عفونت زخم چیست؟

عفونت زخم هنگامی رخ می دهد که باکتری ها در پوست شکسته شوند. این عفونت ممکن است فقط پوست را درگیر کند ، یا بافت های عمیق تر یا اندام های نزدیک به زخم را تحت تأثیر قرار دهد.

 

عفونت زخم

چه چیزی خطر ابتلا به عفونت زخم را افزایش می دهد؟

هر چیزی که توانایی بدن شما در بهبود زخم ها را کاهش می دهد ، ممکن است شما را در معرض عفونت زخم قرار دهد. این شامل هر یک از موارد زیر است:

سن بالاتر از ۶۵ سال

سیگار کشیدن یا اضافه وزن

شرایط پزشکی که سیستم ایمنی بدن مانند دیابت، HIV یا سرطان را تضعیف می کند.

داروهایی که باعث ایجاد سیستم ایمنی ضعیفی مانند استروئیدها می شوند.

پرتودرمانی ، شیمی درمانی یا تغذیه نامناسب

اشیاء خارجی در زخم مانند شیشه یا فلز

کاهش جریان خون به زخم ناشی از فشار خون بالا، یا رگ های خونی مسدود شده یا باریک

علائم و نشانه های عفونت زخم چیست؟

علائم شما ممکن است چند روز پس از زخم شروع شود، یا ممکن است بعد از وقوع زخم به مدت یک یا دو ماه اتفاق نیفتد:

تب

پوست گرم ، قرمز ، دردناک یا متورم در نزدیکی زخم

خون یا چرکی که از زخم ناشی می شود.

بوی ناخوشایند ناشی از زخم است.

چگونه عفونت زخم تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده خدمات درمانی در مورد تاریخچه پزشکی شما سؤال خواهد کرد و شما را معاینه می کند. او سؤال می کند که چگونه و چه زمانی زخمی شده اید. شما ممکن است هر یک از آزمایش های زیر را انجام دهید:

برای بررسی عفونت ممکن است آزمایش خون انجام شود.

اشعه ایکس یا CT ممکن است انجام شود تا به دنبال عفونت در بافت های عمیق یا جسم خارجی در زخم شما باشد. مایع کنتراست به شما کمک کند تصاویر بهتر ظاهر شوند. اگر تا به حال واکنش آلرژیک به مایع کنتراست داشته اید، به ارائه دهنده خدمات بهداشتی بگویید.

کشت زخم نمونه ای از مایع یا بافت است که از زخم گرفته می شود. به آزمایشگاه فرستاده می شود و میکروبی که باعث عفونت می شود آزمایش می شود.

عفونت زخم چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به میزان شدت زخم، محل قرارگیری آن و اینکه آیا مناطق دیگر تحت تأثیر آن قرار دارند بستگی دارد. همچنین ممکن است به سلامتی شما و مدت زمان زخم بستگی داشته باشد. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد این و سایر معالجات مورد نیاز خود بپرسید:

دارو برای درمان عفونت و کاهش درد و تورم داده می شود.

مراقبت از زخم ممکن است برای تمیز کردن زخم و کمک به بهبودی آن انجام شود.

خلاء زخم ممکن است بر روی زخم شما نیز گذاشته شود تا به بهبود آن کمک کند.

با استفاده از اکسیژن درمانی بیش فعالی (HBO) ممکن است از اکسیژن بیشتری به بافتهای شما استفاده شود تا به آنها در بهبودی کمک کند. اکسیژن تحت فشار همانطور که در یک محفظه فشار می نشینید به شما داده می شود.

ممکن است برای تمیز کردن زخم یا از بین بردن بافت آلوده یا مرده به جراحی نیاز باشد. جراحی ممکن است برای برداشتن یک شی خارجی نیز لازم باشد.

 

عفونت زخم

چگونه می توانم به بهبود زخم کمک کنم؟

مراقبت از زخم خود . زخم خود را تمیز و خشک نگه دارید. ممکن است شما هنگام حمام کردن نیاز به پوشاندن زخم خود داشته باشید تا خیس نشود. زخم خود را مطابق با صابون و آب یا پاک کننده زخم تمیز کنید. باندهای جدید و تمیز را طبق دستور کار خود قرار دهید. باند خود را هنگام خیس شدن یا کثیف شدن تغییر دهید.

انواع غذاهای سالم بخورید. مثالها شامل میوه، سبزیجات، نان های سبوس دار، لبنیات کم چرب، لوبیا، گوشت بدون چربی و ماهی است. غذاهای سالم ممکن است به شما در بهبودی سریعتر کمک کند. همچنین ممکن است شما نیاز به مصرف ویتامین ها و مواد معدنی داشته باشید. بپرسید که آیا شما نیاز به رژیم خاصی دارید.

سایر شرایط بهداشتی را مدیریت کنید. برای مدیریت شرایط بهداشتی که می تواند باعث کندی زخم شود، دستورالعمل های ارائه دهنده خدمات درمانی خود را دنبال کنید. مثال ها شامل فشار خون بالا و دیابت است.

سیگار نکشید. نیکوتین و سایر مواد شیمیایی موجود در سیگارها می توانند باعث کند شدن روند درمان زخم شوند. اگر در حال حاضر سیگار می کشید و برای ترک نیاز به کمک دارید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید. سیگارهای الکترونیکی یا دخانیات دودی هنوز حاوی نیکوتین هستند. قبل از استفاده از این محصولات با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

چه موقع باید مراقبت های فوری انجام دهم؟

احساس کمبود نفس می کنید.

قلب شما سریعتر از حد معمول می زند.

احساس سردرگمی می کنید.

خون از طریق بانداژ شما خیس می شود.

زخم شما از هم جدا می شود یا احساس پاره شدن می کند.

درد شدید دارید.

رگه های قرمز از ناحیه آلوده دیده می شود.

چه موقع باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرم؟

تب یا لرز دارید.

درد، قرمزی یا تورم بیشتری در نزدیکی زخم دارید.

علائم شما بهبود نمی یابد.

پوست اطراف زخم بی حس می شود.

در مورد وضعیت یا مراقبت خود سؤال یا نگرانی دارید.

توافق نامه مراقبت

شما حق دارید به برنامه ریزی مراقبت های خود کمک کنید. در مورد وضعیت سلامتی خود و نحوه درمان آن مطلع شوید. برای تصمیم گیری در مورد مراقبت شما  از گزینه های درمانی با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. شما همیشه حق دارید که از معالجه خودداری کنید. اطلاعات فوق تنها یک کمک آموزشی است. این بیماری به عنوان توصیه پزشکی برای شرایط یا درمان های فردی در نظر گرفته نشده است. قبل از هرگونه رژیم پزشکی با پزشک  پرستار یا داروساز خود مشورت کنید تا ببینید که آیا این برای شما بی خطر و مؤثر است یا خیر.

اطلاعات بیشتر

برای اطمینان از اطلاعاتی که در این صفحه در مورد شرایط شخصی شما اعمال می شود، همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

 

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *