منوی سایت

زخم وریدی چیست؟ آیا این بیماری شایع است؟

زخم وریدی ،به دلیل عملکرد کم رگ های عروقی، در اطراف مچ و ساق پا به وجود می آید. همچنین زخم وریدی به عنوان یک زخم واریسی شناخته شده است. این زخم ها معمولا خیلی سخت درمان می شوند و ممکن است تکرار شوند. شیوع این بیماری بین ۱ تا ۴ در هر ۱۰۰۰ نفر متفاوت است، اما بروز آن با سن افزایش می یابد. اگر چه در دوران جوانی شیوع آن بین زنان و مردان برابر است اما در زنان بالای ۴۰ سال رایج تر است.

 

زخم وردیدی چیست

 

علت بروز زخم وریدی چیست؟

رگ های عروقی، رگ هایی هستند که با کاهش اکسیژن، خون را به قلب باز می گردانند. اما، انقباض فعال و سیستم پمپاژی وجود ندارد. به همین دلیل درون رگ ها ، برای جلوگیری از فرار خون براثر گرانش زمین، دریچه هایی وجود دارد. تصور می شود که زخم های وریدی ناشی از اختلال در ساختار این دریچه ها هستند. اختلال در ساختار دریچه ها به دلایل مختلف و گاهی اوقات با گذشت سن اتفاق می افتد. بازگشت خون به قلب قطع شده و باعث لخته شدن خون در رگ های پا می شود و این سبب افزایش فشار داخل رگ می شود. فشار بالا به طور مداوم در بافت ها و به خصوص پوست پا سبب، واریس، تورم و زخم در پاها (زخم وریدی) می شود.

 

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به زخم وریدی قرار دارند؟

در این  موارد، شیوع زخم های وریدی افزایش می یابد:

  • در افراد مسن
  • در افراد چاق
  • در افرادی که فشار خون دارند
  • در افراد دیابتی
  • در افرادی که نارسایی قلبی دارند
  • در افرادی که نارسایی کلیوی دارند
  • افرادی که در گذشته پای آن ها آسیب دیده است

 

علل بروز زخم وریدی

 

ویژگی ها و علائم زخم وریدی چیست؟

اولین علامت بیماری، معمولا تورم در قسمت داخلی مچ پا و جلوی پا است. اگر با انگشت ناحیه تورم را فشار دهیم، انگشت به داخل فرو می رود و فرورفتگی تشکیل می شود. پس ازبرداشتن انگشت از قسمت ورم کرده ، این فرورفتگی باقی می ماند. به دلیل بیشترین فشار وریدی در پا، زخم ها معمولا در زیر زانو و روی مچ دست اتفاق می افتد. زخم معمولا به رنگ صورتی/قرمز و لبه های آن نامنظم است.

اطراف زخم با پوست ضخیم قهوه ای احاطه شده است. پاشنه ها و پاهای بیمار معمولا طبیعی است. ممکن است سبب درد کم و محدودیت در حرکت شود. درد و تورم با بالا نگه داشتن پا ممکن است کم شود.

 

ویژگی های زخم وریدی

 

چگونگی تشخیص زخم وریدی:

اول، معاینه فیزیکی انجام می شود. از بیمار در مورد سابقه لخته شدن خون در رگ ها ، جراحی واریسی یا وجود چنین وضعیت مشابهی در خانواده سوال می شود. با توجه به این اطلاعات،اگر زخم وریدی در نظر گرفته شود، تشخیص با روش های تصویربرداری حمایت می شود.

 

روش های تصویربرداری چیست؟

شایع ترین روش استفاده شده سونوگرافی داپلر است. با این روش، انسداد رگ‌های خونی و یا کاهش سرعت جریان خون در رگ ها تشخیص داده می شود.

 

زخم وریدی چگونه درمان می شود؟

درمان دو هدف دارد. اولین هدف به منظور بهبود زخم فعلی و دومین هدف برای جلوگیری ازایجاد زخم جدید است. برای بهبود زخم، مراقبت از زخم و وجود باند چند لایه ضروری است. مراقبت از زخم باید در فواصل منظم همانطور که متخصص زخم توصیه می کند انجام شود. درمان اصلی ،با برطرف کردن مشکل وریدی رگ ها درپا، امکان پذیر است. عملیاتی که برای این منظور مناسب هستند به بیماران توصیه می شود. جوراب واریس به بیشتر بیماران توصیه می شود.

 

source: yarabakimidernegi.org

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، مرکز درمان زخم پا

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116