علائم اولیه زخم بستر

زخم فشاری که با عنوان زخم بستر هم شناخته می شود، منطقه ای از پوست است که در زمان اعمال فشار ثابت و اصطکاک بر روی پوست، شکسته می شود. این شکستگی پوست می تواند منجر به مشخص شدن بافت های زیر پوست، از جمله استخوان شود.

 

علائم اولیه زخم بستر

 

زخم های بستر معمولا در افرادی رخ می دهد که بستری هستند و یا از صندلی چرخدار استفاده می کنند. زخم بستر ۶۵ درصد افراد سالخورده با شکستگی لگن و سه مورد از هر پنج مورد فلج چهاراندام (کوادری ‌پلژی) را درگیر می کند. اگر زخم ایجاد شود، درمان می تواند بسیار دشوار باشد و ممکن است نیاز به جراحی (حذف بافت مرده) و جراحی برای ترمیم آسیب داشته باشد.

به همین دلیل است که زخم های بستر باید خیلی سریع و قبل از پاره شدن پوست (که به عنوان زخم مرحله ۲ نیز شناخته می شود) مشخص شوند. با عملکرد سریع، می توانید یکپارچگی پوست را حفظ کنید، در عین حال می توانید از ایجاد عوارضی جلوگیری کنید که در برخی از افراد ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

 

نشانه ها و علائم اولیه

هنگام بررسی نشانه های زخم بستر در حال رشد، مراقب قسمت های استخوانی بدن باشید چرا که در آن بافت ها به احتمال بیشتری تحت فشار قرار می گیرند. این قسمت ها شامل استخوان لگن، ایسکیم (استخوان منحنی تشکیل دهنده پایه هر نیمه لگن)، ساکروم (دنبالچه)، پاشنه و پوست سر است.

گوشت روی مناطق استخوانی را با پوست اطرافش مقایسه کنید و به دنبال تغییراتی در رنگ پوست باشید. برخی از نشانه های ظاهری:

پوست در این مناطق ممکن است قرمز به نظر برسد.

در صورت فشار دادن پوست ممکن است سفید (بلانچ) نشود.

پوست ممکن است کبود شود یا دارای رنگی مایل به آبی یا قرمز باشد.

تغییرات دمایی نیز می تواند نشان دهنده ی زودهنگام زخم بستر باشد. در مقایسه با پوست اطراف، زخم بستر اولیه ممکن است در هنگام لمس به طور غیرمعمولی گرم و یا سرد باشد.

همچنین استحکام پوست نیز می تواند سرنخ های به شما ارائه دهد. مرحله اولیه زخم بستر ممکن است در هنگام لمس احساس سفتی (به طوری که گویی پوست به طور ناگهانی سخت شده) و یا احساس توخالی بودن و نرمی بدهد. (به طوری که گویی پوست حالت خمیری داشته یا زیر آن پر از مایع است)

تغییراتی در احساس نیز ممکن است همراه با این علائم باشد. اگر بیمار شما شکایاتی راجع به درد، سوزن سوزن شدن یا خارش در هر قسمت از بدن داشته باشد حتی اگر کوچک باشد، با دقت علائم را بررسی نمایید.

 

پیشگیری از زخم بستر

  • اگر متوجه هر یک از این نشانه های هشدار اولیه شدید، بلافاصله مراقب خود را مطلع کنید. اگر زخم بستر سریع شناسایی شود، گام هایی برای جلوگیری از زخم قبل از رشد آن وجود دارد. در میان آنها:
  • هر دو ساعت یکبار موقعیت بیمار را تغییر دهید. با انجام این کار فشار و اصطکاک را کاهش داده و گردش خون را به مناطق آسیب دیده باز می گردانید. در بعضی موارد شما برای نگه داشتن موقعیت راحت فرد در محل به بالشت یا متکا نیاز دارید. با این حال شب ها برای انجام این کار عزیزانتان را بیدار نکنید. استراحت خوب حائز اهمیت است، پس صبر کنید تا وی بیدار شود.
  • پوست را خشک و تمیز نگه دارید. هر چه پوست خشک تر باشد، با احتمال کمتری حالت خمیری گرفته و در مقابل صدمات آسیب پذیر می شود. با تمیز نگه داشتن پوست، باکتری ها با احتمال کمتری به پوست نفوذ می کنند. برای شستن پوست از یک صابون ملایم و پارچه نرم استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که شما نقاط دشوار را از قلم نمی اندازید (مانند زیر سینه ها، در کشاله ران یا بین باسن). برای جلوگیری از تحریک، پوست را بجای کشیدن با گذاشتن و برداشتن پارچه خشک کنید.
  • بدن را با بالشت در موقعیت مناسب قرار دهید. برای کاهش رطوبت و سایش، بین قسمت هایی از بدن که در برابر یکدیگر فشار می آورند، بالشت قرار دهید. اگر به پشت دراز کشیده اید، بالشت را زیر دنبالچه، شانه ها، پاشنه ها و آرنج بگذارید. (بالش را زیر زانو قرار ندهید زیرا روی پاشنه فشار وارد می کند). اگر به یک سمت دراز کشیده اید، از بالشت برای جدا کردن زانو ها و مچ پاها استفاده کنید.
  • به آرامی با پوست رفتار کنید. هر روز برای حفظ انعطاف پذیری پوست و جلوگیری از پوسته پوسته شدن یا ترک خوردگی از کرم مرطوب کننده و محافظ پوست استفاده نمایید. از استفاده از پودر تالک خودداری کنید چرا که می تواند ناخوشایند باشد و نیاز به دوش روزانه داشته باشد، در نتیجه پوست خشک می شود. اطمینان حاصل کنید که پوست بعد از دفع ادرار یا مدفوع به خوبی تمیز شود.
  • برای عزیزان خود از لباس های نرم استفاده کتید. از پوشاندن لباس هایی که تنگ هستند یا دوخت ضخیم، دکمه یا زیپی دارند که بر روی پوست فشار می آورد، خودداری نمایید. اطمینان حاصل کنید که لباس ها در قسمت هایی از بدن جمع نشده و یا چین و چروک نمی خورند تا بر روی بدن فشار ایجاد کنند.
  • بسیاری از همین نکات در مورد افراد ویلچرنشین هم صحت دارد. اطمینان حاصل کنید که هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه موقعیت خود را با خم شدن به جلو و سپس به اطراف تغییر دهید. از بالشتک دونات شکل استفاده نکنید، چرا که می تواند باعث کشش و فشار بر روی پوست شود.

 

source: verywellhealth.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *