منوی سایت

زخم بستر چیست، علل و راه های درمان

زخم بستر که به آن زخم فشاری نیز گویند، باعث می شود مناطقی از پوست بدن شکسته و باز شود که می تواند در افراد زیر ایجاد شود:

  • افرادی که برای مدت زمان طولانی در بستر مانده اند
  • افرادی که برای مدت کوتاهی قادر به حرکت نیستند، به خصوص اگر این افراد لاغر باشند و یا مبتلا به بیماری های عروقی یا بیماری های عصبی باشند
  • افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند

 

زخم بستر چیست، علل و راه های درمان

مناطقی از بدن که در معرض خطر زخم بستر هستند

 

زخم های فشاری در افرادی که در بیمارستان و خانه سالمندان و در افرادی که در منزل تحت مراقبت هستند، رایج است. زخم بستر در ناحیه ای که وزن بدن، پوست را در برابر سطح محکم رختخواب فشار می دهد، شکل می گیرد.

در افرادی که به تخت خواب محدود می شوند، زخم های فشاری در سراسر ران، باسن، ستون فقرات، کم، تیغه شانه، آرنج و پاشنه ها رایج هستند. در افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند، زخم بستر می تواند بر روی باسن و کف پاها ظاهر شود.

این فشار موقتا جریان خون را به پوست منطقه ی تحت فشار، قطع می کند که منجر به آسیب سلول های پوست می شود. به محض اینکه فشار از بین برود و خون دوباره به پوست برسد، پوست به زودی علائم آسیب را نشان می دهد.

فشاری که باعث ایجاد زخم بستر می شود نباید تداوم داشته باشد. به طور معمول، پوست ما از آسیب به وسیله فشار، در امان است. زیرا ما اغلب حتی وقتی خواب هستیم، حرکت می کنیم.

در ابتدا ممکن است فقط یک لکه قرمز را در منطقه تحت فشار، مشاهده کنید و اگر این لکه قرمز از فشار اضافی، محافظت نشود می تواند تبدیل به یک تاول یا زخم باز شود. در موارد شدید، ممکن است آسیب عمیق شده و یک حفره عمیق ایجاد کند که حتی ماهیچه ها و استخوان را در معرض خطر قرار دهد.

ماهیچه ها حتی بیشتر از پوست در معرض آسیب ناشی از فشار هستند. زخم بستر می تواند منجر به آسیب چندین لایه از بافت بدن شود.

 

زخم بستر چیست، علل و راه های درمان

درجه بندی زخم بستر

 

اگر چه فشار روی پوست، عامل اصلی زخم بستر است، اما عوامل دیگری در بروز این مشکل نقش دارند، این موارد عبارتند از:

  • اصطکاک: اصطکاک می تواند سبب ایجاد کشش پوست و رگ های خونی شود که می تواند باعث کاهش گردش خون در پوست شود. در یک فرد محدود به رختخواب، هربار که فرد بر روی تشک لیز می خورد برش و اصطکاک رخ می دهد.
  • رطوبت: رطوبت ناشی از عرق، ادرار یا مدفوع باعث می شود که پوست بیشتر از حد آسیب ببیند. افرادی که قادر به کنترل مثانه یا روده خود نیستند ( افرادی که دچار بی اختیاری هستند )، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم بستر قرار دارند.
  • محدودیت در حرکت: افرادی که نمی توانند به تنهایی بدن خود را حرکت دهند یا از تخت پایین بیایند و یا به تنهایی از یک پهلو به سمت پهلوی دیگر بچرخند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم بستر هستند. بدون انجام این حرکات کوچک در طول روز، پوستی که در برابر فشار قرار می گیرد، اکسیژن و مواد مغذی را به طور مداوم دریافت نمی کند. جریان خون در این قسمت از پوست ناکافی است. افرادی که بدون کمک می توانند حرکت کنند، خطر ابتلا به زخم های فشاری را کاهش می دهند، زیرا می توانند وزن بدن خود را به صورت دوره ای تغییر دهند.
  • فقدان یا کاهش احساس: زخم بستر در افرادی که دچار مشکلات عصبی هستند و توانایی درک و احساس درد و ناراحتی را ندارند، به احتمال زیاد دچار زخم بستر می شوند. بدون احساس، فرد نمی تواند اثرات فشار طولانی مدت بر روی پوست خود را احساس کند.
  • مشکلات گردش خون: افراد مبتلا به آرترواسکلروز، مشکلات گردش خون ناشی از دیابت دراز مدت یا تورم محلی ممکن است احتمال ابتلا به زخم بستر را افزایش دهند. این مسئله ناشی از کاهش جریان خون به سمت پوست است.
  • تغذیه نامناسب: زخم بستر به احتمال زیاد در افرادی رشد می کند که پروتئین، ویتامین و مواد معدنی کافی دریافت نمی کنند.
  • سن: افراد سالمند، به ویژه افرادی که بیش از ۸۵ سال سن دارند، به احتمال زیاد دچار زخم فشاری می شوند. زیرا پوست این افراد به علت سن بالا بسیار حساس و شکننده می شود.

 

زخم بستر چیست، علل و راه های درمان

 

درمان زخم بستر

اگر شما در منزل مراقب فردی هستید که مبتلا به زخم بستر است، متخصص زخم یا درمانگر زخم ممکن است از شما بخواهند که با انجام اقدامات پیشگیرانه به درمان زخم کمک کنید، تا آسیب های بیشتر به پوست متوقف شده و فرصت درمان قطعی زخم بستر افزایش یابد.

درمان های تخصصی و پیشرفته، که معمولا توسط درمانگر زخم انجام می شود، به مرحله زخم بستر بیمار بستگی دارد. ابتدا مناطقی از پوست که در اطراف زخم بستر قرار دارند و باز نشده اند با استفاده از یک فیلم محافظ پوشانده می شود تا از آسیب دیدن آن ها محافظت شود. سپس، یک پانسمان نوین زخم مناسب بر روی ناحیه زخم شده جهت ترویج درمان زخم و حذف بافت نکروزه ( مرده )، اعمال می شود.

در صورت نیاز، می توان بخش های بزرگتر از بافت نکروزه را به روش دبریدمان حذف کرد. حفره های عمیق تر ممکن است به پیوند پوست و انواع دیگری از جراحی های ترمیمی نیاز داشته باشد.

اگر پوست بیمار نشانه ای از عفونت داشته باشد، ممکن است متخصص زخم مصرف آنتی بیوتیک به صورت خوراکی یا تزریق داخل وریدی، را تجویز کند.

 

چه زمانی با متخصص زخم تماس بگیریم؟

اگر یک ناحیه مشکوک از قرمزی یا تاول بر روی پوست بیمار را مشاهده کنید باید بلافاصله با پرستار زخم یا متخصص زخم تماس بگیرید.

 

source; drugs.com

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، مرکز درمان زخم پا

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116