تعریف بین المللی زخم فشاری:

 زخم فشاری یک آسیب موضعی به پوست و/ یا بافت زیر جلدی است که معمولاً روی برجستگی‌های استخوانی ایجاد می‌شود و به تنهایی توسط فشار یا ترکیبی از برش و فشار ایجاد می‌شود. به غیر از فشار و پارگی، چندین عامل دیگر نیز بر تشکیل زخم فشاری تأثیر می‌گذارند. اهمیت این عوامل باید روشن شود.

توسعه بین المللی سیستم طبقه بندی زخم فشاری:

NPUAP و EPUAP یک سیستم بین‌المللی کلی برای تعریف و طبقه بندی زخم‌های فشاری به عنوان بخشی از فرآیند توسعه دستورالعمل ایجاد کرده‌اند. در سال‌های اخیر، اعضای هر دو سازمان درباره شباهت‌های NPUAP و EPUAP در مورد مرحله‌ بندی زخم‌های فشاری بحث کرده‌اند. ما معتقدیم که زمان ایده آلی برای انتشار دستورالعمل بین المللی پیشگیری و درمان زخم فشاری و ایجاد یک سیستم طبقه بندی مشترک است که می تواند در سطح بین المللی استفاده شود.

طبقه بندی بین المللی زخم های فشاری

در طبقه بندی زخم فشاری، مرحله بندی به معنای پیشرفت از I به III یا IV است. با این حال، ممکن است همیشه اینطور نباشد. اگرچه تلاش برای یافتن یک اصطلاح مشترک برای توصیف مفاهیم مرحله یا درجه انجام شده، اما این امر محقق نشده است . ابتدا، اصطلاح «مقوله» به‌عنوان یک اصطلاح خنثی ‌تر به جای اصطلاحات «مرحله» یا «درجه» پیشنهاد شد. زیرا اگرچه اصطلاح «مقوله» برای افرادی که به اصطلاحات دیگر عادت دارند بیگانه است، اما جهت گیری غیر سلسله مراتبی است که فرد را از مفاهیم نادرست نجات می دهد، زیرا می تواند مراحلی را که از I به IV پیشرفت می کند و با پسرفت از آن بهبود می یابد، توصیف کند. IV تا I. مزیت دارد.

توصیه می کنیم از هر اصطلاحی که به بهترین وجه برای راهنما قابل درک است استفاده کنید. این یک واقعیت است که مهم ترین مزیت این همکاری درک این نکته است که تعاریف فعلی زخم فشاری و سطح آسیب بافت پوست یکسان است. گروه ها ممکن است زخم فشاری را به صورت مرحله یا درجه یا دسته تعریف کنند.

در نتیجه مطالعه مشترک، توافق شد که چهار سطح آسیب بافت پوستی وجود دارد. وقتی NPUAP دید که آسیب‌های بافت عمیق غیرقابل مرحله به طور کلی به عنوان مرحله “IV” در اروپا طبقه ‌بندی می‌شوند، موافقت شد که آنها باید به طور جداگانه در متن راهنما گنجانده شوند. این تفاوت هنگام مقایسه داده ها برای کشورها همچنان یک مسئله باقی خواهد ماند. این را باید دانست.

مرحله اول: قرمزی که با فشار دادن محو نمی شود

مرحله I را می توان به صورت زیر تعریف کرد: بثوراتی که با فشار دادن انگشت محو نمی شوند، معمولاً در ناحیه محدودی روی برجستگی های استخوانی با یکپارچگی پوست دست نخورده ایجاد می شوند. رنگ در این ناحیه ممکن است با رنگ پوست اطراف متفاوت باشد. این ناحیه ممکن است در مقایسه با ناحیه اطراف دردناک، سخت، نرم، گرم تر یا سردتر باشد. تشخیص مرحله I ممکن است در افراد با پوست تیره دشوار باشد. این ممکن است نشان دهد که مردم “در معرض خطر” هستند.

مرحله II: از بین رفتن جزئی لایه درم:

طبقه بندی بین المللی زخم های فشاری

مرحله دوم از دست دادن ضخامت جزئی درم با بستر زخم قرمز مایل به صورتی است که به صورت یک زخم باز سطحی بدون بافت نکروزه زرد ظاهر می شود. همچنین ممکن است به صورت وزیکول های دست نخورده یا باز/ پاره شده پر از سرم یا مایع ظاهر شود. ممکن است به صورت یک زخم براق یا خشک همراه با از دست دادن بافت سطحی، بدون بافت نکروزه زرد یا “آسیب بافت عمیق” (کبودی)* ظاهر شود. این دسته نباید برای توصیف ترومای پوست، درماتیت مرتبط با بی اختیاری، یا جراحات خراشیدن استفاده شود.

مرحله III: از بین رفتن پوست و لایه های بافت زیر جلدی:

از دست دادن تمام بافت ضخیم وجود دارد. بافت چربی زیر جلدی ممکن است در بستر زخم دیده شود، اما استخوان، تاندون یا ماهیچه تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. بافت نکروزه زرد ممکن است وجود داشته باشد، اما نه به گونه ای که عمق از دست رفتن بافت را پنهان کند. ممکن است تونل هایی در زخم پیدا شود. عمق زخم فشاری مرحله سوم بسته به محل آناتومیکی متفاوت است. از آنجایی که هیچ بافت چربی زیر جلدی در پل بینی، گوش، اکسی پوت و مالئول وجود ندارد، زخم های مرحله سوم  به شکل از دست دادن بافت غیرعمیق هستند. برعکس، در مکان هایی که بافت چربی مشخصی وجود دارد، می تواند کاملاً عمیق باشد. هیچ استخوان/تاندونی در بستر زخم قابل مشاهده یا مستقیماً قابل لمس نیست .

مرحله IV: از دست دادن بافت با ضخامت کامل

در این مرحله، از دست دادن بافت با ضخامت کامل همراه با آسیب استخوان، تاندون یا ماهیچه وجود دارد. بافت نکروزه یا اسکار زرد ممکن است وجود داشته باشد.  عمق مرحله زخم فشاری با توجه به محل آناتومیک متفاوت است. از آنجایی که هیچ بافت چربی زیر جلدی در پل بینی، گوش، اکسی پوت و مالئول وجود ندارد، زخم های مرحله IV را می توان به صورت از دست دادن بافت غیرعمیق یافت. ممکن است به عضلات و/یا ساختارهای حمایت کننده (مانند فاسیا، تاندون یا کپسول مفصلی) که در آن احتمال بروز استئومیلیت وجود دارد گسترش یابد. بافت استخوان/عضله آسیب دیده در زخم را می توان دید یا مستقیماً لمس کرد.

مرحله غیرقابل رده بندی / غیرقابل طبقه بندی: از دست دادن تمام لایه های پوست یا بافت (عمق ناشناخته)

این مرحله از دست دادن بافت در همه لایه‌ها است که در آن عمق واقعی زخم نمی‌تواند مشخص شود، زیرا بستر زخم کاملاً توسط بافت نکروزه زرد (زرد، مایل به قهوه‌ای، خاکستری، سبز یا قهوه‌ای) و/یا اسکار پوشیده شده است.تا زمانی که بافت نکروزه و/یا اسکار کافی برای رسیدن به بستر زخم برداشته نشده باشد، نمی توان عمق واقعی را تعیین کرد. 

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *