درمان زودهنگام و ترمیم دیرهنگام سوختگی صورت:

سوختگی صورت یکی از شایع ترین زخم ها است ، بنابراین نه تنها از سوختگی در تصادفات بلکه در تمام موارد باید محافظت شود. سوختگی صورت به تنهایی بسیار نادر است و معمولاً با سوختگی بدن همراه است. از آنجا که ساختارهای مهم صورت در اثر سوختگی صورت آسیب می بینند ، با توجه به مشخصات این ارگان ها و ساختارهای مهم ، درمان انجام می شود. علاوه بر سوختگی صورت ، چشم ، گوش و پوست سر نیز آسیب می بیند. اگرچه سوختگی صورت به تنهایی۵-۳٪ از کل سوختگی ها را تشکیل می دهد ، اما در گروه سوختگی هایی هست که باید به آنها اهمیت داده شود. بیمارانی که دچار سوختگی شدید صورت هستند باید برای پیگیری نزدیک و درمان زخم های اعضای بدن  به کلینیک زخم مراجعه کنند ، حتی اگر این میزان سوختگی تهدید کننده نباشد.

 

سوختگی صورت

 

به دلیل اهمیت عوارض سوختگی صورت ، باید از همان ابتدا هم از لحاظ زیبایی وهم عملکردی درمان شود. هدف این نیست که زخم را با اپیتلیوم بپوشانیم ، بلکه دستیابی به یک پوشش پوست کاربردی و زیبایی است. ترتیب اولویت ابتدا به مناطق عملکردی و سپس به مناطق جذاب زیبایی   داده می شود.

سوختگی صورت اغلب در سوختگی های انفجاری و سوختگی شعله رخ می دهد. سوختگی صورت با مایعات داغ ، سوختگی هایی را نشان می دهد که تمام صورت را نمی پوشاند ، در حالی که سوختگی ناشی از شعله یا الکتریکی بزرگ تر و شدیدتر است. سوختگی الکتریکی صورت اغلب به دلیل حوادث صنعتی مشاهده می شود ، اما در حوادث خانگی ، آتش سوزی های بزرگ و تصادفات رانندگی ، سوختگی صورت بیشتر سوختگی شعله است.

تقریباً در بزرگسالان و کودکان به میزان مشابهی دیده می شود.

درمان زود هنگام سوختگی صورت:

یافته ها و روش های تشخیصی سوختگی صورت با اطلاعات مربوط به سوختگی کلی تفاوت ندارد. سوختگی درجه یک صورت که بیشتر به دلیل آفتاب دیده می شود ، با اریتم و درد مشخص می شود و فقط به درمان علامتی نیاز دارد. سوختگی درجه دو صورت به طور کلی به دو روش مختلف به عنوان سوختگی درجه دو عمیق و سطحی ارزیابی می شود.

اگر احتمال مداخله زودهنگام در سوختگی صورت وجود داشته باشد ، استفاده از سرما باید در ۳۰ دقیقه اول انجام شود. در سوختگی ، از یخ یا آب یخ زده استفاده نکنید. فقط از حوله یا کمپرس خیس شده در آب سرد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استفاده کنید. برنامه ایمونوپروفیلاکسی کزاز برای سوختگی صورت مانند سایر بیماران سوختگی با توجه به وضعیت ایمنی قبلی آنها مناسب است.

اولین مداخله در سوختگی صورت و پانسمان :

در سوختگی درجه دوم ، تاول همراه با درد و اریتم رخ می دهد. در دوره اولیه پس از سوختگی ، استفاده از سرما در ۳۰ دقیقه اول روی سطوح سوختگی انجام می شود. در این دوره صورت ، اطراف چشم ، گوش و دهان ، لب ها با سرم تمیز می شوند. اگر موها در شعله سوخته شود ، موهای باقی مانده کوتاه می شود، تا بررسی زخم و تمیز کردن و پانسمان آسان تر شود. عفونت می تواند به راحتی در زیر موهای تراشیده نشده یا زیر پوسته ایجاد شود. استراتژی درمان با توجه به عمق سوختگی پس از استفاده از سرما ، تمیز کردن و دبریدمان تعیین می شود. زخم نباید پس از دبریدمان باز بماند. در صورت باز ماندن:

نکروز سطحی ایجاد می شود و زخم سوختگی عمیق تر می شود. تعیین اولیه عمق سوختگی ممکن است همیشه دقیق نباشد. تعیین دقیق عمق سوختگی به طور کلی ۴۸-۲۴ ساعت بعد، تصمیم گیری دقیق تر را تسهیل می کند. بعضی اوقات حتی ممکن است این زمان کافی نباشد. در چنین مواردی ، به ویژه در مواردی که عمل جراحی در نظر گرفته می شود ، ممکن است ۷-۵ روز صبر کرد.

زخم با سرم تمیز می شود و اگر تاول ترکیده نشود، فقط محتوای مایع با یک انژکتور آسپیراسیون می شود و می تواند ضمن حفظ تمامیت غشای تاول ، به عنوان پانسمان بیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد. سپس، یک پانسمان بسته انجام می شود که به زخم نمی چسبد.

برای سوختگی های درجه دو عمیق که گسترده نیست نیز پانسمان بسته استفاده می شود که به زخم نمی چسبد. در ابتدا   پانسمان دو بار در روز عوض می شود و چند روز بعد ، روزی یکبار پانسمان انجام می شود. اگر چنین سوختگی ها فقط روی صورت باشد و سوختگی های عمیقی وجود نداشته باشد ، می توان بیمار را سرپایی درمان کرد.

در سوختگی های صورت کوچک درجه دو ، می توان به اصطلاح از “پانسمان باز ” استفاده کرد. در این روش که فقط برای قسمت های کوچک و سوختگی های سطحی مورد استفاده قرار می گیرد ، پوسته تا زمان کامل شدن اپیتلیزاسیون محافظت می شود و سپس پوسته به صورت خودبه خود می افتد. از آنجا که داروهای مورد استفاده باکتریواستاتیک یا ضد باکتری هستند ، زیر پوسته اولیه استریل است. سپس تا زمان بروز مشکل اضافی استریل باقی می ماند.

از آنجا که در سوختگی های کوچک کل ناحیه صورت و پوست سر با پوشش پانسمان بسته پوشانده می شود ، بنابراین فعالیت های اجتماعی و شغلی بیماران محدود نمی شود. اگر ورم شدید وجود نداشته باشد ، اگر به دلیل ورم پلک، چشم بسته نشده باشد ، می توان یکی از روش های پانسمان باز یا بسته را استفاده کرد. در صورت عدم سوختگی در جای دیگر بدن ، بیمار به درمان سرپایی ارجاع می شود. برای سوختگی های بزرگ تر و عمیق ، پانسمان بسته لازم است.

 

اگرچه در پانسمان زخم مواد مختلفی وجود دارد ، اما برتری قطعی نسبت به دیگری وجود ندارد. در صورت عدم وجود عفونت یا آلودگی جدی ، نیازی به محصولات موضعی باکتریواستاتیک یا آنتی بیوتیک نیست. ممکن است  وازلین یا محصولات پارافینیکی که به زخم نمی چسبد ترجیح داده شود. برای سوختگی های درجه دوم می توان از پانسمان شفاف استفاده کرد. هدف از ایجاد چنین پانسمان هایی ، تهیه محیط  درمانی برای زخم سوختگی است که با استفاده از سلول های پایه بهبود می یابد و از آسیب های اضافی احتمالی (مانند تروما ، خشک شدن زخم ، از بین رفتن حرارت و عفونت) از خارج جلوگیری می کند. استفاده از چنین اقدامات و اعمال سرما در طی ۴۸-۲۴ ساعت اول از عمیق تر شدن و گسترش زخم جلوگیری می کند.

پوست صورت معمولا به جز پلک ها و گوش ها ضخیم است. پوست گردن از پوست صورت نازک تر است. به خصوص در مردان بالغ ، ریش و سبیل در حین سوختگی های عمیق ، به سرعت اپیتلیزاسیون ثانویه را فراهم می کند. غدد چربی بیش از حد در سراسر صورت ، اپیتلیزاسیون ثانویه را تسریع می کنند.

سوختگی های درجه دو غیر عمیق و سوختگی درجه یک بوسیله  اپیتلیزاسیون ثانویه و بدون ایجاد جای زخم بهبود می یابد.

سوختگی های درجه دو عمیق یا سوختگی های درجه سه، سوختگی های شدیدتر هستند که اسکار ایجاد کرده و ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد. کاهش درد صورت ، بی حسیرنشانگر نقص گردش خون و سوختگی های عمیق است. پوست سوخته درجه سوم سخت ، خشک ، بدون درد است و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است. این زخم اسکار نامیده می شود.

ورم صورت ، ورم حنجره ، سوختگی استنشاق:

سوختگی یک تروما است و هر کجا سوختگی ایجاد شود ، کم و بیش ورم ایجاد می شود ، مانند ورم بافتی که همراه با تروما است. با سوختگی روی صورت ورم شدید ایجاد می شود. ورم پلک می تواند برای چندین روز از بینایی کامل جلوگیری کند. سوختگی اطراف دهان ورم جدی روی لب ایجاد می کند و تغذیه و گفتار را مشکل می کند. اگر سوختگی های شدید نتیجه سوختگی شعله باشد ، می تواند همراه با سوختگی استنشاق نیز باشد.

در این موارد ، یافته های سوختگی استنشاق باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر ورم حنجره وجود داشته باشد یا در حال توسعه باشد ، ممکن است علاوه بر بستری در بیمارستان و نظارت دقیق ، لوله گذاری داخل تراشه یا تراکوتومی لازم باشد. ورم حنجره همراه با خس خس سینه و مشکل در تنفس است. ورم حنجره فقط  با لارنگوسکوپ یا برونکوسکوپ قابل مشاهده است.

ارتفاع سر برای کاهش ورم صورت ، پوست سر و گردن ضروری است. اگر درمان احیاء مناسب انجام شود، پس از ۴۸-۳۶ ساعت ورم شروع به کاهش می کند و معمولاً بعد از این مدت چشم باز می شود.

آسیب دیدگی چشم و همچنین سوختگی صورت ممکن است باعث سوختگی ملتحمه  و زخم شود. علاوه بر این ، با وجود ورم بیش از حد ، ممکن است پلک ها به سمت داخل یا خارج بچرخند و باعث آسیب ملتحمه شوند. وقتی ورم بهبود یابد ، این حالت به طور خودکار برطرف می شود.

مخاط لب نیز ممکن است سوخته و آسیب ببیند. در مخاط معمولاً سوختگی درجه دو رخ می دهد. پس از گذشت دوره ورم یعنی ۵-۳ روز بعد مخاط لب تمایل به خشک شدن دارد.  بعد از خشک شدن ، بیمار شروع به تغذیه از دهان می کند و با حرکات لب ، لب ها ترک خورده و خونریزی می کند. راه پیشگیری از این و درمان سوختگی این است که مخاط را به طور دائم نرم و مرطوب کرده و آن را با کرم های چرب مرطوب کنید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.

سوختگی صورت

برداشتن زودهنگام اسکار و پیوند پوست:

در سوختگی صورت ، زخم سوختگی مطابق با میزان سوختگی درمان می شود. در سوختگی های سطحی درجه دو ، درمان زخم با پانسمان (پانسمان باز یا پانسمان بسته) انجام می شود و در سوختگی های درجه سه از برداشتن اسکار و پیوند پوست استفاده می شود. گزینه درمانی برای سوختگی های صورت درجه دو عمیق بحث برانگیز است و گاه به گاه با استفاده از پانسمان با اپیتلیزاسیون ثانویه درمان می شود ، اما تحت برخی شرایط پس از برداشتن اسکار یا جداسازی اسکار با پیوند درمان انجام می شود. برخی از متخصصان برای سوختگی درجه دو عمیق مانند سوختگی درجه سه درمان جراحی را توصیه می کنند ،  در حالی که برخی دیگر پانسمان زخم محافظه کار و اپیتلیزاسیون ثانویه را توصیه می کنند. با این حال ، ایده مشترک همه متخصصان این است که هنگام برداشتن اسکار، بافت های سالم را جدا یا از بین نبرند. برای این منظور ، حتی اگر برداشتن اسکار در سوختگی صورت انجام شود ، این روش باید  ۱۵ تا ۲۵ روز بعد که مرز و عمق بافت اسکار به وضوح قابل مشاهده است انجام شود.

در بیمارانی که تحت عمل برداشتن اسکار و پیوند قرار می گیرند ، هم جای زخم هیپرتروفیک کم تر ست و هم ظاهر زیبایی مناسب تر است. سوختگی صورت بیشتر سوختگی جزئی است. تعداد کمی از سوختگی صورت ، سوختگی هایی با ضخامت کامل است. آنها باید به خوبی و به موقع تشخیص داده شوند. از آنجایی که تشخیص سوختگی های با ضخامت کامل دشوار است ، برداشتن اسکار روی صورت معمولاً در ۳ هفته انجام می شود.

پس از بسته شدن زخم و اپیتلیزاسیون ، در صورت تمایل به زخم هیپرتروفیک ، از درپوش های فشرده سازی ، ماسک ها و مواد مشابه استفاده می شود. لایه های سیلیکونی یا کرم ها مناسب ترین مواد کمکی برای زخم هیپرتروفیک صورت هستند.

هنگام استفاده از این مواد لازم است در زمان های مشخصی از روز استراحت های کوتاهی انجام شود ، اما روزانه حدود ۲۳ ساعت از آنها استفاده کنید. در این میان عوارضی از قبیل انقباض ، باز شدن زخم یا سفتی مفصل در زمان مناسب درمان می شود. از دستگاه ها و قالب های مخصوص   برای جلوگیری از تنگ شدن سوراخ بینی و بسته شدن گوشه دهان استفاده می شود. در قسمت هایی که اپیتلیزاسیون انجام شده است ، باید تا زمان کامل شدن دوره بلوغ ترمیم زخم ، از آفتاب محافظت شود. در این دوره ، باید از کرم های نرم کننده و مرطوب کننده استفاده شود تا پیوندها و مناطق تازه اپیتلیزه شده نرم و مرطوب بماند.

درمان دیرهنگام در سوختگی صورت:

پس از درمان جراحات سوختگی صورت و به دنبال آن بسته شدن زخم ها  و نبود زخم های باز  ممکن است عوارضی مربوط به ترمیم زخم ایجاد شود. با بروز این موارد ، آنها ابتدا با روش های محافظه کارانه تحت درمان قرار می گیرند ، و در صورت لزوم اقدامات جراحی انجام می شود. زمان انجام عملیات و انتخاب نوع عملیات برای انجام آن بسیار مهم است. مشکلات ایجاد شده با توجه به جدی بودن آنها باید بدون تأخیر در زمان مناسب اصلاح شود. اگر این مشکلات در چشم ، غشای مخاطی و عملکردها تداخل ایجاد کرده و مشکلات اضافی ایجاد کند ، باید بدون تاخیر درمان شود.

درمان سوختگی صورت ، مشکلی از قبیل باز شدن دوباره زخم در پوست یا عفونت ایجاد نمی کند. به طور کلی ممکن است مشکلاتی از قبیل انقباضات پوستی و بافت نرم ، اکتروپیون، تنگی مجرای دهان، انقباض پره های بینی، جمع شدن لب ها، چسبندگی گوش ها و نقص زیبایی و عدم تقارن ایجاد شود. ترمیم دیرهنگام سوختگی صورت ، به جز روش های اورژانسی ، بعد از اتمام بهبود زخم و  دوره بلوغ انجام می شود. اگر میزان سوختگی عمیق تر از سوختگی درجه سوم با ضخامت کامل باشد ، یعنی اگر در بافت و ماهیچه های زیر جلدی سوختگی و تلفاتی وجود داشته باشد ، زخم ها و تغییر شکل ها شدیدتر خواهد بود.

Source: www.tamertas.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *