منوی سایت

سلامتی نعمت بزرگی است که گاهی از آن محروم می شویم. بعضی از بیماری ها با کمی مراقبت و رعایت برخی نکات قابل کنترل هستند، دیابت از آن گروه بیماری ها است. در این بیماری بزرگترین مسئله پس از کنترل قند خون، زخم‌هایی است که سرعت بهبود کمی دارند. پس از درمان زخم، مراقبت های خانگی زخم دیابتی مسئله ای حیاتی است. قصد داریم در ادامه با قرار دادن مطالبی در این رابطه شما را همراهی کنیم.

طبق بررسی ها حدود سه و نیم میلیون نفر در جهان با زخم دیابتی دست و پنجه نرم می کنند. تعداد بالای افرادی که با زخم دیابتی درگیر هستند، نشانگر اهمیت درمان درست این زخم ها است. درمان نشدن به موقع یا عدم رسیدگی به زخم ها عواقب جبران ناپذیری مانند قطع عضو را به همراه خواهد داشت. هرچند بیان چنین مسائلی ناخوشایند هستند، اما حقیقتی انکار ناپذیرند.

مراقبت های خانگی زخم دیابتی

 پیشگیری به عنوان نکته ای ضروری در مراقبت خانگی

اولین وظیفه فرد دیابتی مراقبت از بدن خود اوست که دچار آسیب و جراحت نشود. درصورت جراحت و مراجعه به پزشک، چگونگی مراقبت های خانگی زخم دیابتی مطرح می شود. به علت بالا بودن میزان قند خون زخم ها با سرعت کمتری بهبود پیدا می کنند که این امر احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد. درمان زخم های این افراد حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. حتی در بعضی موارد  باید مشارکت پزشک غدد با پزشک مرتبط (پزشک عمومی) برای درمان صورت گیرد.

برای پیشگیری از بروز مشکلات هر فرد دیابتی باید به طور روزانه کار هایی را انجام دهد. در ادامه به صورت جزئی تر به بررسی این اقدامات خواهیم پرداخت.

تغذیه صحیح

تغذیه درست باعث رسیدن تمام املاح مورد نیاز به بدن می شود. بهتر است فرد دیابتی در وعده های غذایی از پروتئین استفاده کند؛ چراکه به بهبود و ترمیم پوست کمک می کند.  زخم های  دیابتی از آسیب به بافت پوست آغاز می شوند.

چک کردن پاها

  به دلایلی که بعد به آنها اشاره خواهیم کرد، بررسی روزانه پاها بسیار مهم است. باید قرمزی، کبودی، ترک و تورم یا هرچیز مشکوک دیگری را بررسی کنید. بهتر است برای اینکار از آینه استفاده شود. اگر خودتان نمی توانید به راحتی این کار را انجام دهید، از اعضای خانواده بخواهید که به شما کمک کنند. توجه داشته باشید که حتما بین انگشتان پا باید بررسی شوند.

دوش گرفتن

هرروز استحمام کنید و پاهای خود را با صابون بشویید. بعد از حمام از خشک شدن کامل پا به ویژه بین انگشتان مطمئن شوید.

چرب کردن پوست

 در این بیماری پوست بسیار خشک و مستعد ترک خوردن است. برای جلوگیری از ترک و زخم شدن از روغن ها برای رطوبت رسانی به پوست استفاده کنید. بهتر است با پوست خود دوست باشید.

ورزش

 ورزش کردن باعث تقویت قوای ایمنی اشخاص بیمار می شود. ورزش  جریان خون را در بدن افزایش می دهد به همین دلیل بهبود زخم های دیابتی اتفاق می افتد.

گرفتن ناخن ها

در هنگام کوتاه کردن ناخن ها دقت کنید به انگشتان صدمه وارد نشود. اگر مطمئن نیستید که می‌توانید این کار را به درستی انجام دهید، به مراکز درمانی مراجعه کنید.

مراقبت های خانگی زخم دیابتی

لباس مناسب

 پوشیدن جوراب و دمپایی راحت و نرم در منزل یکی از بهترین راه های جلوگیری از زخم در فرد دیابتی است. در بیرون از منزل نیز پوشیدن کفش های طبی و راحت ضرورت دارد. از پوشیدن هر نوع کفش باریک و پاشنه بلند خودداری کنید. ترجیحا از کفش های اسپورت (کتانی) استفاده کنید.

از کندن تاول و پینه خودداری کنید

در صورت دیدن تاول از پماد های موجود در داروخانه ها به صورت خودسر استفاده نکنید. بهتر است در صورت دیدن تاول و پینه به مراکز درمانی مراجعه کنید که در صورت لزوم اقدامات اولیه درمان انجام شود.

مراقبت های خانگی زخم دیابتی

علل ایجاد زخم

در اکثر افراد دیابتی اختلال عصبی ای (نوروپاتی) ایجاد می شود که حس درد را در فرد کاهش می دهد ؛ ممکن است حتی با کوچکترین ضربه، زخمی ایجاد شود و فرد دیابتی متوجه آن نشود. در هربار مراجعه به پزشک حتما از او بخواهید که وضعیت پاهای شما را بررسی کند.

پوست افراد دیابتی بسیار خشک است. این خشکی زیاد نیز می تواند باعث ترک هایی شود که در صورت عدم رسیدگی به زخم تبدیل شوند. گردش خون ضعیف و قند خون بالا مانع بهبود زخم می شوند.

بهبود زخم ها ممکن است چهار هفته تا چند ماه زمان ببرد. این زمان در افراد سالم یک الی دو هفته خواهد بود. سالانه  شانزده درصد افرادی که درگیر زخم دیابتی شده اند به ناچار در بیمارستان بستری می شوند که بیست و چهار درصد آن ها مجبور به نقص عضو می شوند.

شناخت پانسمان برای بهبود سریع تر زخم

 پانسمان صحیح و تمیز نگه داشتن محل زخم مهم‌ترین بخش مراقبت های خانگی زخم دیابتی است. پانسمان باید به شکلی بسته شود که مانع جریان خون در پا نشود. برای درمان زخم های دیابتی از پانسمان های مخصوصی استفاده می کنیم. این پانسمان ها به یکی از مواد  نقره، پلی هگزاماتیل بیگوانید، عسل و ید آغشته شده اند که رطوبت کافی را برای بهبود زخم فراهم کنند.

اخیرا به صورت محدود برای درمان زخم دیابتی از سلول های بنیادی نیز استفاده کرده اند که نتایج خوبی را در پی داشته است. اما این روش های نوین راه زیادی دارند که به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرند.

نکات مراقبت های خانگی زخم دیابتی

تا به اینجا به بررسی مهم ترین اطلاعاتی که شما برای مراقبت از دیابت خود یا دیگران در منزل نیاز دارید؛ پرداختیم. در ادامه برخی از نکات مهم مراقبت های خانگی را بررسی خواهیم کرد

  • پس از پانسمان زخم توسط مراکز درمانی باید روزی چند بار پانسمان را تعویض کنیم.
  • در این مدت (بهبود کامل) در صورت صلاح دید پزشک از عصا، صندلی چرخ دار یا کفش های مخصوص استفاده کنید. فشار وزن بر زخم باعث کاهش سرعت بهبودی خواهد شد.
  • اگر زخم بعد از بیست و چهار ساعت اثری از بهتر شدن نداشت به مراکز درمانی مراجعه کنید.
  • در صورت مشاهده چرک یا استشمام بوی بد (علائم عفونت) سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.
مراقبت های خانگی زخم دیابتی

خلاصه

.همانطور که در این مقاله بحث کردیم در مرحله اول زخم دیابتی ممانعت از آسیب اهمیت دارد. هرچند به علت ماهیت بیماری دیابت ایجاد زخم به ویژه در پا اجتناب نا پذیر است. در افراد دیابتی که مشکلات دیگر مثل چشم، کلیه، قلب دارند، احتمال ایجاد زخم پای دیابتی بیشتر است.

 فرد مبتلا به دیابت باید به طور روزانه وضعیت پای خود را بررسی کند که در صورت هرگونه مشکلی به پزشک متخصص خود را ببیند. امیدواریم توانسته باشیم شمارا برای رویارویی با این مشکل آماده کنیم.

Source: www.webmd.com, www.jaga-me.com, www.apma.org, www.fixingfeet.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116