منوی سایت

برای چندین دهه ، دیابت نوع ۲ فقط برای بزرگسالان یک مشکل سلامتی بوده است. در حقیقت ، دیابت نوع ۲ زمانی به دیابت بزرگسالان گفته می شد. با این حال ، این بیماری که زمانی با بزرگ ترها با آن روبرو شده بود ، در بین کودکان شیوع پیدا کرد.

دیابت نوع ۲ یک بیماری مزمن است که بر چگونگی سوخت و ساز قند بدن ، که به نام گلوکز نیز شناخته می شود ، تأثیر می گذارد. بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ ، تقریباً ۲۳ درصد از کودکان مبتلا به دیابت جدید دیابت نوع ۲ بوده است. تا سال ۲۰۰۱ ، دیابت نوع ۲ کم تر از ۳ درصد موارد دیابتی تازه تشخیص داده شده در نوجوانان را تشکیل می داد. مطالعات سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ نشان می دهد که نوع ۲ در حال حاضر ۴۵ درصد از بیماران دیابتی را تشکیل می دهد.

علائم دیابت نوع 2 در کودکان چیست؟ تشخیص ، اقدامات احتیاطی و درمان

علل دیابت نوع ۲ در کودکان:

اضافه وزن داشتن ارتباط نزدیکی با ابتلا به دیابت نوع ۲ دارد. مقاومت به انسولین نیز به نسبت در کودکان اضافه وزن افزایش می یابد. هنگامی که بدن سعی می کند انسولین را تنظیم کند ، قند خون بالا به طور بالقوه می تواند باعث مشکلات جدی در سلامتی شود.

این بیماری ممکن است نقش ژنتیکی داشته باشد. به عنوان مثال ، اگر والدین یا اقوام مبتلا به دیابت نوع ۲ باشند ، کودک نیز در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارد.

علائم دیابت نوع ۲ در کودکان:

علائم دیابت نوع ۲ همیشه قابل تشخیص نیست. در بیشتر موارد ، این بیماری به آرامی پیشرفت می کند و تشخیص علائم را دشوار می کند. بیشتر افراد هیچ علائمی را احساس نمی کنند. در موارد دیگر ، ممکن است کودکان به هیچ وجه علائمی از خود نشان ندهند.

اگر از اینکه کودک شما به دیابت مبتلا است ، نگران هستید ، به این شش علائم توجه کنید:

  1. خستگی بیش از حد: اگر کودک شما به نظر می رسد فوق العاده خسته یا خواب آلود است ، تغییر در قند خون ممکن است بر میزان انرژی تأثیر بگذارد.
  2. تکرر ادرار: مقادیر زیاد قند در جریان خون ممکن است نیاز به تکرر ادرار را نشان دهد.
  3. تشنگی شدید: کودکانی که زیاد تشنه می شوند ممکن است قند خون بالایی داشته باشند.
  4. افزایش گرسنگی: کودکان مبتلا به دیابت انسولین مورد نیاز برای تامین سوخت سلول ها در بدن را دریافت نمی کنند. برای رسیدن به این هدف مغز باعث احساس گرسنگی در لحظه نیاز می شود. غذا به بهترین منبع انرژی تبدیل می شود ، بنابراین ممکن است کودکان بیشتر اوقات گرسنگی بکشند. این بیماری به عنوان افزایش اشتها شناخته می شود.
  5. زخم هایی که آهسته بهبود می یابند: زخم ها یا عفونت هایی که در برابر بهبود مقاوم هستند ، می توانند نشانه دیابت نوع ۲ باشند.
  6. تیرگی پوست: مقاومت به انسولین معمولاً در زیر بغل و گردن می تواند باعث تیره شدن پوست شود. اگر فرزند شما به دیابت نوع ۲ مبتلا است ، ممکن است متوجه نواحی تیره پوست شوید.

تشخیص:

دیابت نوع ۲ در کودکان نیاز به آزمایش توسط متخصص دارد. اگر متخصص شما به دیابت نوع ۲ مشکوک باشد ، او احتمالاً آزمایش گلوکز ادرار ، آزمایش قند خون ، آزمایش تحمل گلوکز یا آزمایش A1C را انجام می دهد. بعضی اوقات تشخیص کودک مبتلا به دیابت نوع ۲ چند ماه طول می کشد.

عوامل خطر:

شایع ترین سن دیابت در کودکان بین ۱۰ تا ۱۹ سال است. کودک ممکن است در شرایط زیر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ باشد:

– خواهر و برادر یا یکی دیگر از نزدیکان مبتلا به دیابت نوع ۲ باشد.

– لکه های تیره روی پوست.

– اضافه وزن یا چاق بودن

درمان:

درمان کودکان مبتلا به دیابت نوع ۲ مشابه درمان برای بزرگسالان است. برنامه درمانی با توجه به نیازهای رشد فرزند شما و نگرانی های خاص متفاوت خواهد بود. بسته به علائم فرزند شما و نیازهای دارویی ، معلمان ، مربیان و سایرانی که کودک شما را تحت نظر دارند ، باید از نحوه درمان دیابت نوع ۲ فرزند شما آگاه باشند.

کنترل قند خون:

برای کنترل بر میزان قند خون فرزندتان و نظارت بر پاسخ آنها به درمان ،  کنترل قند خون روزانه در خانه بسیار مهم است. یک دستگاه قند خون به کنترل آن کمک می کند.

رژیم و ورزش:

متخصص فرزند شما برای سالم ماندن به کودک شما توصیه های غذایی و ورزشی  ارائه می دهد. باید به میزان کربوهیدرات هایی که فرزندتان در طول روز دریافت می کند توجه کنید.

شرکت در ورزشی های کنترل شده هر روز ، به کودک شما کمک می کند تا در یک وزن سالم بماند و اثرات منفی دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.

علائم دیابت نوع 2 در کودکان چیست؟ تشخیص ، اقدامات احتیاطی و درمان

عوارض:

کودکان مبتلا به دیابت نوع ۲ با افزایش سن در معرض خطر جدی تری برای سلامتی قرار دارند. برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۲ ، بیماری قلبی عروقی یک بیماری شایع است. عوارض دیگری مانند مشکلات چشم و آسیب عصبی نیز ممکن است در کودکان مبتلا به دیابت نوع ۲ رخ دهد و سریع تر پیشرفت کند. کودکان تشخیص داده شده همچنین دارای مشکلات مربوط به کنترل وزن ، فشار خون بالا و هیپوگلیسمی هستند. بینایی ضعیف و عملکرد ضعیف کلیه از جمله اختلالی است که رخ می دهد.

از آنجا که تشخیص و درمان دیابت در کودکان دشوارتر است ، پیش بینی نتایج کودکان مبتلا به دیابت نوع ۲ آسان نیست. مطالعات در مورد علل ، عواقب و روش های درمانی ادامه دارد.

نحوه جلوگیری از دیابت نوع ۲ در کودکان:

با ترغیب کودکان به انجام اقدامات زیر می توانید به آنها در جلوگیری از دیابت کمک کنید:

عادت های سالم بدست آورید. کودکانی که غذای متعادل می خورند و میزان مصرف قند و کربوهیدراتهای تصفیه شده را محدود می کنند ، احتمال اضافه وزن ندارند و به دیابت مبتلا نمی شوند.

حرکت کنید. ورزش منظم برای پیشگیری از دیابت بسیار مهم است.  زمان تلویزیون را محدود کنید و به جای آن ، بازی در خارج را تشویق کنید.

سالم وزن کم کنید. تغذیه سالم و عادت های ورزشی می تواند به کودکان در افزایش وزن سالم کمک کند. با فرزند خود فعال باشید و با خوب نشان دادن خود عادات خوب را ترغیب کنید.

Source: www.bilgiustam.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *