منوی سایت

دیابت نوع ۲ شایعترین نوع دیابت است. این اتفاق زمانی می افتد که سطح قند خون به دلیل مشکلات استفاده یا تولید انسولین بالا می رود.ممکن است در هر سنی ظاهر شود ، اما احتمال بروز آن بعد از سن ۴۵ سالگی بیشتر است.براساس آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) بیش از ۳۰ میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت، بین ۹۰ تا ۹۵ درصد از موارد درگیر دیابت نوع۲ هستند.در این مقاله به بررسی علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع ۲ ، عوامل خطر و عوارض احتمالی می پردازیم.

 

علائم دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع ۲ چیست؟

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ انسولین را به درستی درست نمی کنند و یا استفاده نمی کنند.انسولین هورمونی است که حرکت قند خون یا قند را به درون سلولها تنظیم می کند که از آن به عنوان انرژی استفاده می کند.وقتی شکر نمی تواند وارد سلول شود ، این بدان معنی است:گلوکز بیش از حد در خون جمع می شود.سلول های بدن نمی توانند از آن برای انرژی استفاده کنند.پزشک ممکن است دیابت را تشخیص دهد اگر میزان قند خون یک فرد ۱۲۶ میلی گرم در یک دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) یا بالاتر پس از روزه داری به مدت ۸ ساعت باشد.

علائم

علائم قند خون بالا در دیابت نوع ۲ به تدریج ظاهر می شود. همه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در مراحل اولیه متوجه علائم آن نخواهند شد.اگر شخصی علائم را تجربه کند ، ممکن است موارد زیر را متوجه شود:

تکرر ادرار و افزایش تشنگی:

هنگامی که گلوکز اضافی در جریان خون ایجاد می شود ، بدن مایعات را از بافت ها خارج می کند. این می تواند به تشنگی بیش از حد و نیاز به نوشیدن و ادرار بیشتر منجر شود.

افزایش گرسنگی:

در دیابت نوع ۲ ، سلول ها قادر به دسترسی به گلوکز برای انرژی نیستند. ماهیچه ها و اندام ها از نظر انرژی کم هستند و فرد ممکن است احساس گرسنگی بیشتری نسبت به معمول داشته باشد.

کاهش وزن:

هنگامی که انسولین کمی وجود دارد ، بدن ممکن است شروع به سوزاندن چربی و ماهیچه ها برای انرژی کند. این باعث کاهش وزن می شود.

خستگی:

هنگامی که سلول ها فاقد گلوکز هستند ، بدن خسته می شود. وقتی فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ است ، خستگی می تواند در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند.

تاری دید:

گلوکز خون بالا باعث می شود مایعات از لنزهای چشم بیرون کشیده و در نتیجه تورم ایجاد شود و منجر به تاری دید بطور موقت شود.

عفونت ها و زخم ها:

برای بهبودی عفونت ها و زخم ها مدت زمان بیشتری طول می کشد زیرا گردش خون ضعیف است و ممکن است نقایص غذایی دیگری نیز داشته باشد.اگر افراد متوجه این علائم شوند باید به پزشک مراجعه کنند. دیابت می تواند منجر به تعدادی از عوارض جدی شود. هرچه زودتر فرد شروع به مدیریت میزان گلوکز خود کند ، شانس بیشتری برای پیشگیری از عوارض دارد.

 

علائم دیابت نوع 2 چیست؟

علائم در کودکان و نوجوانان

دیابت نوع ۲ احتمالاً بعد از ۴۵ سالگی بروز می کند ، اما می تواند کودکان و نوجوانانی را تحت تأثیر قرار دهد که:وزن بیش از حد دارند.فعالیت بدنی زیادی انجام نمی دهند.فشار خون بالا دارند.سابقه خانوادگی دیابت نوع ۲ را دارند.نژاد آفریقایی آمریکایی ، آمریکایی آسیایی ، آمریکایی اسپانیایی یا هندی داشته باشد.

علائم زیر ممکن است رخ دهد:

کاهش وزن با وجود افزایش اشتها و گرسنگی عطش شدید و خشکی دهانتکرر ادرار و عفونت ادراری خستگی تاری دیدکندی بهبود بریدگی ها یا زخم هابی حسی یا سوزن زدن در دست و پاپوست خارش داردر صورتی که مراقبان متوجه این علائم شدند باید سریعا کودک را به پزشک ببرند. این علائم همچنین علائم دیابت نوع ۱ است. نوع ۱ کمتر شایع است اما بیشتر از بزرگسالان در کودکان و نوجوانان تأثیر می گذارد. با این حال ، دیابت نوع ۲ در جوانان نسبت به گذشته شایع تر است.در اینجا بیشتر بدانید که چگونه دیابت کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد و چگونه می شود زود علائم آن را مشاهده کرد.

علائم در بزرگسالان مسن

حداقل ۲۵.۲ درصد از افراد ۶۵ ساله و بالاتر مبتلا به دیابت نوع ۲ در ایالات متحده هستند. آنها ممکن است برخی یا تمام علائم کلاسیک دیابت نوع ۲ داشته باشند. آنها همچنین ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر را تجربه کنند:خستگی مانند آنفولانزا ، که شامل احساس بی حسی و ضعف مزمن می شود.عفونت ادراری بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست ، بازو ، پا و پا به دلیل گردش خون و آسیب عصبی مشکلات دندانی از جمله عفونت های دهان و لثه های قرمز و ملتهب

علائم اولیه

بیشتر افراد در مراحل اولیه علائم را تجربه نمی کنند و ممکن است سالها علائمی نداشته باشند.علائم اولیه احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ ، تیرگی پوست در مناطق خاصی از بدن است ، از جمله:گردن آرنج زانو ها پنجه ها این به acanthosis nigricans معروف است.سایر علائم اولیه عبارتند از:عفونت های مکرر مثانه ، کلیه یا پوستبرش هایی که مدت بیشتری طول می کشد تا بهبود یابد.خستگی گرسنگی شدیدتشنگی شدید دفعات ادرار تاری دید فرد ممکن است سالها علائم خفیف یا لطیفی داشته باشد. مشکلات بهداشتی دیگری می تواند ایجاد شود.

پیشگیری از دیابت

فردی که قند خون ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر دارد ، تشخیص پیش بینی دیابت را دریافت می کند. این بدان معناست که قند خون آنها زیاد است اما دیابت ندارند. اقدام در این مرحله می تواند از بروز دیابت جلوگیری کند.براساس گزارشی در سال ۲۰۱۶ که در ژورنال هیئت پزشکی خانواده آمریکا منتشر شده است ، ۳۳.۶ درصد از افراد در سن ۴۵ سال و بالاتر در سال ۲۰۱۲ مبتلا به پیش دیابت بودند.CDC تخمین می زند که حدود ۸۴ میلیون بزرگسال آمریکایی مبتلا به پیش دیابت هستند ، اما بیشتر آنها نمی دانند که آن را دارند.

عوارض

اگر افراد به طور صحیح آن را مدیریت نکنند ، دیابت ممکن است عوارضی برای سلامتی ایجاد کند. بسیاری از این موارد مزمن یا طولانی مدت هستند و می توانند تهدید کننده زندگی شوند. افراد به محض مشاهده عوارض نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

عوارض اضطراری

اگر قند خون خیلی زیاد شود ، عوارض می توانند به سرعت بروز کنند.

هیپوگلیسمی

اگر قند خون پایین تر از ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد ، این هیپوگلیسمی یا قند خون پایین است.

این ممکن است در شرایطی اتفاق بیفتد که شخصی که از انسولین استفاده می کند بیش از حد مورد نیاز خود برای مدت زمانی خاص استفاده کند.

آزمایش قند خون در منزل می تواند میزان قند خون را بررسی کند.

شناختن علائم اولیه هیپوگلیسمی بسیار حیاتی است ، زیرا می تواند به سرعت پیشرفت کند، در نتیجه منجر به تشنج و کما می شود. در مراحل اولیه ، درمان آسان است.

علائم هیپوگلیسمی شامل موارد زیر است:

گیجی

سرگیجه

احساس ضعف

تپش قلب

ضربان قلب سریع

تغییرات خلق و خوی

از دست دادن هوشیاری

تعریق

اگر علائم خفیف باشد ، فرد اغلب می تواند با مصرف قند خون سطح پایین  را برطرف کند، مانند موارد زیر:

چند تکه آب نبات سخت

یک فنجان آب پرتقال

یک قاشق چایخوری عسل

یک قرص گلوکز

سپس فرد باید ۱۵ دقیقه صبر کند ، قند خون خود را آزمایش کند و اگر هنوز هم کم است باید قرص گلوکز دیگری یا شیرینی مصرف کند.

هنگامی که سطح به بالای ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر برمی گردد ، فرد باید یک وعده غذایی بخورد ، تا سطح گلوکز خود را تثبیت کند.

اگر آنها به مدت ۱ ساعت یا بیشتر پایین بمانند ، یا اگر علائم بدتر شود ، فرد باید به اورژانس برود.

هرکسی که موارد مکرر یا شدید هیپوگلیسمی را تجربه می کند ، باید با پزشک خود صحبت کند ، زیرا ممکن است لازم باشد برنامه درمانی خود را تنظیم کند.

 

علائم دیابت نوع 2 چیست؟

 

هایپرگلیسمی و کتواسیدوز دیابتی (DKA)

اگر سطح قند خون خیلی زیاد شود ، می توان به قند خون منجر شود. اگر شخصی متوجه افزایش تشنگی و ادرار شود ، باید میزان قند خون خود را بررسی کند.

این سطح بالاتر از سطح مورد نظر است که پزشک آنها توصیه می کند، آنها اقدامات مناسب را انجام می دهند.بدون درمان ، فرد مبتلا به هایپرگلیسمی بالا می تواند کتواسیدوز دیابتی (DKA) ایجاد کند ، که این اتفاق زمانی می افتد که سطح بالایی از کتون ها در خون جمع می شوند  و آن را بسیار اسیدی می کنند. به همین دلیل ، فرد باید سطح کتون خود را نیز آزمایش کند.

کتواسیدوز می تواند منجر به موارد زیر شود:

مشکلات تنفسی

بوی میوه ای روی نفس می کشد.

یک دهان خشک

تهوع و استفراغ

کما

این می تواند تهدید کننده زندگی باشد. فرد مبتلا به این علائم و نشانه ها باید به دنبال فوریت های پزشکی باشد.

افرادی که مرتبا قند خون زیادی را تجربه می کنند باید در مورد تنظیم برنامه درمانی خود با پزشک خود صحبت کنند.

در اینجا بیشتر در مورد انواع اضطراری که ممکن است بوجود آمده باشد و در صورت بروز آنها چه کاری انجام دهید اطلاعات کسب کنید.

کیت های تست قند خون و کیت های آزمایش کتون برای خرید آنلاین در دسترس هستند. افراد باید چند بار به پزشک خود مراجعه کنند و باید چند بار به آزمایش بپردازند.

عوارض طولانی مدت

نگه داشتن قند خون در سطح هدف می تواند از عوارضی جلوگیری کند که با گذشت زمان تهدید کننده زندگی می شوند و افراد را ناتوان می کنند.

برخی از عوارض احتمالی دیابت عبارتند از:

بیماری های قلبی و عروقی

فشار خون بالا

آسیب عصبی (نوروپاتی)

آسیب پا

آسیب چشم و کوری

بیماری کلیوی

مشکلات شنوایی

مشکلات پوستی

مدیریت موثر سطح قند خون می تواند خطر عوارض را کاهش دهد.

تشخیص و درمان

پزشک می تواند دیابت نوع ۲ را با آزمایش خون که میزان قند خون را اندازه گیری می کند ، تشخیص دهد. بسیاری از افراد در طی آزمایش غربالگری معمول متوجه می شوند که قند خون بالایی دارند ، اما هرکسی که علائم را تجربه می کند باید به پزشک مراجعه کند.

هدف از این درمان ، نگه داشتن سطح قند خون در سطح سالم و جلوگیری از عوارض است.

راه های اصلی برای انجام این کار از طریق اقدامات سبک زندگی است.این شامل:

داشتن یک رژیم غذایی سالم

رسیدن و حفظ شاخص وزن و وزن بدن سالم (BMI)

انجام فعالیت بدنی

خواب کافی

اجتناب یا ترک سیگار

مصرف دارو یا انسولینهمانطور که پزشک توصیه می کند.

در آخر

در حال حاضر درمانی برای دیابت وجود ندارد ، اما اکثر مبتلایان به این بیماری با مدیریت صحیح وضعیت خود می توانند زندگی سالم را در پیش بگیرند.

افرادی که وزن سالم خود را حفظ می کنند ، از یک رژیم غذایی سالم پیروی می کنند و به طور منظم ورزش می کنند ممکن است نیازی به دارو نداشته باشند. انجام این مراحل می تواند به مدیریت میزان قند خون کمک کند.

غربالگری به طور معمول می تواند فرد را در مورد میزان قند خون در مراحل اولیه هشدار دهد ، هنگامی که هنوز زمان کندی ، متوقف شدن یا معکوس پیشرفت دیابت وجود دارد.

دستورالعملهای فعلی اگر فردی دارای سایر عوامل خطر مانند چاقی باشد ، غربالگری منظم را از سن ۴۵ سالگی و یا جوان تر توصیه می کنند. پزشک می تواند در مورد نیازهای فردی مشاوره دهد.

Source: www.medicalnewstoday.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *