زخم بستر از انواع مختلف زخم هایی است که عارضه های پوستی خطرناکی را بر پوست افراد ایجاد می کند. زخم بستر به جهت وارد شدن فشار طولانی مدت در پوست ایجاد می شود. این فشار ها می تواند در اثر نشستن و خوابیدن در یک حالت  و در مدت زمان طولانی ایجاد شود.

همچنین این زخم ها به عنوان زخم هایی که بر اثر فشار ایجاد شده اند، نیز شناخته می شوند. اگر شما به هر دلیلی در مدت زمانی طولانی و بدون جابجا شدن در یک موقعیتی ثابت قرار گیرید قطعا به زخم بستر دچار خواهید شد.

اگر شما به این عارضه دچار شده اید در ادامه با ما همراه باشید تا ابتدا دلیل به وجود آمدن این عارضه را برای شما بازگو کرده و نهایتا نکاتی را در خصوص پیشگیری و مراقبت از زخم بستر در خانه ارائه دهیم.

مراقبت از زخم بستر در خانه

علت ایجاد زخم بستر و نحوه پیشگیری از آن در خانه

اگر افراددر  هنگام استراحت در منزل طی مدت طولانی، به برخی از نکات توجه نداشته باشند قطعا احتمال بروز این عارضه را در خود افزایش خواهند داد. به طور کلی دراز کشیدن یا خوابیدن در طولانی مدت در یک موقعیت فشاری زیادی را بر پوست ان قسمت بدن افراد وارد می کند.

هنگامی که آن ناحیه از بدن به اکسیژن کافی دسترسی نداشته باشد، احتمالا افراد دچار زخم بستر خواهند شد. افرادی که دچار گرفتگی عضلانی هستند بیش از هر فرد دیگری در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند، چرا که آنها بیشتر تمایل دارند در یک قسمت نشسته یا دراز بکشند.

در نتیجه باید مراقبت های ویژه ای برای این افراد در نظر گرفته شود، چرا که ممکن است هر لحظه خطر ابتلا به این عارضه در آنها افزایش یابد. در نهایت بهتر است مراقبت های لازم در این خصوص انجام گیرد تا بتوان از خطر ابتلا به این عارضه جلوگیری کرد.

اگر شما در رختخواب در حال استراحت هستید باید پس از یک الی دو ساعت حالت خود را تغییر دهید تا اکسیژن کافی به آن ناحیه مورد نظر وارد شود. همچنین اگر بر ویلچر قرار دارید باید هر ۱۵ دقیقه یکبار در حالت ها متفاوتی بر صندلی بشینید.

دقت داشته باشید که هنگامی که قصد جابجایی خود یا فرد دیگری را دارید، از ایجاد اصطکاک بر پوست خود یا افراد جلوگیری کنید، چرا که این کار سبب ایجاد زخم بستر می شود. همچنین باید از تشک های مخصوص که فشار کمی را بر پوست شما وارد می کند، استفاده کنید.

تشک هایی که از فشار کمتر هوا  با استفاده از پشم گوسفند تهیه شده اند می تواند برای پوست شما مناسب باشند و همچنین از ایجاد زخم بستر جلوگیری کنند. بهتر است در این خصوص از پزشک خود بخواهید که بهترین آنها را برای شما معرفی کند.

هنگام استراحت در بستر باید سعی کنید که همیشه پوست خود را خشک و تمیز نگه دارید در غیر اینصورت امکان ایجاد زخم بستر برای شما به وجود خواهد آمد. علاوه بر این موارد تغییر در سبک زندگی نیز می تواند روشی موثر برای پیشگیری از بروز این عارضه باشد. به عنوان مثال کاهش وزن، کنترل قند خون و ترک سیگار می تواند در پیشگیری و روند بهبودی این عارضه تاثیر گذار باشد.

مراقبت از زخم بستر

اگر دوست و آشنایان یا حتی خود شما مدت طولانی را در بستر استراحت می کنید باید مراقب باشید که به زخم بستر دچار نشوید. ما برای شما علائم ایجاد زخم بستر را ذکر خواهیم کرد تا با مشاهده هر یک از علائم بتوانید فورا آن را درمان کنید و مراقبت های لازم را انجام دهید.

  • قرمزی
  • بوی بد
  • خالی بودن یا تورفتگی قسمتی از بدن
  • حساسیت های پوستی
  • تب

هر یک از علائم ذکر شده، نشانه ای از زخم بستر است. درمان و مراقبت از آنها بسته به عمق و وسعت زخم بستر خواهد داشت.

  • اگر زخم عمق زیادی نداشته باشد، در مرحله اولیه ایجاد زخم می توانید آن را با آب و صابون بشویید. پس از آن باید آن را با یک بانداژ تمیز ببندید تا رطوبتی بر زخم ایجاد شده وارد نشود.
  • در صورتی که زخم ایجاد شده عمیق باشد نمی توان با مراقبت هایی در منزل آنها را بهبود بخشید. در این مواقع باید به پزشک مراجعه کنید. در این مواقع تیم مراقبت های پزشکی با استفاده از محلول نمکی زخم را به طور کامل می شویند. سپس با بانداژ هایی مخصوص، زخم بستر را به طور کامل می بندند.
  • اگر زخم بستر عفونی و آلوده شده باشد بنا به صلاحدید پزشک ممکن است شما نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید.

در نتیجه می توان اینگونه برداشت کرد که بسته به میزان و عمق زخم ایجاد شده، اقدامات مختلفی برای  مراقبت از زخم بستر وجود دارد. همچنین در بعضی از مواقع با درمان های خانگی نمی توان زخم ها را بهبود بخشید.

استفاده از عسل به جهت مراقبت و درمان خانگی از زخم بستر

برخی از مواد طبیعی به جهت مراقبت از زخم بستر بسیار شفابخش هستند. عسل دارای خاصیتی ضد عفونی کننده طبیعی است. بنابراین در صورتی که زخمی خفیف در شما وجود داشته بهترین درمان برای شما استفاده از عسل خواهد بود.

عسل خاصیتی دارد که می تواند درد را کاهش دهد و سبب کاهش خارش زخم شود. در نهایت شما پس از مدت زمان کوتاهی بهبود خواهید یافت. دو نکته در خصوص استفاده از آن وجود دارد که برای شما خواهیم گفت:

نکته ۱: یک ترکیبی غلیظ از مقادیر مساوی عسل و شکر تهیه کنید سپس بر قسمت آسیب دیده پوست خود قرار دهید و با یک بانداژ تمیز روی آن را بپوشانید. در روز باید یکبار از این ترکیب استفاده کنید تا زمانی که نتیجه بهبودی را کاملا مشاهده کنید.

نکته ۲: عسل را روی یک برگ موز بزرگ قرار دهید. چند ساعت اجازه دهید که برگ موز بر زخم بستر بماند. روزانه این امر را تکرار کنید.

مراقبت از زخم بستر در خانه

استفاده از زردچوبه به جهت مراقبت و درمان زخم بستر در خانه

از دیگر درمان های خانگی می توان به استفاده از زردچوبه اشاره کرد. زردچوبه دارای خاصیتی ضد عفونی کننده، ضد التهابی و دارای آنتی اکسیدان است که این خواص سبب می شود که پوست بدن در برابر علائم زخم بستر و عفونت به خوبی مبارزه کند. دو نکته در خصوص استفاده از آن وجود دارد که برای شما خواهیم گفت:

نکته ۱: ابتدا محل آسیب دیده را با استفاده از آب استریل شده یا محولی شور شستشو دهید. سپس پودر زردچوبه را در ناحیه شستشو شده، قرار دهید، در مرحله بعد باید با استفاده از یک بانداژ تمیز آن قسمت را ببندید. جهت دسترسی به بهبودی سریع این روش را باید روزانه سه مرتبه تکرار کنید.

نکته: یکی دیگر از راهکار ها نوشیدن شیر زردچوبه به صورت ۲ بار در روز است.

استفاده از آلوئه ورا به جهت درمان و مراقبت از زخم بستر در خانه

یکی دیگر از راهکار های طبیعی استفاده از آلوئه ورا است. این گیاه خاصیت تسکین دهنده و ضد التهابی دارد و در نهایت قابلیت این را دارد که عفونت زخم بستر را کنترل کند. استفاده از این گیاه بر پوست سبب مرطوب نگه داشتن زخم می شود که در نهایت پوست شما پس از مدت زمانی به طور کامل بهبود خواهد یافت. در ادامه نحوه استفاده از آن را برای شما بیان خواهیم کرد.

ابتدا باید یک برگ از آلوئه ورا را برش بزنید و ژل آن را استخراج کنید. سپس ژل را بر زخم بمالید و چند دقیقه با استفاده از ژل آن قسمت را مالش دهید. اجازه دهید که ژلی که بر روی زخم قرار گرفته خشک شود  و در نهایت با استفاده از یک دستمال مرطوب آن را پاک کنید.

این روش درمان را باید سه بار در روز استفاده کنید. همچنین می توانید به جهت تسریع در بهبودی از پماد آن نیز روی زخم خود استفاده کنید.

Source: www.abc-med.com, www.share.upmc.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *