پانسمان فشاری از انواع پانسمان است که به طور ویژه‌ای طراحی شده تا به نقطه مورد نظر که از آن استفاده می شود. فشار وارد کند و می تواند در موارد بسیار زیادی از آن استفاده شود.

پانسمان های فشاری اغلب در لایه اول پانسمان قرار نمی‌گیرند. برای مثال مستقیم روی زخم. این نوع از پانسمان معمولاً در لایه دوم یا حتی سوم پانسمان روی پانسمان هایی مثل پارچه‌ای یا فوم ممکن است قرار بگیرد و در زیر آن از انواع پانسمان می توان استفاده کرد که ممکن است آن را به کمکی چسب در جای خود محکم کنند یا اینکه با کمک پانسمان فشاری آن را در جای خود ثابت نگه دارند.

نحوه استفاده از پانسمان فشاری

مزیت های استفاده پانسمان فشاری

 استفاده از پانسمان فشاری کمک می کند تا اگر زخمی خونریزی دارد. خون آن بند آمده و عمل لخته شدن خون روی زخم برای قطع خونریزی تسریع یابد.

 اما علی رغم فشار وارده این پانسمان عمل گردش خون را دچار مختل نمی‌ کند و همچنان خون در محل استفاده به راحتی گردش دارد.

 این پانسمان به علت فشار به اندازه ای که وارد می کند می‌تواند مانع تورم زخم و همچنین کاهش تورم قبلی شود. پانسمان فشاری علاوه بر محدود نکردن گردش خون و برخلاف پانسمان های سخت مثل گچ که محافظت محدودی در برابر میکروب ها و آلودگی ها دارند. مانع بسیار خوبی برای جلوگیری از ورود این نوع از آلودگی ها به زخم است. همچنین این پانسمان به دلیل نوع طراحی آن و تا حدی انعطافی که دارد می‌تواند تا حدی جلوی ضربه را بگیرد.

 از دیگر مزیت‌های این و پانسمان این است که محل زخم را گرم نگه میدارد و بدن بهتر می تواند زخم را التیام بخشد و به کمک فشار مانع از ازدست دادن مایعات بدن می شود. همچنین تا حدی جلوی تجمع چرک آب و مایعات اضافی را می‌گیرد.

نحوه استفاده از پانسمان فشاری

 زمان مناسب و موارد الزام استفاده از پانسمان فشاری

 پزشکان در بیشتر موارد از پانسمان های فشاری بعد از اتمام عمل استفاده می کنند. مخصوصاً که این پانسمان ها مانع از بازگشت محل عمل به حالت اولیه خود می شوند.

 در اورژانس نیز این پانسمان کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد و از آن استفاده زیادی می شود.

 مراحل اولیه جراحت

 هنگامی که شخصی جراحت عمیقی پیدا می کند و حجم خونریزی زیادی دارد. پانسمان های فشاری می توانند کمک کنند که خونریزی بند آمده یا به کمترین میزان خود برسد.

نحوه استفاده از پانسمان فشاری

 کمک های اولیه به شخص مجروح به کمک پانسمان های فشاری

اگر با مجروحی برخورد کردید که دچار جراحت شدید شده است و همچنین خون زیادی از او رفته و همچنان در حال خونریزی است در این موقع گزینه ای که می تواند برای شما مفید واقع شود یک پانسمان فشاری است. اما مهم ترین گام همیشه اطلاع و درخواست کمک از افراد متخصص است. مانند اورژانس، پس قبل از هر اقدامی بهتر است به آنها اطلاع دهید. و راهنمایی های لازم را از آنها دریافت کنید.

 مواقع زیادی وجود دارد که اگر شما اقدامی بکنید و یا برعکس اقدامی انجام ندهید ممکن است بیمار در وضع بدتری قرار بگیرد. اولین اقدامی که نیاز است شما انجام دهید این است که روی زخمی که لباس مجروح قرار دارد. آن را بردارید به گونه‌ای که بتوانید به راحتی همه قسمت های زخم را مشاهده کنید. اما دقت داشته باشید در مواردی ممکن است لباس روی زخم چسبیده باشد. در این مواقع از کندن آن خودداری کنید و تا جای ممکن اطراف زخم را تمیز و باز کنید.

 اگر هنگام بررسی زخم متوجه شیء خارجی شدید که در بدن شخص فرو رفته سعی نکنید که آن را بیرون بیاورید.

 به سراغ جعبه کمک های اولیه بروید و روی زخم را پانسمان کنید اگر به جعبه کمک های اولیه دسترسی ندارید سعی کنید از یک پارچه تمیز برای پوشاندن جراحت استفاده کنید. هنگام گره زدن پارچه باید به این نکته توجه داشته باشید که گره را روی زخم نزنید و همچنین طوری گره بزنید که بتوانید بعداً آن را شل تر یا سفت تر کنید. حواستان باشد پانسمان و خیلی محکم نبسته باشید که مانع گردش خون مصدوم شوید. در این حال اگر پانسمان خیلی سفت باشد پوست اطراف زخم به رنگ آبی در خواهد آمد. اگر شاهد این موضوع بودید به سرعت کمی گره تان را شل تر کنید.

نحوه استفاده از پانسمان فشاری

موقعیت مناسب زخم

 زخم برای کاهش خونریزی باید بالاتر از قلب قرار بگیرد و بعد از اینکه زخم را بستید و آتل گرفتید زخم را در بالاتر از موقعیت قلب قرار دهید. همچنین می توانید از دست خود برای فشار زخم تا حد محدودی استفاده کنید. اگر این اقدامات را انجام دادید و متوجه شدید همچنان خونریزی بند نیامده است و در حال چکه کردن است باید از پانسمان های بهتر استفاده کنید.

خون ریزی بیش از حد

 از دست دادن خون در حجم زیاد باعث مشکلاتی از جمله کاهش فشار خون، کاهش اندازه خون، کاهش ضربان قلب، کمبود اکسیژن، کما و یا حتی مرگ شود.

 استفاده از پانسمان فشاری هنگام مارگزیدگی

 استفاده از این نوع پانسمان ها در محلی که مار نیش زده و فشار آن می‌تواند باعث شود تا زهرمار در بدن پخش نشود.

نحوه استفاده از پانسمان فشاری

 خطر استفاده ناصحیح از پانسمان فشاری

 دقت داشته باشید عدم استفاده درست از این پانسمان می‌تواند باعث شود تا جریان خون قطع شده و عمل اکسیژن رسانی به بافت ها متوقف شود.

 در این مرحله ممکن است بافت هایی که با آنها اکسیژن و خون نمی رسد از بین بروند که اگر چنین اتفاقی بیفتد باید اندام را قطع کنیم. که منجر به قطع عضو مصدوم می شود.

 در واقع پانسمان های فشاری جایگزین فشار دست می‌شود تا فرد معالج فرصت رسیدگی به بیمار را پیدا کند. ولی در مواقعی نیز می توان علاوه بر فشار پانسمان مدت زمان کوتاهی نیز با دست فشار مطمئنی به زخم وارد کنیم تا مانع خونریزی آن شویم.

کلام آخر

پانسمان های فشاری نیز مانند دیگر پانسمان ها کاربردهای متفاوتی دارند. استفاده از پانسمان فشاری  در موارد زیادی می تواند سودمند باشد. این نوع از پانسمان ها جزو پانسمان های پر کاربرد هستند. این که چطور از آن ها استفاده کنیم تا مانع از آسیب یا عدم خون رسانی به مجروح نشویم نیازمند دانش و تجربه کافی است.

 همچنین پانسمان های فشاری در انواع و ابعاد مختلفی تولید شده که شما می توانید از آنها در نقاط مختلف بدن از سر گرفته تا پا از آن ها استفاده کنید.

 استفاده از پانسمان  فشاری هنگام خونریزی با حجم بالا یا مار گزیدگی یا به طور کلی در زمانی که نیاز داریم فشار خاصی را به زخم به منظور جلوگیری از خونریزی یا مانع شدن از پخش سموم در بدن شویم از پانسمان های فشاری استفاده می کنیم.

تنها باید دقت داشته باشیم که اگر پانسمان فشاری را خیلی سفت ببندیم ممکن است مانع از گردش خون و همچنین عدم رسیدن اکسیژن به بافت ها شود که در این صورت بافت ها شروع به از بین رفتن می کنند و ممکن است نیاز باشد که اندام را قطع کنیم. همچنین پانسمان های فشاری در مواقع بعد از عمل برای جلوگیری از رشد گوشت اضافی و همچنین برگشتن محل عمل به شکل اولیه استفاده می کنیم.

Source: www.healthline.com, www.verywellhealth.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *