منوی سایت

زخم آلوده به بیوفیلم چیست

بیوفیلم ها در زخم، نوعی عفونت هستند که از میکروب های زنده ساخته شده و قادر به تشکیل کلونی هستند. به طور کلی، کلونی از گونه های مختلف از باکتری ها، قارچ ها، مخمرها، جلبک ها و سایر میکروب ها تشکیل می شود. زمانی که انواع خاصی از میکروارگانیسم ها به وسیله یک ماده چسبنده به سطح زخم متصل می شود، یک بیوفیلم شکل می گیرد. ثابت شده است که این بیوفیلم ها بسیاری از بافت های بدن را آلوده می کند و ممکن است منجر به عفونت مزمن و زخم مزمن ( زخم های غیر بهبودی )، شوند. در ایالت متحده، حدود ۱۶ میلیون عفونت مبتنی بر بیوفیلم در هر سال تشخیص داده می شود.

زخم آلوده به بیوفیلم چیست


کلینیک تخصصی درمان زخم دکتر مشتاق به همراه کادر تخصصی خود در زمینه درمان انواع زخم ها، از جمله درمان زخم بستر، درمان زخم عفونی، درمان زخم پای دیابتی ، درمان زخم سوختگی با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.


علل بروز بیوفیلم  ها در زخم چیست؟

میکرو ارگانیسم ها در بیوفیلم ها به هم متصل شده و به زخم ها به کمک مولکول های قنددار متصل می شوند. این مولکول ها ماده پلیمیری خارج سلولی یا EPS نامیده می شوند. تولید ESP به بیوفیلم کمک می کند در عرض چند ساعت، به ساختار پیچیده سه بعدی تبدیل شوند. همچنین این ساختارها می توانند به عنوان توده ای از سلول های در حال حرکت تبدیل شده و یا به یک سطح دیگر متصل شده و تکثیر شوند. این ساختارهای پیچیده در برابر مکانیزم های دفاعی بدن مقاوم هستند. آنتی بیوتیک ها برای حمله به باکتری ها، طراحی شده اند و تنها می توانند تا حدی باکتری های موجود در یک بیوفیلم را از بین ببرند. از این رو بیوفیلم ها، مانع بزرگی برای ترمیم زخم محسوب می شوند.

زخم آلوده به بیوفیلم چیست

روش های درمان زخم آلوده به بیوفیلم

چندین استراتژی به طور جداگانه و همزمان برای سرکوب فعالیت بیوفیلم در زخم، استفاده می شود. این استراتژی ها باید فقط بیوفیلم را مورد هدف قرار دهند و مکانیزم دفاعی و ترمیم بدن را تحت تاثیر قرار ندهند. مدیریت و درمان زخم های مبتنی بر بیوفیلم در مقایسه با عفونت های سیستمیک مبتنی بر بیوفیلم مانند استئومیلیت، اندوکاردیت، پروستاتیت و … آسان تر می باشد. این به علت دسترسی آسان به سطح بیوفیلم می باشد که می تواند شرایط را برای مدیریت بهتر زخم فراهم کند.

برخی از روش های درمان برای ریشه کن کردن بیوفیلم به شرح زیر است:

  • دبریدمان زخم یا پاک کردن زخم به طور مرتب برای بهبود سریع زخم ها. بر اساس شدت زخم، دبریدمان زخم توسط ابزارهای ساده مانند کورت ها یا اولتراسوند، برای ریشه کردن بیوفیلم ها انجام می شود.
  • آنتی بیوتیک های سیستمیک برای از بین بردن میکروب های بیوفیلم و جلوگیری از کشت مجدد باکتری ها در سطح زخم، استفاده می شود. آنتی بیوتیک هایی که به طور انتخابی باکتری های مبتنی بر بیوفیلم را می کشند، می توانند مفید باشند.

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران ، کلینیک تخصصی زخم:

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116