زخم ناشی از تصادف یا تروما

زخم ناشی از تصادف یا همان زخم تروماتیک معمولا با برش، ایجاد زخم و ایجاد سوراخ سبب آسیب به بافت های پوستی و زیر پوست می شود. در پی زخم تروماتیک ممکن است، نوع زخم فرد در یکی از حالات زیر باشد:

  • زخم حاد
  • بریدگی
  •  زخم نفوذی

زخم حاد زمانی رخ می دهد که پوست پاره یا دریده شده باشد و ظاهری ناهموار داشته باشد. در زخم حاد معمولا شن، شیشه، فلز یا شن و ماسه دیده می شود. در زخم حاد لایه های زیر پوست به راحتی قابل مشاهده نسیت. زخم جراحت یا زخم بریدگی، ناشی از ضربه شدید به پوست و بافت های زیر پوست است. اما زخم های نفوذی عمیق ترین و شدیدترین نوع زخم ناشی از تصادف، محسوب می شود، زیرا این نوع از زخم ها در اثر فرو رفتن چاقو و یا اصابت گلوله ایجاد می شود.

 

زخم ناشی از تصادف یا تروما

علل ایجاد زخم تروماتیک

زخم های ناشی از تصادف می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

  • ایجاد برش که عموما به وسیله چاقو ایجاد می شود.
  • ساییدگی ناشی از تراشیدن پوست بر روی سطح، که عموما این نوع از زخم حاوی شن، فلز و یا شیشه است.
  • تروما به علت نیرو، این نوع از زخم، اغلب با تصادفات وسایل نقلیه موتوری مرتبط است. در این نوع از زخم تروماتیک، ممکن است اندام های بدن دچار شکستگی و پوست بدن دچار انواع مختلفی از زخم ها شود.
  • زخم ناشی از گلوله، که می تواند منجر به زخم ها دو طرفه ( ورود و خروج ) شود.
  • گزش حیوانات که به پوست و بافت زیر پوست نفوذ می کند.

درمان زخم تروما

نوع درمان زخم ناشی از تصادف، بستگی به نوع و شدت زخم دارد. درمان  و تمیز کردن زخم می تواند بسیار ساده باشد یا ممکن است به علت شدت آسیب، نیاز به عمل جراحی برای بستن زخم و تثبیت بیمار باشد.

درمان زخم ناشی از ضربه، درمان آسیب ساختارهای بافت زیرین، برداشتن هر گونه ذرات خارجی و زهکشی زخم را شامل می‌شود. تمام این مراحل برای جلوگیری از احتمال عفونت و پیشرفت روند بهبود زخم، ضروری است.


⇐ کلینیک تخصصی درمان زخم دکتر مشتاق به همراه کادر تخصصی خود در زمینه درمان انواع زخم ها، از جمله درمان زخم بستر، درمان زخم عفونی، درمان زخم پای دیابتی ، درمان زخم سوختگی با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.


فرآیندهای درمان عمومی برای زخم‌های تروماتیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بریدگی

محل برش با استفاده از محلول مخصوص استریل و تمیز می شود. آلودگی ها از روی زخم برداشته می شود. ژل آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت استفاده می شود، سپس پانسمان لازم برای محافظت از زخم انجام می شود.

لازم به ذکر است که هر نوع از زخم تروماتیک باید توسط پزشک مجرب و در اورژانس یا کلینیک زخم، درمان شود. برای پیشگیری از عفونت زخم، از درمان های خانگی پرهیز کنید.

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران:

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *