منوی سایت

درمان زودهنگام و ترمیم دیرهنگام سوختگی صورت:

سوختگی صورت یکی از شایع ترین زخم ها است ، بنابراین نه تنها از سوختگی در تصادفات بلکه در تمام موارد باید محافظت شود. سوختگی صورت به تنهایی بسیار نادر است و معمولاً با سوختگی بدن همراه است. از آنجا که ساختارهای مهم صورت در اثر سوختگی صورت آسیب می بینند ، با توجه به مشخصات این ارگان ها و ساختارهای مهم ، درمان انجام می شود. علاوه بر سوختگی صورت ، چشم ، گوش و پوست سر نیز آسیب می بیند. اگرچه سوختگی صورت به تنهایی۵-۳٪ از کل سوختگی ها را تشکیل می دهد ، اما در گروه سوختگی هایی هست که باید به آنها اهمیت داده شود. بیمارانی که دچار سوختگی شدید صورت هستند باید برای پیگیری نزدیک و درمان زخم های اعضای بدن  به کلینیک زخم مراجعه کنند ، حتی اگر این میزان سوختگی تهدید کننده نباشد.

 

سوختگی صورت

 

به دلیل اهمیت عوارض سوختگی صورت ، باید از همان ابتدا هم از لحاظ زیبایی وهم عملکردی درمان شود. هدف این نیست که زخم را با اپیتلیوم بپوشانیم ، بلکه دستیابی به یک پوشش پوست کاربردی و زیبایی است. ترتیب اولویت ابتدا به مناطق عملکردی و سپس به مناطق جذاب زیبایی   داده می شود.

سوختگی صورت اغلب در سوختگی های انفجاری و سوختگی شعله رخ می دهد. سوختگی صورت با مایعات داغ ، سوختگی هایی را نشان می دهد که تمام صورت را نمی پوشاند ، در حالی که سوختگی ناشی از شعله یا الکتریکی بزرگ تر و شدیدتر است. سوختگی الکتریکی صورت اغلب به دلیل حوادث صنعتی مشاهده می شود ، اما در حوادث خانگی ، آتش سوزی های بزرگ و تصادفات رانندگی ، سوختگی صورت بیشتر سوختگی شعله است.

تقریباً در بزرگسالان و کودکان به میزان مشابهی دیده می شود.

درمان زود هنگام سوختگی صورت:

یافته ها و روش های تشخیصی سوختگی صورت با اطلاعات مربوط به سوختگی کلی تفاوت ندارد. سوختگی درجه یک صورت که بیشتر به دلیل آفتاب دیده می شود ، با اریتم و درد مشخص می شود و فقط به درمان علامتی نیاز دارد. سوختگی درجه دو صورت به طور کلی به دو روش مختلف به عنوان سوختگی درجه دو عمیق و سطحی ارزیابی می شود.

اگر احتمال مداخله زودهنگام در سوختگی صورت وجود داشته باشد ، استفاده از سرما باید در ۳۰ دقیقه اول انجام شود. در سوختگی ، از یخ یا آب یخ زده استفاده نکنید. فقط از حوله یا کمپرس خیس شده در آب سرد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استفاده کنید. برنامه ایمونوپروفیلاکسی کزاز برای سوختگی صورت مانند سایر بیماران سوختگی با توجه به وضعیت ایمنی قبلی آنها مناسب است.

اولین مداخله در سوختگی صورت و پانسمان :

در سوختگی درجه دوم ، تاول همراه با درد و اریتم رخ می دهد. در دوره اولیه پس از سوختگی ، استفاده از سرما در ۳۰ دقیقه اول روی سطوح سوختگی انجام می شود. در این دوره صورت ، اطراف چشم ، گوش و دهان ، لب ها با سرم تمیز می شوند. اگر موها در شعله سوخته شود ، موهای باقی مانده کوتاه می شود، تا بررسی زخم و تمیز کردن و پانسمان آسان تر شود. عفونت می تواند به راحتی در زیر موهای تراشیده نشده یا زیر پوسته ایجاد شود. استراتژی درمان با توجه به عمق سوختگی پس از استفاده از سرما ، تمیز کردن و دبریدمان تعیین می شود. زخم نباید پس از دبریدمان باز بماند. در صورت باز ماندن:

نکروز سطحی ایجاد می شود و زخم سوختگی عمیق تر می شود. تعیین اولیه عمق سوختگی ممکن است همیشه دقیق نباشد. تعیین دقیق عمق سوختگی به طور کلی ۴۸-۲۴ ساعت بعد، تصمیم گیری دقیق تر را تسهیل می کند. بعضی اوقات حتی ممکن است این زمان کافی نباشد. در چنین مواردی ، به ویژه در مواردی که عمل جراحی در نظر گرفته می شود ، ممکن است ۷-۵ روز صبر کرد.

زخم با سرم تمیز می شود و اگر تاول ترکیده نشود، فقط محتوای مایع با یک انژکتور آسپیراسیون می شود و می تواند ضمن حفظ تمامیت غشای تاول ، به عنوان پانسمان بیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد. سپس، یک پانسمان بسته انجام می شود که به زخم نمی چسبد.

برای سوختگی های درجه دو عمیق که گسترده نیست نیز پانسمان بسته استفاده می شود که به زخم نمی چسبد. در ابتدا   پانسمان دو بار در روز عوض می شود و چند روز بعد ، روزی یکبار پانسمان انجام می شود. اگر چنین سوختگی ها فقط روی صورت باشد و سوختگی های عمیقی وجود نداشته باشد ، می توان بیمار را سرپایی درمان کرد.

در سوختگی های صورت کوچک درجه دو ، می توان به اصطلاح از “پانسمان باز ” استفاده کرد. در این روش که فقط برای قسمت های کوچک و سوختگی های سطحی مورد استفاده قرار می گیرد ، پوسته تا زمان کامل شدن اپیتلیزاسیون محافظت می شود و سپس پوسته به صورت خودبه خود می افتد. از آنجا که داروهای مورد استفاده باکتریواستاتیک یا ضد باکتری هستند ، زیر پوسته اولیه استریل است. سپس تا زمان بروز مشکل اضافی استریل باقی می ماند.

از آنجا که در سوختگی های کوچک کل ناحیه صورت و پوست سر با پوشش پانسمان بسته پوشانده می شود ، بنابراین فعالیت های اجتماعی و شغلی بیماران محدود نمی شود. اگر ورم شدید وجود نداشته باشد ، اگر به دلیل ورم پلک، چشم بسته نشده باشد ، می توان یکی از روش های پانسمان باز یا بسته را استفاده کرد. در صورت عدم سوختگی در جای دیگر بدن ، بیمار به درمان سرپایی ارجاع می شود. برای سوختگی های بزرگ تر و عمیق ، پانسمان بسته لازم است.

 

سوختگی صورت

 

اگرچه در پانسمان زخم مواد مختلفی وجود دارد ، اما برتری قطعی نسبت به دیگری وجود ندارد. در صورت عدم وجود عفونت یا آلودگی جدی ، نیازی به محصولات موضعی باکتریواستاتیک یا آنتی بیوتیک نیست. ممکن است  وازلین یا محصولات پارافینیکی که به زخم نمی چسبد ترجیح داده شود. برای سوختگی های درجه دوم می توان از پانسمان شفاف استفاده کرد. هدف از ایجاد چنین پانسمان هایی ، تهیه محیط  درمانی برای زخم سوختگی است که با استفاده از سلول های پایه بهبود می یابد و از آسیب های اضافی احتمالی (مانند تروما ، خشک شدن زخم ، از بین رفتن حرارت و عفونت) از خارج جلوگیری می کند. استفاده از چنین اقدامات و اعمال سرما در طی ۴۸-۲۴ ساعت اول از عمیق تر شدن و گسترش زخم جلوگیری می کند.

پوست صورت معمولا به جز پلک ها و گوش ها ضخیم است. پوست گردن از پوست صورت نازک تر است. به خصوص در مردان بالغ ، ریش و سبیل در حین سوختگی های عمیق ، به سرعت اپیتلیزاسیون ثانویه را فراهم می کند. غدد چربی بیش از حد در سراسر صورت ، اپیتلیزاسیون ثانویه را تسریع می کنند.

سوختگی های درجه دو غیر عمیق و سوختگی درجه یک بوسیله  اپیتلیزاسیون ثانویه و بدون ایجاد جای زخم بهبود می یابد.

سوختگی های درجه دو عمیق یا سوختگی های درجه سه، سوختگی های شدیدتر هستند که اسکار ایجاد کرده و ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد. کاهش درد صورت ، بی حسیرنشانگر نقص گردش خون و سوختگی های عمیق است. پوست سوخته درجه سوم سخت ، خشک ، بدون درد است و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است. این زخم اسکار نامیده می شود.

Source: www.tamertas.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *