منوی سایت

مراقبت از زخم بستر

زخم های فشاری ناشی از اختلالات گردش خون در بافت های نرم است که معمولا در معرض فشار هستند. در قدیم، این زخم ها به عنوان زخم های دکوبیت تعریف شده است. مهم ترین عامل در ایجاد این زخم، فشار است.

اگرچه زخم های فشاری یک مشکل مزمن برای بیماران به نظر می رسد، شروع زخم ها اغلب با فاز حاد بیماری همراه است. این به خاطر این واقعیت است که توجه به مسئله اصلی بیمار در طول بیماری حاد مطرح می شود و خطر ابتلا به زخم ها اغلب در نظر گرفته نمی شود. ۶۳٪ از زخم ها در حالی که بیمار هنوز در بیمارستان است، پیشرفت می کند. گزارش شده است که زخم های فشاری در بیماری های قلبی عروقی ۴۱٪، در موارد اختلالات عصبی حاد ۲۷٪ و در آسیب های ارتوپدی ۱۵٪  است.

فشار، عامل مهم در توسعه زخم های فشاری است. بافت های نرم به ویژه در قسمت های استخوانی به علت فشار نمی توانند تغذیه کنند و این باعث ایجاد زخم و مرگ بافت می شود. نقص در احساس درد و از دست دادن حرکت در بیماران فلج شده منجر به ناتوانی در تشخیص درد مرتبط با فشار می شود. عوامل بیرونی مانند رطوبت، عفونت، اصطکاک و علاوه بر این اختلالات وضعیت کلی بیمار، عوامل مرتبط با بیمار مانند مشکلات تغذیه ای، پیشرفت سن، دیابت و ورم، با کاهش مقاومت فشار در بافت ها باعث ایجاد زخم های فشار می شود.

 

مراقبت از زخم بستر

 

طبقه بندی زخم های فشاری

اگر چه از طبقه بندی های مختلف با توجه به شدت زخم استفاده می شود، اما از ۵ مرحله با توجه به طبقه بندی معمول استفاده می شود:

مرحله ۱: قرمزی و ورم در پوست وجود دارد. فشار برداشته می شود، اگر مراقبت خوب انجام شود، آسیب قابل بازگشت است و اغلب درمان کامل است.

مرحله ۲: پیشرفت به بافت زیر جلدی  و مرگ بافت سطحی موجود است. بهبود با درمان های غیر جراحی می تواند انجام شود.

مرحله ۳: در پوست مرگ کامل بافت وجود دارد. آسیب به بافت زیر جلدی رسیده است. اگر عفونت ثانویه اضافه شود، زخم به حالت سخت کشیده می شود. ضایعات بزرگ نیاز به مداخله جراحی دارند.

مرحله ۴: آسیب شامل بافت استخوانی است. درمان جراحی است.

مرحله ۵: ضایعه به بافت استخوانی، مفاصل و حفره های بدن گسترش می یابد. عفونت استخوان، شکستگی های پاتولوژیک و اختلالات مفصلی ممکن است رخ دهد، انتقال باکتری ها به گردش خون ممکن است رخ دهد. با توجه به گسترش آسیب همیشه موارد جدی است. درمان جراحی است.

 

درمان زخم بستر

درمان غیر جراحی: اگر زخم بستر باز شود، قبل از اینکه تبدیل به یک زخم دشوار شود، احتیاط لازم باید انجام شود. در مراحل ۱ و ۲، فشار از بین می رود و اگر مراقبت خوب باشد، زخم خود به خود بهبود می یابد. اگر فشار ادامه یابد، زخم عمیق می شود و تبدیل به یک زخم مزمن می شود.

در مراقبت از زخم  از کرم های زیادی استفاده می شود. اگر چه در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در مراقبت از زخم ایجاد شده است، اما در بسیاری از نقاط ازعوامل موضعی که ممکن است سبب تاخیر در بهبود زخم و آسیب به بافت ها شود، استفاده می شود. راه حل ایده آل برای تمیز کردن زخم، سرم فیزیولوژیکی است که به بافت آسیب نمی رساند. بتادین (باتیکون) نیز موجب آسیب به سلول های زنده و همچنین آسیب به میکروارگانیسم ها می شود. امروزه، آنتی سپتیک های تازه تولید شده جایگزین بتادین شده اند.

 

مراقبت از زخم به روش وکیوم تراپی

اعمال سیستم فشار منفی بر روی زخم است، یک روش بهبود زخم با مکانیزم حذف زخم از ناحیه زخم است. از آنجا که میزان بهبودی نسبت به درمان زخم معمولی بسیار بالا است، روشی است که در سال های اخیر ترجیح داده می شود.

نحوه کارکرد آن: با استفاده از یک پمپ الکتریکی و پانسمان ویژه زخم و یک لوله اتصال، فشار پیوسته یا متناوب،  زیر فشار اتمسفر به زخم اعمال می شود.

 

قطعات:

 • پانسمان ویژه زخم که معمولا از یک اسفنج استفاده می شود. در زخم های عمیق، اسفنج خاکستری  و در  زخم های سطحی اسفنج سفید ترجیح داده می شود.
 • پوشش محکم
 • جمع کننده ای که ارتباط بین دستگاه و پوشش زخم را فراهم می کند
 • ظرفی که در آن مایع زخم، که توسط فشار منفی تخلیه و توسط سیستم بسته جمع آوری می شود.
 • اعمال فشار منفی به سیستم و پمپی که میزان این فشار و فواصل زمانی اعمال آن را تنظیم می کند.

 

برای کدام زخم ها مناسب است؟

 • زخم های بازی که روند بهبود آنها طولانی است
 • زخم های دیابتی
 • زخم بستر
 • زخم های ایجاد شده به علت اختلال گردش خون
 • زخم های تروماتیک
 • زخم هایی که بعد از جراحی بهبود نمی یابند
 • گرافت ها، فلپ ها
 • زخم های مربوط به شکم
 • زخم التهابی (آلوده)

 

زخم هایی که اعمال به آنها مناسب نیست؟

 • زخم هایی که از بافت مرده جدا نشده اند
 • وجود التهاب استخوان ،باید قبل از شروع وکیوم تراپی درمان شود
 • زخم هایی که در معرض خطر عروق هستند

 

source: ntsmedicare.com

 

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116