منوی سایت

عفونت زخم می تواند تاثیری منفی بر روند بهبود زخم داشته باشد. اگر عفونت زخم به سرعت درمان نشود، می تواند وضعیتی ایجاد نماید که در آن زخم مزمن شده و می تواند منجر به عوارض متعددی از جمله نیاز به آمپوتاسیون یا قطع عضو شود.
باکتری بدترین کابوس زخم شماست. زمانی که میزان باکتری ها بیشتر از مقداری شود که بدن می تواند آن را مدیریت کند، احتمال ایجاد عفونت بالا می رود.
علل بروز عفونت در زخم
عفونت های زخم می توانند از منابع متعددی ایجاد شوند. به عنوان مثال خراشی که از افتادن در پیاده رو ایجاد شده می تواند باعث شود ذرات کوچک آسفالت یا دیگر عوامل آلوده به میکروب به پوست شما وارد شود. همچنین زخم بریدگی با یک فلز کهنه می تواند برای جلوگیری از عفونت به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد.
علاوه بر حوادث، عفونت های ناحیه جراحی در مقایسه با دیگر عفونت های بیمارستانی بسیار رایج و پرهزینه هستند. آمارها نشان می دهد که ۲ تا ۵ درصد از بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند، دچار عفونت می شوند. عفونت هزینه های درمان را بالا برده و مدت بستری شدن در بیمارستان را تقریبا ده روز افزایش می دهد.

علل، علائم و درمان عفونت زخم

در اینجا چند علت و نشانه مربوط به زخم عفونی که باید به آن توجه داشت را بیان می نماییم.

قرمزی مداوم

در حالی که نواحی اطراف بریدگی در ابتدا غیر معمولی مشاهده می شود، اگر این ناحیه همچنان قرمز رنگ بماند یا وضعیت و ظاهر آن بدتر شود، می تواند نشانه ای از عفونی شدن زخم باشد. در صورتی که به نظر می رسد که نواحی قرمز اطراف زخم در حال گسترش هستند یا بافت قابل مشاهده است، شما می بایست از متخصص زخم کمک بگیرید. متخصص زخم شما را بررسی کرده و در صورت تایید عفونت درمان های مناسب را آغاز می نماید.

درد مداوم

زخم می تواند باعث ایجاد درد شود، اما وقتی درد افزایش یافته و یا طولانی تر از آنچه باید ادامه می یابد، می تواند نشانه ای از ایجاد عفونت در زخم باشد. اگر درد مداوم داشتید یا شدت درد افزایش پیدا کرد، به متخصص زخم مراجعه نمایید.

زهکشی

زهکشی از زخم در طی دوره التهاب روند بهبود طبیعی است و این مقدار کم از زهکشی مشکلی ندارد. اما زهکشی سنگین، سبز رنگ و با بوی نامطبوع می تواند نشانه ای از عفونت باشد. ترشحات زرد و با مقدار کم بخش طبیعی از فرایند بهبود زخم است و بیانگر عفونت نیست.

بیماری

اگر چه که علائم عفونت ممکن است در اطراف محور زخم قرار گیرند، این علائم همچنین می توانند منجر به بیماری های شوند که بر تمام بدن شما تاثیر می گذارد، مانند تب و تهوع.

جهت آماده شدن برای مقابله با این تاخیر بالقوه در روند بهبود زخم، در ادامه اطلاعاتی که برای مراقبت از زخم های عفونی نیاز است بدانید، بیان شده است:

شناخت عوارض جانبی

حتی کوچکترین بریدگی ها می تواند به عفونت های شدید پوست منجر شوند، بنابراین توجه به نشانه های عفونت و دنبال کردن روش های مناسب برای درمان آن ضروری است. هیچ گاه نباید عفونت زخم را به حال خود رها کرد و امیدوار بود خود به خود بهبود یابد. هنگامی که سیستم ایمنی بدن نمی تواند با رشد باکتری مبارزه کند، زخم ها عفونی می شوند، این امر بدین معناست که مداخلات برای جلوگیری از گسترش عفونت ضروری است.
عوارض اولیه زخم عفونی می تواند شامل درد، ناراحتی، تاخیر در بهبود و افزایش احتمال ایجاد اسکار باشد. اگر باکتری ها شروع به آلوده کردن بافت های اطراف کنند یا به داخل رگ های خونی گسترش یابند، به طور بالقوه می توانند باعث ایجاد عفونت های پوستی یا استخوانی شوند. مداخلات برای جلوگیری از گسترش عفونت ضروری است.
شرایطی وجود دارد که بعضی از بیماران را نسبت به دیگران آسیب پذیرتر می کند. این شرایط شامل بیماران مبتلا به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف و یا زخم های ناشی از اشیاء کثیف می باشند. افراد سالمند نیز در معرض افزایش خطر ابتلا به عفونت هستند، زیرا بدن با افزایش سن یا سرعت کمتری بهبود می یابد. اگر که شما در معرض خطر ابتلا به عفونت هستید، ضروری است که مراقب زخم هایتان باشید.

علل، علائم و درمان عفونت زخم

 

شناخت علائم عفونت زخم

شایع ترین نشانه های زخم عفونی عبارتند از درد، تورم، قرمزی، بوی بد و زهکشی چرکی. همچنین ممکن است دچار تب محلی شوید که در آن زخم بسیار گرمتر از پوست اطراف آن احساس می شود. تغییرات غیر طبیعی در رنگ و اندازه زخم، مانند رگه های قرمز نیز می تواند جزء علائم عفونت باشد.
اگر عفونت گسترش یابد، علائم شدیدتری مثل تب، درد های بدنی، احساس ناراحتی، حالت تهوع، اسهال یا قرمزی در مناطق دیگر پوست شروع می شود.

نحوه مراقبت از زخم های عفونی

درمان به نوع عفونت بستگی دارد، بنابراین به محض اینکه شما متوجه علائم عفونت شدید، باید با متخصص زخم خود تماس بگیرید و یا به کلینیک مراجعه نمایید. متخصص زخم شما ممکن است زخم را با محلول آنتی بیوتیک یا پماد پانسمان کند و سپس آنتی بیوتیک های خوراکی برای ادامه مبارزه با باکتری ها تجویز نماید. برای بازگشت به مسیر بهبود، ضروری است زخم های عفونی را طبق تجویز پزشک شستشو داده و پانسمان نمایید.

 ,Source: advancedtissue.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *