مراقبت و درمان زخم های دیابتی

یکی از نشانه های شایع در افراد مبتلا به دیابت، طول کشیدن روند درمان هرگونه زخم و برش و به راحتی آلوده شدن ( عفونت کردن ) آن ها است. در بیماری دیابت به علت آسیب دیدگی اعصاب ( نوروپاتی )، حساسیت به زخم کاهش می یابد، بنابراین فرد بیشتر مستعد ابتلا به زخم های مختلف و عدم تشخیص زودرس زخم ها و عدم توانایی دیدن زخم ، خواهد بود.

 

مراقبت و درمان زخم های دیابتی

 

لازم است بدانید که بیماری دیابت یکی از دلایل اصلی ابتلای فرد به زخم مزمن پا و گانگرن که منجر به آمپوتاسیون یا قطع پا می شود، است. افرادی که مبتلا به دیابت هستند، ۱۵ درصد بیشتر از افراد دیگر در معرض قطع عضو می باشند. بنابراین نتیجه می گیریم که مراقبت و درمان زخم های دیابتی بسیار حائز اهمیت است.

 

جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با قطع عضو یا آمپوتاسیون، کلیک کنید.

 

دلیل کاهش روند بهبود زخم در افراد مبتلا به دیابت چیست؟

کاهش روند بهبود زخم در افراد مبتلا به دیابت، چندین دلیل مهم دارد. یکی از دلایل اصلی آن کاهش جریان خون در بدن افراد مبتلا به دیابت است. با کاهش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی کم تری به بافت زخم ها می رسد، اکسیژن و مواد مغذی برای درمان زخم بسیار ضروری است.

در افراد مبتلا به دیابت در پی نوروپاتی، حساسیت به درد و سوزش بسیار کاهش می یابد، بدین ترتیب ممکن است افراد، بدون اینکه متوجه شوند دچار آسیب دیدگی بخصوص در ناحیه پاها شوند. همچنین نوروپاتی یا آسیب دیدگی اعصاب روند بهبود زخم را کاهش می دهد.

با افزایش قند خون در افراد دیابتی، احتمال عفونت زخم نیز افزایش می یابد، قند خون بالا سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند.


کلینیک تخصصی درمان زخم دکتر مشتاق به همراه کادر تخصصی خود در زمینه درمان انواع زخم ها، از جمله درمان زخم بستر، درمان زخم عفونی، درمان زخم پای دیابتی ، درمان زخم سوختگی با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.


مراقبت از زخم دیابتی و درمان آن

همانطور که گفته شد مراقبت و درمان به موقع زخم در افراد مبتلا به دیابت، بسیار مهم است، درمان و مراقبت به موقع احتمال درمان زخم را افزایش داده و از قطع عضو پیشگیری می کند. طبق تحقیقات انجام شده، حدود یک چهارم افراد دیابتی حداقل یکبار در طول زندگی از بروز چنین مشکلاتی رنج می برند، همچنین در حدود ۱۲ درصد از افراد مبتلا به دیابت، تحت عمل قطع عضو قرار می گیرند. بنابراین حتی یک زخم کوچک که به موقع درمان نشود می تواند به سرعت منجر به عفونت مزمن و در صورت رسیدگی نکردن به آن منجر به قطع عضو می شود، تمام این عوامل بستگی به این دارد که شما چه زمانی به درمان آن بپردازید.

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران:

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *