منوی سایت

مشکل پای دیابتی یکی از عوارض شدید دیابت است و در تعداد قابل توجهی از بیماران مشاهده می شود. مشکل پای دیابتی ، به خصوص وقتی دیر متوجه آن می شوید باعث صدمات جدی  و شرایط درمان آن دشوار می شود و با تشخیص زود و مراقبت مناسب می تواند به طور مؤثر برطرف شود. به خصوص ، بیماران با سطح قند خون بالا و البته نامنظم مشکلات زخم را بیشتر در پا تجربه می کنند. دلیل این امر اختلال در گردش خون است که در رگ ها رخ می دهد. در نتیجه این اختلال گردش خون ، تخریب عروق آغاز می شود. اختلالات عملکردی در اندام هایی رخ می دهد که خون رسانی کافی ندارند. بیماران مبتلا به دیابت به دلیل مقادیر بالای قند خون به اعصاب پا آسیب می رسانند. در صورت آسیب دیدن اعصاب ، احساس بی حسی در  پا و انگشتان می تواند ایجاد شود. بنابراین؛ فشار ، درد ، بریدگی ، سوختگی و جراحات ممکن است احساس نشود.

پس از بریدگی ، سوختگی و زخم ، زخم پا ظاهر می شود. همچنین برخی از میکروب ها (باکتری ها و قارچ ها) در یک محیط قندی راحت تر تولید مثل می کنند. عفونت های باکتریایی و قارچی یکپارچگی پوست را مختل می کند و دوباره منجر به تشکیل زخم می شود. این زخم ها خیلی سریع ملتهب می شوند و مشکلات جدی ایجاد می کنند. در صورت عدم درمان ، ممکن است گانگرن یا حتی قطع منطقه آسیب دیده شود.

مراقبت از زخم مزمن و روش های درمان زخم در بیماران مبتلا به دیابت

مواردی که باید در مراقبت از پا مورد توجه قرار گیرد:

مراقبت از پا یک مسئله بسیار مهم برای همه افراد دیابتی است. بیماران ابتدا باید سیگار را ترک کنند. سیگار کشیدن یک عامل خطر بسیار مهم است. جدای از این ، بیماران نباید با پای برهنه در خانه ، در ساحل ، روی زمین راه روند، باید یک دمپایی با کیفیت بپوشند. بیماران باید روزانه پا را با آب ولرم (بیش از ۳۷ درجه) و صابونی که تحریک نمی کند ، بشویند. پس از شستشو ، به خصوص بین انگشتان باید با یک حوله نرم خشک شود ، این امر به ویژه مانع  بروز قارچ  در بین انگشتان می شود.ز

می توان در برابر خشک شدن و ترک خوردن روی پا از یک کرم مرطوب کننده استفاده کرد. جوراب ها باید هر روز عوض شوند. جوراب های نخی که به پاها فشار وارد نمی کند ترجیح داده شود. هرگز از ابزارهای برش برای کالوس و پوست سخت شده در پاها استفاده نکنید. ناخن های پا را  بعد از حمام که نرم هستند کوتاه کنید.

هنگامی که در پاهای خود احساس سردی می کنید جوراب خود را بپوشید. قبل از حمام دمای آب را کنترل کنید. ممکن است بخاطر آسیب دیدن اعصاب پا ، گرمای آب را احساس نکنید. پای خود را هر روز (قبل از رفتن به رختخواب ) بررسی کنید. می توانید قسمت هایی را که نمی توانید با یک آینه ببینید.

در این صورت می توانید صدماتی نظیر بریدگی ، خراشیدگی ، ورم ، خشکی پوست ، قرمزی و تاول را زود تشخیص داده و اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

هرگز بافت های مرده و تاول های اطراف ناخن ها را نبرید . کفش های راحت و نرم بپوشید که به پاهای شما مناسب است. کفش های خود را بدون جوراب نپوشید.

جوراب های انعطاف پذیر را که جذب کننده عرق ، در صورت لزوم پاها را گرم و سرد نگه دارد ،  بدون دوختگی باشد انتخاب کنید. از دمپایی و صندل لای انگشتی استفاده نکنید. یک عادت منظم و خوب مراقبت از پا داشته باشید.

برای کسانی که زخم پا دارند ورزش خطر بزرگی است!

برای محافظت در برابر زخم پا ، آسیب عصبی و ضعف در عضلات پا رخ می دهد. ضعف باعث آسیب به پوست ، بافت نرم ، استخوان ها و مفاصل می شود. با شروع این آسیب ها ، لازم است از فعالیت هایی مانند دویدن ، فوتبال ، قدم زدن و غیره که ممکن است باعث آسیب بیشتر به پاهای شما شود ، خودداری کنید.

اگر هر یک از شرایط زیر را دارید ، قطعاً به متخصص  مراجعه کنید:

عفونت قارچی پا و ناخن ها ، فرورفتگی ناخن ، تشکیل کالوس ، ایجاد ترک های پوستی ، زخم ها و بریدگی های پوستی  ، تغییر رنگ پا (کبودی ) ، افزایش دمای منطقه ، درد و از بین رفتن احساس .

مراقبت های پزشکی در زخم های پای دیابتی :

پای دیابتی، یکی از مهمترین عوارض دیابت ، یک مشکل جدی برای سلامتی است که می تواند صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند. تقریباً ۵۰٪ از افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر پای دیابتی هستند. از این نظر ، یکی از مهم ترین موضوعاتی که در بیماران دیابتی مورد توجه قرار می گیرد ، مراقبت از پا است. کلیه بیمارانی که به دیابت مبتلا شده اند ، باید حتماً اطلاعات کاملی در مورد مراقبت از پا دریافت کرده و برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آسیب ، مراقبت های لازم را انجام دهند.

یکی از مهمترین عوارض دیابت ، پای دیابتی است. بیماران دیابتی به دلیل از دست دادن احساس ، تغییر شکل و زخم های پا ممکن است دچار مشکلات جدی در پا شوند. بنابراین ، یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید در بیماران دیابتی مورد توجه قرار گیرد ، مراقبت از پا است.

برای افرادی که پای دیابتی دارند ، مراقبت  پزشکی بسیار مهم تر است. درمان ها بسیار بهداشتی تر و بسیار سالم تر هستند. زیرا حتی یک عمل پدیکور معمولی می تواند مشکلات جبران ناپذیر و دشوار را در پای دیابتی ایجاد کند.  بنابراین برای افرادی که دچار مشکلات پای دیابتی هستند صحیح است که با کمک متخصصان ، خدمات پزشکی بیشتری دریافت کنند.

Source: www.medikalakademi.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116