بیشتر از صد و پنجاه سال است که فرآیند اوزون درمانی توسط متخصصان بهداشت و پزشکی استفاده می شود تا در حیطه درمان های پزشکی به افراد جهان خدماتی ارائه دهد. مزایای اوزون تراپی برای انواع گوناگونی از مشکلات که مختل کننده سلامتی هستند در نظر گرفته می شوند؛ این مشکلات از بیماری های خود ایمنی تا بیماری های ویروسی را در بر می گیرند. تحقیقاتی نشان داده است که اوزون درمانی بر درمان آسیب ها و بیماری های گوناگون اثر دارد. بر اساس تحقیقات پژوهشگران نشان داده شده است که ازن، سیستم ایمنی بدن را به طور طبیعی تحریک می کند و در واقع همین عمل، فرآیند اوزون درمانی را پایه گذاری می کند. درمان های پزشکی معمول برای برخی بیماری های خاص، بهبودی را برای بیماران به وجود نمی آورد و ممکن است با تجویز و مصرف داروهای بیشتر، افراد را دچار عوارض جانبی احتمالی هر کدام کند که خود نیازمند داروهای بیشتری خواهند بود. شاید زمان آن فرا رسیده باشد که جایگزین این درمان های پزشکی با عنوان اوزون تراپی مورد استفاده قرار گیرد تا اثربخشی و کارایی آن مشخص شود. این مقاله به فرآیند اوزون درمانی و ارتباط آن با آرتریت پرداخته است و در نهایت فاصله زمانی اوزون درمانی را به مخاطبان توضیح داده است. 

اوزون درمانی چیست؟

اوزون تراپی را می توان فرآیندی تعریف کرد که طی آن گاز ازن به بدن افراد تزریق می شود تا بیماری و یا زخم درمان شود. گاز ازن رنگ ندارد و سه اتم اکسیژن (O3)  این گاز را تشکیل می دهند. 

در سال ۲۰۱۹ میلادی طبق اعلام سازمان غذا و دارو نکته ای مطرح شد مبنی بر سمی بودن ازن و عدم کاربرد آن در پزشکی. 

با این وجود بر اساس تحقیقات منبعی معتبر نشان داده شده است که امکان استفاده ازن برای درمان آن دسته از موقعیت های پزشکی که در آن سیستم ایمنی تحریک می شوند وجود دارد. علاوه بر آن از ازن در راستای ضد عفونی کردن و درمان مجموعه وسیعی از بیماری ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در بیمارستان ها توسط منابع اکسیژن مخصوص پزشکی، گاز اوزون درمانی ایجاد می شود. 

نحوه کارکرد و کاربرد اوزون تراپی چگونه کار می کند؟

کاربرد ازن پزشکی در جهت ضد عفونی کردن وسیله های مرتبط با پزشکی و درمان موقعیت ها و بیماری های مختلف است و این کاربرد بیشتر از ۱۰۰ سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن از ازن پزشکی استفاده می شود تا از عفونت زخم ها جلوگیری شود. 

تحقیقات نشان می دهند که در نتیجه تماس ازن با مایعات بدن، واکنش هایی در بدن رخ می دهد که سبب افزایش پروتئین ها و گلبول های قرمز خواهند شد. افزایش این موارد در بدن باعث می شود که اکسیژن بدن افزایش پیدا کند. اوزون درمانی سبب می شود که فرآیندهای ناسالم (که برای بدن مفید هستند) را با اختلال مواجه کند. به عبارت بهتر اوزون درمانی می تواند موجب غیر فعال شدن موارد زیر بشود:

 1) باکتری ها

۲) ویروس ها

۳) قارچ ها

۴) مخمر

۵) تک یاخته ها

ارتباط اوزون درمانی و آرتریت

پیدا کردن راه مناسب برای درمان آرتریت دشوار به نظر می رسد. هم اکنون در کل جهان این موقعیت و حالت را می توان دلیل اساسی ناتوانی و درد معرفی کرد. بنابراین مهم است که این وضعیت تشخیص داده شود و به صورت کامل درمان شود و از این طریق زندگی دوباره ای برای فرد آغاز شود. در حال حاضر، اوزون درمانی به این عارضه کمک می کند؛ به صورتی که بسیاری از افراد برای حل این عارضه به اوزون درمانی روی می آورند و آن را نوید و امیدی می پندارند.  

اوزون تراپی چگونه به آرتریت کمک می کند؟

اوزون درمانی به بدن افراد، اوزون تزریق می کند. گاهی اوقات پزشکان مربوطه، ازن را عنوان یک گاز طبیعی مورد استفاده قرار می دهند و ترکیب آن با خون، به بدن تزریق می شود؛ در این صورت بدن فرد بهتر می تواند به مقابله با علائم آرتریت بپردازد. 

مزایای اوزون تراپی که شاید برای شما جالب باشد

اوزون درمانی فواید زیادی برای درمان آرتریت دارد. در درجه اول میزان اکسیژن را در بافت های بدن فرد بهبود می دهد؛ به این دلیل که با اوزون درمانی، سلول ها اکسیژن را از مکانی به مکان دیگر با ظرفیت بیشتری منتقل می کنند. اما این افزایش از یک حدی به بعد، سیستم ایمنی بدن را تعدیل می کند؛ بدیهی است که تقویت سیستم ایمنی بدن توانایی بیشتری برای مقابله با مشکلات و بیماری ها به بدن خواهد داد، در نتیجه آرتریت تحریک خواهد شد و به افزایش سطح التهاب در بدن منجر خواهد شد. 

اوزون تراپی خاصیت ضد باکتریایی دارد. این خاصیت ضد باکتریایی می تواند مشکلاتی که را به صورت کامل برطرف کند که این مشکلات با درمان آنتی بیوتیکی حل نمی شوند و از طرفی دیگر حل همین مشکلات برای افراد مبتلا به آرتریت لازم و ضروری است. اوزون درمانی که هم اکنون به عنوان یک گزینه درمانی شناخته می شود بافت آسیب دیده را متحول می کند؛ این تحول از طریق افزایش و ارتقای تحرک مفصل خواهد بود. اوزون درمانی با التهاب طولانی و مزمنی که از مشخصه های رایج و شایع آرتریت است مقابله می کند، موجب افزایش فعالیت آنزیم ها شود و در نتیجه این موارد امکان توقف التهاب در منشا آن وجود دارد. 

موارد مطرح شده اختلاف قابل توجهی با مزایای اوزون درمانی دارد. به عبارت بهتر مطالعات علمی نوین به طور پیوسته قدرت و مزایای اوزون درمانی را بررسی و ارزیابی می کنند و این تلاش ها و مطالعات برای افراد مبتلا به آرتریت و همچنین اشخاص مبتلا به دیگر شرایط و بیماری ها مفید و کاربردی خواهند بود. 

فواصل زمانی اوزون تراپی 

به اکثر افراد توصیه می شود که برای اوزون درمانی یک دوره شش تا ده ماهه را سپری کنند و در طی این مدت زمان در تمام جلسات شرکت کنند. به طور معمول، بهبودی و درمان افراد مبتلا در سه تا چهار جلسه ابتدایی درمان رخ خواهد داد. در صورتی که پس از تکمیل شدن دوره درمانی، مشکل خاصی و یا تفاوت محسوسی را با وضعیت سلامتی کامل خود مشاهده کردید باید به پزشک خود مراجعه و با او در این باره به گفتگو بپردازید. ممکن است از شما درخواست شوید که به ادامه روند درمان تا حدی که از وضعیت سلامتی کامل خود اطمینان حاصل کنید به صورت پیوسته و منظم بپردازید. 

آنچه بهتر است در انتها بدانید

اوزون درمانی در حیطه بیماری های مزمن به عنوان یک موضوع بسیار محبوب شناخته و معرفی شده است. کاربرد ازن که در حیطه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ضدعفونی کردن لوازم و تجهیزات مربوط به پزشکی است. امکان دارد که برای مدتی طولانی نیز به موقعیت ها و بیماری های گوناگون کمک کند. علاوه بر آن ازن می تواند از عفونت جلوگیری کند. همین موارد به تنهایی بسیار خوب هستند و کاربردی بودن و اهمیت ازن را مشخص می کنند. همچنین گذشت زمان و انجام تحقیقات و پژوهش های مختلف نشان داده است که اگر این گاز طبیعی یافت شده از داخل زمین با اکسیژن تلفیق شود می تواند درمان هایی را ایجاد کند؛ این درمان ها فواید و مزایای فراوانی به همراه خواهند داشت و امکان درمان های عمیق و مهمی را به وجود می آورند. این مقاله به موضوع اوزون درمانی پرداخته است. در ابتدای مقاله، معرفی و تشریح این فرآیند به صورت کامل قابل مشاهده است. پس از آن نحوه عملکرد و تاثیر اوزون درمانی بر بدن توضیح داده شده است. در ادامه ارتباط درمان اوزون تراپی و آرتریت ارائه شده است. در نهایت نیز فواصل زمانی اوزون تراپی در راستای بهبودی و درمان برای مخاطبان مربوطه بیان شده است. 

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *