سوالات متداول زخم سوختگی به افرادی که دارای این نوع از زخم ها هستند؛ کمک می کند تا به اطلاعاتی کلی از نحوه درمان و مراقبت های مناسب در این زمینه دست یابند. این سوالات در مورد جزئی ترین مسائل مربوط به زخم های سوختگی هستند و دانستن جواب آنها بدون شک بهبودی سریع تر زخم ها را در پی خواهد داشت.

در این مقاله سوالات متداول در زمینه انواع زخم ها، نحوه درمان، مراقبت ها و طول دوره درمان را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم. با دانستن این سوالات و پاسخ آنها تا حدودی از نگرانی های افراد آسیب دیده کاسته خواهد شد و قبل از مراجعه به پزشک قادر خواهند بود تا درد و التهاب ناشی از این زخم ها را کنترل کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوالات مربوط به زخم های سوختگی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 سوالات متداول زخم سوختگی

سوالات متداول زخم سوختگی در مورد انواع زخم ها

زخم های سوختگی دارای انواع متفاوتی هستند و هر کدام از آنها علائم مربوط به خود را دارند. بنابراین درمان و مدت بهبودی در هر زخم بستگی به عمق و سطح آن دارد. در ادامه شما را با سوالات رایج در این خصوص بیشتر آشنا می کنیم.

انواع زخم های سوختگی چیست؟

زخم های سوختگی در سه نوع زخم های درجه یک، دو و سه تقسیم بندی می شود. زخم های درجه یک بسیار جزئی هستند و لایه اپیدرم پوست را درگیر می کند. زخم های درجه دو به لایه دوم یا درم پوست آسیب می زنند و زخم های درجه سه لایه هیپودرم پوست را از بین می برند و ممکن است به بافت ماهیچه و استخوان نیز صدمه وارد کنند.

کدام زخم های سوختگی خطرناک هستند؟

خطر عفونت در زخم های سوختگی نوع سه به دلیل عمق زیادی که دارند؛ بیشتر از زخم های دیگر است. این زخم ها بافت هیپودرم یا لایه سوم پوست را تخریب می کنند و در صورت عدم درمان بسیار خطرناک هستند.

 سوالات متداول زخم سوختگی

زخم های سوختگی در اثر چه عواملی ایجاد می شوند؟

زخم های سوختگی به دلایل متفاوتی ایجاد می شوند که شامل موارد زیر هستند.

 • زخم های سوختگی ناشی از برق گرفتگی
 • سوختگی در اثر آتش سوزی
 • سوختگی با مایعات داغ
 • زخم های ناشی از مواد شیمیایی
 • زخم های سوختگی در اثر برخورد با جسم داغ

علائم بارز زخم های سوختگی چیست؟

هر زخم سوختگی با علائم و نشانه های متفاوتی همراه است. با این حال برخی از این علائم که در بیشتر زخم های سوختگی دیده می شوند؛ شامل موارد زیر هستند.

 • حلقه قرمز رنگ روی پوست
 • التهاب
 • ایجاد عفونت و چرک
 • سیاه شدن زخم
 • ایجاد تاول
 • سوزش
 • درد
 • ضخیم شدن پوست
 • خونریزی
 • تب شدید
 • از بین رفتن بافت های داخلی

سوالات متداول زخم سوختگی در مورد نحوه درمان

اطلاع در مورد نحوه درمان زخم های سوختگی از جمله مواردی است که به پیشگیری از عفونت و کاهش درد در این زخم ها منجر می شود. پروسه درمان این زخم ها با توجه به نوعی که دارند؛ متفاوت است. از این رو در ادامه به سوالات متداول زخم سوختگی و نحوه درمان آن می پردازیم.

 سوالات متداول زخم سوختگی

درمان التهاب و عفونت زخم سوختگی چگونه انجام می شود؟

شستشوی زخم ها اولین مرحله ای است که باید جهت درمان التهابات انجام شود. مصرف پماد های آنتی بیوتیک، پانسمان زخم، استفاده از داروهای آنتی بیوتیک و مسکن از جمله مراحل درمان التهاب و عفونت های زخم سوختگی عنوان می شوند.

درمان زخم های سوختگی درجه سه چگونه است؟

از آنجایی که در سوختگی های درجه سه بافت ماهیچه ها مشخص است؛ از این رو درمان باید از طریق جراحی پلاستیک انجام شود. در این درمان پزشک از پوست ناحیه ای از بدن جهت ترمیم بافت های آسیب دیده استفاده می کند.

آیا جهت درمان زخم ها باید به پزشک مراجعه کرد؟

برخی از زخم های درجه یک و دو در خانه و با انجام برخی از مراقبت ها درمان می شوند. از این رو نیازی به مراجعه پزشک جهت درمان آنها نیست. اما زخم های درجه دو با عمق و سطح بیشتر و زخم های درجه سه حتما نیاز به درمان های پزشکی تخصصی دارند.

 سوالات متداول زخم سوختگی

جهت کاهش عفونت ها چه دارویی تجویز می شود؟

یکی از سوالات متداول زخم سوختگی در مورد نوع داروی مصرفی است. عفونت در زخم های سوختگی مهمترین عاملی است که درمان را با مشکل مواجه خواهد کرد. از این رو در زمان ایجاد این زخم ها مصرف داروها و پماد های آنتی بیوتیک بسیار حائز اهمیت است.

کدام پانسمان جهت درمان زخم های سوختگی مناسب است؟

در درمان زخم های سوختگی درجه یک و دو، پانسمان هیدروژل ورقه ای گزینه مناسبی عنوان می شود. در سوختگی های نوع سه، پانسمان های مرطوب یا فوم همراه با پماد های آنتی بیوتیک کاربرد بالایی دارند.

چه عواملی سبب بهبودی سریع تر زخم های سوختگی می شوند؟

انجام مراقبت های زیر روند بهبودی را سریع تر خواهد کرد.

 • شستشوی مرتب زخم
 • پانسمان زخم ها
 • استفاده از پماد های آنتی بیوتیک
 • مصرف مسکن ها
 • دبریدمان یا جراحی زخم های عفونی
 • مصرف قرص های آنتی بیوتیک
 • تهیه رژیم غذایی مناسب
 • استراحت کافی
 • عدم دستکاری زخم ها
 سوالات متداول زخم سوختگی

سوالات متداول زخم سوختگی در مورد طول دوره درمان

در ادامه این مقاله در مورد طول دوره درمان زخم های سوختگی سوالاتی را مطرح می کنیم.

انواع زخم سوختگی دارای چه طول درمانی هستند؟

زخم های درجه ۱ طی ۷ الی ۱۰ روز درمان خواهند شد. درمان زخم های سوختگی نوع ۲ از دو تا چند هفته به طول می انجامد. درمان زخم های سوختگی نوع ۳ با توجه به شدت و عمقی که دارند؛ ممکن است تا چنیدن ماه طول بکشند. همچنین احتمال باقی ماندن جای زخم سوختگی در این نوع زیاد است.

آیا بعد از درمان زخم ها علامت سوختگی روی پوست از بین می رود؟

امروزه پماد های ترمیم کننده پوست جهت برطرف کردن جای سوختگی استفاده می شوند. البته در سوختگی های درجه سه ترمیم پوست با کرم ها امکان پذیر نیست و ممکن است پزشک از جراحی پلاستیک جهت بهبودی بیمار استفاده کند.

چه عواملی سبب افزایش طول دوره درمان می شوند؟

عدم رسیدگی به زخم های سوختگی، استفاده نکردن از کرم های ترمیم کننده پوست، عدم استفاده از پانسمان های مرطوب کننده پوست، تغذیه نامناسب و غیره در افزایش طول دوره درمان نقش بسیاری دارند.

مراقبت از زخم سوختگی و سوالات متداول در این زمینه

سوالات متداول زخم سوختگی در مورد مراقبت از زخم ها به صورت عنوان می شوند.

مراقبت های خانگی در درمان چه نوع زخم سوختگی مفید است؟

زخم های سوختگی نوع ۱ و ۲ با مراقبت های خانگی به سرعت بهبود پیدا می کنند.

جهت کاهش افتادگی پوست در اثر سوختگی چه اقدامی مناسب است؟

اگر سوختگی ها حاد باشند؛ باید بعد از عمل لباس های مخصوص سوختگی و پماد های ترمیم کننده پوست استفاده شود. این لباس ها مانع از افتادگی پوست خواهند شد.

نتیجه گیری…

در این مقاله سعی کردیم سوالات متداول زخم سوختگی و پاسخ های آنها بررسی کنیم تا افراد با نحوه برخورد با این زخم ها و درمان های مناسب آنها آشنا شوند. این سوالات شامل: انواع زخم های سوختگی چیست؟ نحوه درمان زخم ها چگونه است؟ چه زخم هایی به مراقبت پزشکی نیاز دارند؟ طول دوره درمان زخم های سوختگی چگونه است؟ عوامل تاثیر گذار در بهبودی زخم های سوختگی چیست؟ و غیره می شوند.

پاسخ کوتاه به این سوالات اطلاعات عمومی افرادی را که به زخم های سوختگی دچار شده اند؛ بالا می برد و به آنان در ترمیم و بهبود سریع تر آنها کمک خواهد کرد.

Source: www.mayoclinic.org, www.templehealth.org

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *