درمان و ترمیم سوختگی دست:

در حوادث سوختگی دست یا اندام های فوقانی درگیر در هر نوع عملکرد و محافظت ، اندام هایی هستند که بیشتر در معرض صدمات سوختگی قرار دارند. تقریباً در همه موارد سوختگی کم و بیش صدمات سوختگی در دست و بازو وجود دارد. سوختگی در دست و بازو که برای خلاص شدن از سوختگی یا خاموش کردن شعله های آتش استفاده می شود بسیار رایج است. شایع ترین دلیل استفاده از دست برای دفاع و محافظت است.

تقریباً در۹۰٪ از بیماران دچار سوختگی دست یا بازو نیز دچار سوختگی می شود. تقریباً ۴۰٪ از زخم های سوختگی در دست و ساعد مشاهده می شود. تقریباً در همه موارد با سوختگی های بزرگ ،سوختگی  دست و بازو وجود دارد. اگرچه اغلب در حوادث صنعتی مشاهده می شود ، اما سوختگی دست تقریباً به دلیل هرگونه علل و عوارض دیده می شود.

سوختگی دست

سوختگی دست در بیماران بزرگسال اغلب در اثر سوختگی شعله یا شوک الکتریکی ایجاد می شود ، در حالی که سوختگی با مایعات داغ در کودکان شایع تر است.

درمان زود هنگام در سوختگی دست:

یافته ها و روش های تشخیصی در سوختگی دست با اطلاعات مربوط به سوختگی کلی تفاوت ندارد. سوختگی های درجه یک دست با اریتم و درد مشخص می شوند و فقط به درمان علامتی نیاز دارند. سوختگی های درجه دو دست به عنوان سوختگی درجه دو عمیق و سطحی ارزیابی می شود.

اگر احتمال مداخله زودهنگام در تمام سوختگی های دست وجود داشته باشد ، استفاده از کمپرس سرد باید در ۳۰ دقیقه اول انجام شود. در سوختگی ها ، از یخ یا آب یخ زده استفاده نمی شود ، فقط برای ۱۵-۱۰ دقیقه از آب سرد استفاده می شود.

مانند تمام بیماران سوختگی در سوختگی دست نیز ایمونو پروفیلاکسی کزاز با توجه به وضعیت ایمنی قبلی بیماران انجام می شود. تعیین عمق سوختگی در ابتدا ممکن است همیشه دقیق نباشد. متعیین دقیق عمق سوختگی به طور کلی ۴۸-۲۴ ساعت بعد ، تصمیم گیری دقیق تر را تسهیل می کند. بعضی اوقات حتی ممکن است این زمان کافی نباشد. در چنین مواردی ، به ویژه در مواردی که عمل جراحی در نظر گرفته می شود ، برای تصمیم گیری می توان  ۵-۳ روز منتظر ماند. این حد در مواردی که از عمق مطمئن نباشد ممکن است به خصوص در کودکان به ۷-۵ روز افزایش یابد.

درمان اولیه و پانسمان در سوختگی دست:

در سوختگی درجه دوم ، تاول با درد و اریتم رخ می دهد. زخم با سرم تمیز می شود و اگر تاول نترکیده باشد ، فقط محتوای مایع با یک انژکتور آسپیراسیون شده و در عین حفظ تمامیت غشای تاول ، به عنوان پانسمان بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرد. سپس ، یک پانسمان بسته که به زخم نچسبد انجام می شود. برای سوختگی های درجه دو عمیق که گسترده نیست ، پانسمان بسته که به زخم نمی چسبد استفاده می شود. در سوختگی درجه دوم بزرگ و یا عمیق کوچک از پانسمان های موضعی باکتریواستاتیک یا آنتی بیوتیک استفاده می شود. در ابتدا عوض کردن پانسمان دو بار در روز انجام می شود و پس از ۵-۴ روز به یک بار در روز کاهش می یابد. اگر چنین سوختگی هایی فقط در دست باشد، می توان بیمار را بدون بستری در بیمارستان پیگیری و درمان کرد. ورم بسیار شدید ممکن است در سوختگی روی دست و بازو ایجاد شود. در پانسمان زخم مواد مختلفی وجود دارد ، اما یکی نسبت به دیگری مزیت قطعی ندارد. در صورت عدم وجود عفونت یا آلودگی جدی ، نیازی به محصولات موضعی باکتریواستاتیک یا آنتی بیوتیک نیست.

سوختگی دست

انجام چنین اقدامات و استفاده از کمپرس سرد در ۴۸-۲۴ ساعت اول بعد از تشکیل اولیه زخم سوختگی از عمیق تر و گسترش زخم یا آسیب جلوگیری می کند. در بیمارانی که دچار سوختگی دست هستند ، بالا نگه داشتن دست  و حرکات دست توصیه می شود ، ۷-۵ روز درمان آنتی بیوتیکی ومسکن ها توصیه می شود.

سوختگی های درجه سه یا درجه دوعمیق جدی تر است و ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشد. مهم ترین مسئله ای که پس از اولین درمان (استفاده از کمپرس سرد ، ترشح تاول و پانسمان بسته) در سوختگی های شدید دست باید مشاهده و دنبال شود ، گردش خون و پرفیوژن دست است.

کاهش درد در دست ، بی حسی و تاخیر در پر کردن مجدد مویرگی نشانگر اختلال در گردش خون است. بی حسی همیشه نشانگر گردش خون ضعیف نیست ، افزایش ورم در سوختگی های درجه دو عمیق می تواند بدون ایجاد اختلال در گردش خون باعث کاهش احساس شود.

اسکاروتومی:

پوست سوختگی درجه سه سخت ، خشک ، بدون درد است و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است. به این پوست اسکار گفته می شود و اگر دایره ای باشد ، اثر تورنیکه ایجاد می کند و گردش خون را مختل می کند. اگر اختلال پرفیوژن یا گردش خون ضعیف وجود داشته باشد ، برای توجه به چنین اسکارهایی و در صورت لزوم برای از بین بردن اثر تورنیکه روی بافت اسکار،  اسکاروتومی باید انجام شود. ورم ایجاد شده در زیر بافت سخت اسکار در ابتدا بازگشت وریدی را مختل می کند. پس از مدتی ، اندام دیستال تحت تأثیر فشار جریان شریانی دچار اختلال می شود.

 Source: www.oguzcetinkale.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *