منوی سایت

سوختگی هنوز هم یکی از مهم ترین مشکلات سلامتی در کشور ما است. اگرچه آگاهی در مورد این موضوع افزایش یافته است ، اما سطح آموزش و کمبود در خدمات درمانی پیشگیرانه هنوز از حل این مشکل جلوگیری می کند. هر روز ۳۰-۲۵ کودک به دلایل مختلفی از جمله آب جوش و سوختگی شعله به کلینیک منتقل می شوند. ۸۰ درصد از سوختگی کودکان به دلیل کتری و قوری رخ می دهد ، در حالی که ۲۰ درصد باقی مانده از این موارد در اثر تماس با اجاق گاز ، سوختگی ناشی از شعله آتش سوزی در منازل و سوختگی برق است. بی توجهی والدین عامل ایجاد ۱۵٪ سوختگی در نوزادان و کودکان با مایعات گرم است.

قانون شماره یک جلوگیری از سوختگی بخصوص در نوزادان و کودکان ، آگاهی والدین و توجه زیاد آنها است. با این وجود ، لازم است بدانیم در صورت بروز شرایط غیر منتظره چه باید کرد ، چه نوع درمانی را باید دنبال کرد.

سوختگی در کودکان

رؤیای ترسناک بسیاری از مردم زن ، مرد و کودک سوختگی و زخم هایی است که پس از سوختگی باقی می ماند. این اسکارها علاوه بر ایجاد مشکل در زندگی اجتماعی ، علائمی است که به اعتماد به نفس فرد آسیب می رساند و به دلیل حمل مادام العمر آنها باعث ایجاد مشکلات روانی مداوم می شود.

یکی از بزرگ ترین خطرات برای کودکان …

سوختگی یکی از مهم ترین دلایل مرگ و میر در کودکان است. علل اتیولوژیکی مانند سوختگی با مایعات داغ ، سوختگی شعله ، سوختگی الکتریکی ، سوختگی شیمیایی و سوختگی در اثر تشعشعات متأسفانه می تواند منجر به اسکاری شود که بسته به عمق سوختگی باعث ظاهر بد می شود و اگر این اسکارها در صورت باشد سبب نتایج دراماتیک می شود. حوادث  ، غفلت ها ، بی دقتی های جزئی ممکن است منجر به خسارت های عمده ای در سلامتی ما شود.

در کودکان ، سوختگی ها اغلب در اثر تماس با اشیاء داغ روی پوست ایجاد می شود و درجه حرارت و مدت زمان تماس با پوست،  شدت سوختگی را تعیین می کند. در کشور ما ، متأسفانه سوانح سوختگی در کودکان از شایع ترین حوادث خانگی است.

سوختگی و ظاهر:

سوختگی هم ظاهر را مختل می کند و هم عملکرد اندام ها را مختل می کند. به عنوان مثال ، در مورد سوختگی دست ، کارکردهای دست مانند باز شدن ، بسته شدن و همچنین توانایی برداشتن بار ممکن است مختل شود و همچنین جای زخم بر روی پوست باقی بماند. در زیر چانه ، اسکار سوختگی روی گردن ممکن است فک پایین را به سمت پایین بکشد و از بسته شدن فرد  دهان جلوگیری کند.

در بیماری که تحت درمان حاد برای آسیب دیدگی سوختگی قرار گرفته است ، در موارد پیشرفته باید پوست آسیب دیده و از دست رفته و سایر بافت ها ترمیم شود. متخصصان علاوه بر جایگزینی پوست از بین رفته و سایر بافت ها ، نقش مهمی در مراقبت از سوختگی دارند. از طرف دیگر ، پس از بهبود زخم سوختگی ، وظیفه متخصصان است که با اصلاح ناهنجاری های مربوط به سوختگی که در اواخر دوره با آن روبرو می شویم ، ظاهر و عملکرد را بهبود بخشند.

کمک های اولیه در سوختگی:

نوع کمک های اولیه بسته به نوع سوختگی و عامل ایجاد کننده متفاوت است. با این وجود ، در محدوده کمک های اولیه سوختگی عمومی ، لازم است از علت سوختگی دور شوید ، از تماس با زخم سوختگی توسط هر عامل دیگری به غیر از آب سرد جلوگیری کنید ، از افت گرما در سوختگی های بزرگ جلوگیری کنید و در اسرع وقت به یک متخصص مراجعه کنید.

چه کاری باید انجام شود ، چه کاری نباید انجام شود؟

– سوختگی های سطحی ، مانند آفتاب سوختگی ، سوختگی های هستند که به خودی خود بهبود می یابند. برای سوختگی های سطحی ، موادی مانند خمیر دندان و ماست فایده و ضرری ندارد. در سوختگی های عمیق ، این مواد می توانند عواقب بسیار مضر داشته باشند.

– در سوختگی های سطحی که طی ۱۰ روز بهبود می یابد ، هدف این است که این روند را بدون دردسر و راحت انجام دهید. برای این کار ، کافی است منطقه سوختگی را با  پماد پوشانید.

– استفاده از پوماد یا کرم حاوی بی حسی موضعی در محل سوختگی برای تسکین درد بسیار خطرناک است. از آنجا که جذب این مواد  در پوستی  که یکپارچگی آن مختل شده کنترل نشده خواهد بود ، ممکن است باعث ایجاد اثرات منفی بر روی قلب و سیستم گردش خون شود. درد بیمار بعد از پانسمان سوختگی کاهش می یابد.

– برای سوختگی های کوچک  در خانه ، پس از خنک شدن با آب شیر ، پانسمان با کرم موضعی یا پماد کافی است. این عوامل باعث کاهش احساس درد و خشکی و کشش پوست ناشی از سوختگی می شوند. مسکن ممکن است به بیمار داده شود.

 

آیا درمان سوختگی و اسکار به طور کامل امکان پذیر است؟

زمان تشخیص و مدت زمان درمان ممکن است بسته به اسکار و زخم سوختگی متفاوت باشد. اولین اصل در از بین بردن جای زخم و سوختگی ، انتظار برای بلوغ اسکار است. زمان انجام اقدامات درمانی طبق شرایط زخم و بیمار برنامه ریزی می شود.  در بعضی از زخم ها می توان بلافاصله درمان را شروع کرد ، در حالی که در برخی دیگر ، بلوغ زخم به طور متوسط ۶ ماه قابل پیش بینی است.   آثار قرمزی ، پوسته پوسته شدن و گاه خارش اطراف اسکار ناراحت کننده است. این ویژگی ها نشان می دهد که اسکار هنوز بالغ نشده است. برخی ازاسکار به طور نامنظم بهبود می یابند. به طور خاص ، در مورد بریدگی های قطعه قطعه شده ، این واقعیت که قطعات پوست در حین بخیه در همان سطح بخیه نشوند ، باعث ایجاد اختلاف سطح و سطوح نامنظم می شود.

کدام ناهنجاری های ناشی از سوختگی قابل اصلاح است؟

– ناهنجاری های گوش- دهان و بینی به دلیل سوختگی (تنگ شدن سوراخ بینی و تنگی در باز شدن دهان و مشکلات تنفسی و تغذیه)

– کمبود مو در مناطق ریش و سبیل ناشی از سوختگی

– ناهنجاری های پلک (عدم توانایی بستن پلک ها ، خشکی چشم و…)

– ناهنجاری سینه- قفسه سینه به دلیل سوختگی

– اسکارهای بد به دنبال سوختگی

– ناهنجاری های دست و پا پس از سوختگی

برداشتن زودهنگام اسکار و پیوند پوست:

سوختگی دست با توجه به میزان سوختگی درمان می شود. در سوختگی های سطحی درجه دو، درمان زخم با پانسمان انجام می شود ، در حالی که در سوختگی های عمیق درجه دو و سه ، برداشتن اسکار و پیوند پوست انجام می شود.

برداشتن زودهنگام و پیوند مناسب ترین روش درمانی برای سوختگی درجه سه است. برداشتن اسکار به دو روش انجام می شود. برداشتن مماس و برداشتن با ضخامت کامل. برداشتن مماس بیشتر در سوختگی درجه دو مورد استفاده قرار می گیرد ، در حالی که برداشتن ضخامت کامل در سوختگی درجه سه ترجیح داده می شود.

به عنوان جایگزینی برای برداشتن مماس ، برداشتن فاشیای لایه کامل می تواند انجام شود. در اینجا ، عمق برداشتن درست بالای رگ ها است. پیوند بلافاصله پس از برداشتن بافت اسکار انجام می شود.

اگر شرایط عمومی بیمار برای برداشتن زودهنگام و پیوند مناسب نباشد ، روش به زمان مناسب موکول می شود. در این دوره ، اسکار را می توان به صورت خودجوش از هم جدا کرد یا می توان از محصولات مناسب برای تسریع دبریدمان آنزیمی استفاده کرد. پس از پیوند ، از اسپلینت استفاده می شود.

اگر پیوند موفقیت آمیز باشد و هنگامی که بسته شدن منجر به اپیتلیالیزاسیون کامل می شود ، درمان فشرده سازی آغاز می شود. پیشگیری یا درمان جای زخم هایپرتروفیک و کاهش ورم بعد از عمل یکی از مهم ترین روش های استفاده از محصولات فشرده سازی است.

در این دوره ، برنامه های فیزیوتراپی و توانبخشی آغاز می شود. این مراحل تقریباً ۱.۵-۱  سال ادامه می یابد تا روند بهبود زخم (دوره بلوغ) کامل شود و بیمار قادر به انجام کار خود و ترمیم عملکردهای دست باشد. در این میان عوارضی از قبیل انقباض ، باز شدن زخم یا سفتی مفصل در زمان مناسب درمان می شود.

Source: www.ruckunkaya.com

بازسازی در سوختگی دست:

بعد از آسیب دیدگی در سوختگی ، ممکن است مشکلاتی در مورد سایر بافت ها یا عوارضی در ترمیم زخم در دست ایجاد شود. با بروز این موارد ، ابتدا با روش های محافظه کارانه تحت درمان قرار می گیرند و در صورت لزوم اقدامات جراحی انجام می شود. زمان انجام و انتخاب روش بسیار مهم است. مشکلات ایجاد شده باید بدون تأخیر در زمان مناسب با توجه به جدی بودن آنها اصلاح شود. سوختگی دست معمولاً دو طرفه است. در درمان زود هنگام ، همزمان هر دو دست درمان می شود ، در حالی که در درمان جراحی معمولاً یک دست ، یعنی دست ها به ترتیب درمان می شوند.

بعد از درمان سوختگی دست ، مشکلی مانند بازشدن زخم یا عفونت وجود ندارد. بطور کلی ممکن است انقباضات پوستی و بافت نرم ، انقباض انگشت شست ، سفتی مفصل ، چسبندگی تاندون یا صدمات تاندون و صدمات عصبی ایجاد شود.

انقباضات پوست و بافت نرم:

شایع ترین مشکل پوستی و بافت نرم تشکیل انقباض است.

عوامل دخیل در توسعه انقباض:

  • نازک بودن پیوندهای پوست
  • اندازه نامناسب پیوند ها
  • عدم قرارگیری منظم مفاصل
  • استفاده نکردن از اسپلینت
  • اختلال در برنامه فیزیوتراپی
  • زخم هایپرتروفیک و تشکیل کلوئید

چسبندگی در سوختگی:

از آنجا که انگشتان در حالت استراحت مجاور هم قرار دارند، هرچه زخم بهبود یابد ، فاصله بین انگشتان در مرحله انقباض باریک می شود. انقباضات ناشی از انقباض بافت اسکار منجر به محدودیت حرکتی و اختلال در وضعیت می شود. بعد از درمان سوختگی در سوختگی های عمیق درجه دو و سه بین انگشتان دست ممکن است چسبندگی و پیوند ایجاد شود. بافت هایی که این پیوند را ایجاد می کنند می توانند به طور جداگانه یا با هم در دو طرف خلفی و کفی ترکیب شوند. در فاصله “وب” بین انگشت شست و انگشت اشاره  انقباض و پیوند ایجاد می شود ، حرکات انگشت شست محدود می شود. بعضی اوقات این انقباض آنقدر جدی است که انگشت شست در کف دست  گیر کرده و ممکن است نگه داشتن چیزی با کف دست غیرممکن باشد. تکنیک های Z-plasty و تکنیک های پیوند به طور جداگانه یا با هم برای باز شدن انقباضات و پیوندها استفاده می شوند.

انقباض فلکسونی  در ساعد و زیر بغل:

در مچ دست ، آرنج و زیربغلل ممکن است با وجود اقدامات محافظه کارانه و درمان انقباضاتی رخ دهد و ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشد. اگرچه این روش با توجه به شدت انقباض متفاوت است ، گزینه های جراحی مانند تکنیک های Z-plasty ، پیوند یا ترمیم فلپ (فلپ موضعی ، فلپ دور یا فلپ آزاد) ترجیح داده می شوند. بعد از عمل جراحی اسپلینت انجام می شود تا بهبود زخم کامل شود و سپس فیزیوتراپی شروع شود.

صدمات تاندون و عصب:

در آسیب های سوختگی ، آسیب های تاندون و عصب بندرت به علت آسیب شناسی مشاهده می شود. در سوختگی های شدید عمیق ، سوختگی و پارگی تاندون بویژه در سوختگی های الکتریکی ممکن است آسیب تاندون دیده شود. در طی عمل جراحی ممکن است صدمات تاندون و عصب وجود داشته باشد. یکی دیگر از آسیب های تاندون و عصب ممکن است در اثر فشار تاندون و اعصاب بین بافت اسکار ایجاد شده توسط انقباض بافت نرم در آخرین دوره بهبود زخم ایجاد شود. چسبندگی و محدودیت حرکت ممکن است در تاندون های نزدیک به سطح زخم ایجاد شود. همچنین در انقباضات طولانی مدت ممکن است به دلیل عدم استفاده و بافت زخم ، سفتی مفصل و چسبندگی تاندون ایجاد شود.

چسبندگی های تاندون با تنولیز باز می شود. اگر بافت اسکار بد روی تاندون ها هنگام برداشتن در معرض دید باشد ، این بار بستن با فلپ لازم است. آسیب به انگشتان دست ، به خصوص تاندون های اکستانسور ، ممکن است در نتیجه چسبندگی و پارگی باشد.

تغییر شکل ناخن:

اگر در اثر سوختگی نوک انگشتان و بستر ناخن دست به شدت سوخته باشد ، ممکن است انقباضات و بافت زخم ایجاد شده در دوره بهبود باعث تغییر شکل بستر ناخن شود. اگر بافت اسکار بین سقف ناخن و پایه ناخن ایجاد شود ، ممکن است ترک های طولی در ناخن ایجاد شود.

 

Source: www.ruckunkaya.com

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *