همان طور که می‌دانیم زخم پدیده ای است که به بافت های بیرونی و درونی آسیب می‌زند . مراقبت از زخم ها و جلوگیری از عفونت زخم ، از جمله دغدغه‌های اصلی هر بیمار است . در واقع تشخیص علت زخم و چگونگی به وجود آمدن آن از فاکتورهای کلیدی شروع درمان است. همه ی ما برای درمان زخم ، چه زخم های مزمن و چه زخم های جزئی و سطحی ، به درمان های سنتی و پیشرفته رجوع می‌کنیم که البته برای انتخاب درمان مناسب ، باید به نوع زخم توجه ویژه‌ای داشته باشیم . زخم ها انواع مختلفی دارند که دو نوع آن در ادامه آورده شده است :

  • زخم های حاد : طول درمان آن ها ۸ الی ۱۲ هفته است ، معمولاً این گونه زخم ها بر اثر تصادفات سخت و یا برخورد شدید شیء با پوست ایجاد می‌شوند .
  • زخم مزمن :  این زخم ها بیش از ۱۲ هفته طول می‌کشند تا درمان شوند .
مراقبت های پیشرفته از زخم

پس توجه به نوع زخم بسیار مهم است . در درمان های پیشرفته ، انواع مختلفی از محصولات ارائه شده است که به بهبود هرچه سریع تر زخم کمک می کنند . اکنون در این مقاله قصد داریم تا شما را با این محصولات پیشرفته آشنا کنیم.

اعضای گروه مراقبت های پیشرفته از زخم فرنچیز (Franchies) ، محصولات پیشرفته ای را تولید کرده اند ، از قبیل :

محصولات پانسمان کردن و مراقبت از پوست، به منظور مدیریت زخم های شدید و مزمن که ناشی از بیماری دیابت (که تقریباً ۱۵ تا ۲۵ درصد افراد مبتلا به دیابت در بعضی از مراحل زندگی خود دچار زخم پا می شوند و حدود ۱۲درصد از این بیماران نیاز به قطع عضو پیدا می کنند)، بی تحرکی (که دچار زخم بستر می شود)، آسیب دیدگی، سوختگی، جراحی های سخت و غیره .

در واقع این بسته ی جامعِ مراقبت های پیشرفته ، شامل پانسمان ضد میکروبی و پانسمان فوم (پوششی حاوی محلول های پلیمری کف دار) است که هر دوی آن ها توسط متخصصان پوست به منظور مراقبت از زخم های مزمن مانند زخم معده و زخم وریدی (که در مچ پا ظاهر می شود) تولید شده‌اند‌.

مراقبت های پیشرفته از زخم

همچنین ما در این مقاله ، پیشنهادات خود را درباره این که عفونت به یک نگرانی بالینی تبدیل شده است (مانند سوختگی های سطحی و یا محل برش های جراحی) ، گسترش داده ایم. محصولات کلیدی خط تولید مراقبت های پیشرفته زخم (AQACEL) , دارای یک تکنولوژی خاص است. این پانسمان پیشرفته لایه ای دارد که بر اثر برخورد با زخم به ژل تبدیل شده و تمام آلودگی ها را از بین می‌برد ؛ در واقع این ژل ، باکتری های موجود در زخم را به حداقل می ‌رساند و فضا را تا حد امکان برای رشد آنها محدود می‌کند تا از ابتلا به عفونت نیز جلوگیری شود .

بیست سال است که این شرکت همراه با متخصصان اش برای بهبود حال بیماران و رفع مشکلات عفونت زخم تلاش کرده و گام بزرگی را در این عرصه برداشته اند . این فناوری با افزودن “نقره یونی” خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد. از مزایای دیگر این فناوری آن است که با استفاده از فشار منفی زخم درمانی، این امکان را می‌دهد تا بیماران با خیال راحت به فعالیت های روزانه خود ادامه دهند و از بهبودی زخم خود مطمئن باشند .

مراقبت های پیشرفته از زخم

پانسمان AQUACEL

ﻳﻜﻲ از نگرانی‌ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ در راﺑﻄـﻪ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﭘﺎﻧﺴﻤﺎنﻫﺎی ﻣﺪرن وﺟﻮد دارد ، ﻣﺤﻴﻂ ﻣﺮﻃﻮبی ای است که در این‌ گونه ﭘﺎﻧﺴﻤﺎن‌ﻫﺎ اﻳﺠـﺎدشده و ﺑﺎﻋﺚ رﺷﺪ و ﺗﻜﺜﻴﺮ ﺑﺎﻛﺘﺮی‌ﻫﺎ و در ﻧﺘﻴﺠـﻪ اﻓـﺰاﻳﺶ ﺧﻄـﺮ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﻣﻲ‌ﮔﺮدد. ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻧﺸﺎن داده‌اﻧﺪ که اﻳـﻦ ﻧﮕﺮاﻧﻲ ﺑﻲﻣﻮرد اﺳﺖ ؛ زﻳﺮا اﻳﻦ ﭘﺎﻧﺴـﻤﺎن‌ها ﺑـﺎ اﻳﺠـﺎد ﻳـﻚ ﻣﺤﻴﻂ ﻣﺮﻃﻮب و ﺣﻔﻆ PH اﺳﻴﺪی ﺑﻪ ﻣﻘﺪار ﻛـﻢ ، ﺑـﺮ ﺿـﺪﺑﺎﻛﺘﺮی‌ﻫﺎ ﻋﻤﻞکرده و ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻓﺎﮔﻮﺳـﻴﺖ‌ﻫـﺎ را ﻛـﻪ ﺑـﺎ ﺑﺎﻛﺘﺮی‌ﻫﺎ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﻣﻲ‌ﻛﻨﻨﺪ اﻓﺰاﻳﺶ می‌دهند.

ابتلا به عفونت و عفونت موضعی می تواند روند بهبودی را به خطر انداخته و منجر به عوارض جدی برای بیمار شود. زخم های آلوده دارای باکتری ها و بافت فیبری ای  هستند که باعث تقویت تکثیر باکتری ها می شوند و می توانند عملکرد کامل یون های نقره را محدود کنند ؛  پس درمان مؤثر عفونت موضعی ، نیاز به یک عمل ضد میکروبی و تمیز کننده دارد.

۲۰ سال پیش با دستیابی به یک فناوری، این محصول با موفقیت راه اندازی شد و طیف گسترده ای از محصولات از قبیل فوم Aquacel،  جراحی ، پانسمان نقره و غیره را تولید کرده است.

مراقبت های پیشرفته از زخم

فناوری HYDROFIBEL

این فناوری ماده ای نرم است که در تماس با مایع زخم به ژل تبدیل می شود.

چگونه این ژل عمل می کند؟

این ژل محیطی برای بهبود زخم ایجاد کرده و خطر ابتلا به عفونت را به حداقل می رساند.

محصول فوم

این فوم که مانند چسب است برای درمان تمامی زخم های مزمن ، به خصوص زخم هایی که کمتر حاد هستند مناسب است . این فوم از یک لایه ی نازک تشکیل شده که قابلیت انعطاف را نیز دارد و همچنین می تواند جریان هوا را رد و بدل کند.

پانسمان DUODERM

این محصول مناسب زخم های مرطوب است . پانسمان DUODERM باعث کاهش عفونت شده و کمک می کند تا زخم  بهبود یابد تا پوست سریع تر به حالت اولیه اش بازگردد. این پانسمان برای اولین بار از ترکیب فناوری هیدروکلوئید ساخته شده است.

مراقبت های پیشرفته از زخم

سیستم درمانی زخم ، تحت فشار منفی

این محصول از ترکیب ۲ محصول قوی به منظور ایجاد محیطی مناسب برای درمان زخم تولید شده است.

سخن آخر

همان طور که گفته شد اگر زخم های سطحی دارید می توانید آنها را در خانه با روش های طبیعی ترمیم کنید ، اما اگر زخم های جدی دارید حتما تحت نظر پزشک درمان را آغاز کنید و فراموش نکنید که علت وقوع آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *