منوی سایت

غذاهای حیاتی برای مبارزه با عفونت

وقتی دچار زخم می شوید، شبیه به این است که یک ارتش خارجی به بدن شما حمله کرده باشد. هنگامی که بحث به دفاع از خود می آید، بدن شما یک ارتش موثر دارد: سیستم ایمنی. با کمک تعدادی از فرآیندها و ساختارها این سیستم، مشکل را یافته، شناسایی کرده و سپس برخی از باکتری ها و بیماری های ناشی از زخم را هدف قرار می دهد. با این حال برای حفظ سیستم ایمنی بدن جهت مراقبت از زخم در این جنگ، شما باید مواد غذایی مناسب برای بدن را فراهم نمایید. چندین غذای غنی از ویتامین ها و پروتئین ها موثرتر برای تقویت ایمنی وجود دارند، در زیر تعدادی از این غذاها را بررسی می نماییم:

 

غذاهای حیاتی برای مبارزه با عفونت

 

  1. ماکیان

مرغ، بلدرچین، بوقلمون و دیگر پرندگان منابع عالی دو جزء اصلی برای بهبود زخم هستند. آهن می تواند به بدن شما کمک کند تا اکسیژن را به سلول منتقل نماید و مواد مغذی نقش کلیدی در سلامت سلولی و روند لخته شدن خون ایفا می کنند. مرغ همچنین حاوی روی است، که می تواند التهاب را تعدیل کرده و کارایی پاسخ ایمنی شما را افزایش دهد.

 

  1. ماست

هنگام خرید ماست، همیشه مارک هایی را که بر روی برچسب شان دارای “عامل های زنده و فعال” هستند را تهیه نمایید. بر طبق گزارش منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی، این عامل ها کمک می کند که عملکرد و گستره سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده، و به این ترتیب سیسیتم ایمنی می تواند بهتر با هر بیماری و عفونتی مبارزه کند. ماست همچنین با ویتامین D غنی شده است که پاسخ ایمنی را بیشتر تحریک می کند.

 

  1. گل کلم

گل کلم مانند کلم بروکلی و کلم بروکسل غنی از چندین آنتی اکسیدان است که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند. با این حال بر خلاف همتایانش، گل کلم، اجزایی را اضافه کرده است که برای مبارزه با عفونتها مناسب است. اولین این اجزا کولین، یک ماده شیمیایی است که به بهبود ساختار و حرکت سلول کمک می کند. همچنین یک آنتی اکسیدان به نام گلوتاتین وجود دارد که به طور ویژه ای برای مبارزه با تعدادی از عفونت ها شناخته شده است.

 

  1. کلم کالی یا برگ

این سبزی سبزبرگ مانند اسفناج حاوی مقادیر زیادی از ویتامین C است. این مواد مغذی نه تنها به خودی خود یک آنتی اکسیدان عالی هستند، بلکه وجود این ویتامین همچنین می تواند به بهبود سطح آنتی اکسیدان های مفید نیز کمک کند. کلم همچنین مقدار قابل قبولی روی است که سیستم ایمنی بدن شما از آن برای ایجاد گلبول های سفید خون استفاده می کند.

 

  1. سیر

سالهاست که سیر به عنوان ابزار موثر در مبارزه با عفونت ها شناخته شده است. در واقع با توجه به تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، برخی از عامل های سیر آن را به یک ضد عفونی کننده تبدیل کرده اند که به طور مستقیم به زخم ها اعمال می شود. نه تنها سیر غنی از آنتی اکسیدان ها است، بلکه دارای مواد شیمیایی خاصی است که به کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر و سرطان نیز کمک می کند.

 

  1. گوشت و صدف

گوشت و صدف ها حاوی روی، ماده معدنی است که بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد. کمبود روی مانع عملکرد مونوسیت های از بین برنده عفونت، کاهش سمیت طبیعی سلول های قاتل و مهار پاسخ ایمنی طراحی شده برای جذب عامل های خارجی است. خوردن گوشت و صدف ها ممکن است به بهبود میزان ذخایر روی و دفع عفونت کمک کند. مصرف مرجع غذایی برای روی ۴/۴ گرم در روز برای مردان بالغ و ۶/۸ میلی گرم در روز برای زنان بالغ است. یک پرس از صدف خرد شده – شش قطعه – دارای ۱۵.۶۴ میلی گرم روی است.

 

  1. ماهی، دانه ها و مغزها

برخی از ماهی ها، دانه ها و مغزها حاوی سلنیوم، یک ماده معدنی هستند که عملکرد سلول های قاتل را در سیستم ایمنی افزایش می دهد. ماهی تون، دانه های آفتابگردان، ماهی سر خوی و فندق برزیلی حاوی مقادیر زیادی از این مواد معدنی هستند. هر وعده تن ماهی، حاوی ۳۹.۸ میکروگرم سلنیوم است. همانطور که توسط انجمن غذا و تغذیه موسسه پزشکی توصیه می شود، مردان و زنان بزرگسال به ۴۵ میکروگرم سلنیوم در روز نیاز دارند.

 

  1. سبزیجات رنگی

سبزیجات رنگارنگ مانند فلفل قرمز، هویج، کدو، اسفناج و سیب زمینی شیرین حاوی کاروتنوئیدها هستند. این ترکیبات عملکرد سیستم ایمنی را افزایش می دهند و شما را قادر به مبارزه با عفونت می کند. کاروتنوئیدها، بویژه بتا کاروتن، همچنین ممکن است تعداد لنفوسیت های تی کمک کننده در بدن را افزایش دهند. این سلول ها پاسخ ماکروفاژها و سلول های سیتوتوکسیک تی را که مبارزه با موجودات عفونی را فعال می کنند، هماهنگ می نمایند.

 

  1. میوه های خانواده مرکبات

ویتامین C با افزایش تولید سلول های سفید خون که از بدن علیه باکتری ها و ویروس ها دفاع می کند، به مبارزه با عفونت کمک می کند. ویتامین C همچنین تولید اینترفرون را افزایش می دهد، ماده ای که سطوح سلول را پوشش می دهد تا از وارد شدن ویروس جلوگیری شود. مرکبات غنی از ویتامین سی هستند.

 

source: livestrong.com, advancedtissue.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *