مراقبت از پای دیابتی در زمستان | راه های پیشگیری از زخم پای دیابتی

در طول ماه های سرد، افراد مبتلا به دیابت باید به پاهای خود توجه ویژه ای کنند تا عملکرد سالم را حفظ کنند و خطر ابتلا به زخم پای دیابتی را کاهش دهند. زمستان خطرات اضافی برای پا به همراه دارد، سرما می تواند بی حسی را افزایش دهد، و عدم حس در اندام تحتانی ناشی از نوروپاتی را تشدید کند. این امر می تواند باعث بی ثباتی در هنگام راه رفتن شود که ممکن است منجر به ریختن و انداختن اشیا یا مواد غذایی شود، و در نتیجه خطر آسیب را افزایش دهد و می تواند شناسایی زخم یا تاول ایجاد شده را دشوار کند. اگر این زخم ها و تاول ها درمان نشوند، این چنین زخم هایی می توانند عفونی شده و در موارد شدید نیاز به قطع عضو دارند.

 

مراقبت از پای دیابتی در زمستان

 

با توجه به این نکته، افراد مبتلا به دیابت باید اقدامات ویژه ای را جهت حفظ سلامت پاهای خود در طول زمستان انجام دهند، مانند این نکات ساده:

 

پای خود را گرم و خشک نگه دارید

شرایط برفی می تواند به وجود رطوبت در کفش منجر شود که می تواند زمینه رشد برای باکتری های بالقوه مضر باشد. اطمینان حاصل کنید که کفش شما ضد آب است تا پای شما را خشک نگه دارد. علاوه بر این، سرما می تواند بی حسی را در پاها افزایش دهد، عارضه ای که بسیاری از افراد با این شرایط متابولیک با آن مواجه هستند. پاهای خود را با پوشیدن جوراب های مناسب گرم نگه دارید: جوراب های گرم کننده دیابتی برای حفظ گرمای پاهای شما با امکان جذب رطوبت برای محافظت در مقابل باکتری ها استفاده می شوند و همچنین برای بهبود جریان خون در اندام ها طراحی شده اند.

 

پاهای خود را مرطوب کنید

در حالی که کفش های خود را خشک نگه می دارید تا باکتری ها به حداقل برسند، نباید اجازه دهید که پاهای شما خیلی خشک شوند.

گرمای خشک در زمستان، مانند نشستن در ماشین با حرارت بخاری روی پاهای شما، می تواند خشکی را بدتر کند و منجر به بروز شکستگی در پوست شود. هنگام بازرسی روزانه خود مراقب مناطق قرمز و براق باشید.

مرطوب کردن روزانه عامل کلیدی نرم نگه داشتن پاهاست، بنابراین خطر ابتلا به ترک خوردگی را که می تواند به زخم تبدیل شود، کاهش می دهد. شما می توانید از پزشک خود بپرسید که کدام لوسیون برای وضعیت شما بهترین است، سپس از آن هر روز پس از حمام یا به صورتی که تجویز شده استفاده کنید.

 

اجازه ندهید سرما شما را از کار بیاندازد

در طول زمستان بسیار راحت است که در داخل خانه بمانید و با توجه به شرایط ضعیف، ورزش روزانه خود را نادیده بگیرید. با این حال، نه تنها برای کمک به کاهش اختلالات عاطفی فصلی، بلکه همچنین برای حفظ وزن و کنترل دیابت خود، مهم است که در طول ماه های سرد فعال باشید. به هر حال ورزش می تواند به کاهش سطح قند خون با افزایش حساسیت بدن شما نسبت به انسولین کمک کند. به این ترتیب، می تواند موجب افزایش جریان خون به اندام ها، بهبود احساس و کمک به کاهش خطر ابتلا به زخم های پای دیابتی شود.

به جای نگه داشتن خود در خانه در تمام زمستان، حاضر شوید و به بیرون روید و فعالیت بدنی خود را حفظ کنید، یا با پزشک خود در مورد ایجاد یک برنامه ورزشی در محیط داخلی که برای شما مناسب است صحبت کنید.

 

source: advancedtissue.com

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *