهد.
تمیز کردن زخم به درستی و یا از بین بردن همه مواد زائد مانند شیشه یا ماسه امکان پذیر نیست.
علت زخم ، نیش یا جراحت ناشی از جسم کثیف ، زنگ زده یا آلوده بوده است.
اگر خون از زخم خارج شده و یا فشار آوردن به زخم متوقف شود ، خونریزی را متوقف نمی کند ، در صورت نیاز فوریت های پزشکی را بررسی کنید.

درمان پزشکی

پزشکان می توانند عفونت باکتریایی را با آنتی بیوتیک درمان کنند. برای فرد مهم است که دوره آنتی بیوتیک ها را کامل انجام دهد تا عفونت را به طور کامل درمان کند و از مقاومت باکتری ها به دارو جلوگیری کند.
علاوه بر تمیز کردن ، ممکن است برخی از زخم ها به درمان بیشتری نیاز داشته باشند. اگر برش بزرگ یا عمیق باشد ، برای مثال ، ممکن است پزشک یا پرستار برای بستن آن از بخیه استفاده کنند. آنها اغلب می توانند برش های کوچکتر را به جای چسب پزشکی یا نوارهای نواری ببندند.
اگر زخم حاوی بافت مرده یا آلوده باشد ، پزشک ممکن است این روش را با روشی به نام دبریدمان خارج کند. دبریدمانت باید بهبودی را تقویت کند و از شیوع عفونت جلوگیری کند.
اگر علت زخم ، نیش یا جراحت از جسم کثیف یا زنگ زده باشد ، ممکن است فرد به تیر کزاز احتیاج داشته باشد.
CDC توصیه می کند که بزرگسالان هر ۱۰ سال یکبار ضربات کزاز گرفته شود تا از آنها در برابر عفونت کزاز محافظت کند. با این حال ، برای انواع خاصی از زخم ، پزشک ممکن است هنوز هم برای افرادی که در ۵ سال گذشته یک مورد نداشته اند ، ضربات کزاز را تجویز کند.

خلاصه

در صورت ورود باکتری و تکثیر درون زخم ، عفونت زخم ممکن است رخ دهد. بلافاصله تمیز کردن و پانسمان بریدگی ، چرای جوش و سایر زخم های کوچک بهترین روش برای جلوگیری از عفونت است. با این حال ، افرادی که دارای زخم های بزرگتر ، عمیق تر یا جدی تر هستند ، باید دارای یک متخصص مراقبت های بهداشتی باشند که صدمات را درمان می کند.علائم و نشانه های عفونت زخم می تواند شامل افزایش درد ، تورم و قرمزی در ناحیه آسیب دیده باشد. ممکن است فرد با بازخوانی و ترمیم مجدد زخم بتواند عفونت خفیف یک زخم کوچک در خانه را درمان کند.با این حال ، عفونت های شدیدتر زخم نیاز به توجه سریع پزشکی دارد ، به ویژه مواردی که همراه با تب ، احساس ناخوشایند یا ترشحات و رگه های قرمز ناشی از زخم ایجاد می شود.

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116