از بسیاری روش های جراحی یا غیر جراحی برای درمان زخم استفاده می شود. هر روش درمانی مکانیسم عمل دارد. بسته به نیاز زخم ، این نوع درمان ها اغلب با هم استفاده می شوند. نباید فراموش شود که برای هر زخمی و برای بهبود هر زخم ، یک درمان واحد وجود ندارد. بعضی اوقات ، روش های مختلف درمانی با توجه به شرایط و مراحل مختلف زخم حتی در همان بیمار انتخاب می شود.

زخم ، که در اصل به معنای اختلال در یکپارچگی بافت به دلایل مختلف است ، یک مشکل جراحی است و درمان اصلی آن روش های جراحی است. از طرف دیگر ، شرایط به اصطلاح “زخم مزمن” مانند زخم دیابتی ، زخم فشاری ، زخم وریدی ، زخم ناشی از انسداد شریان ، همانطور که از نام آن قابل فهم است ، زخم های مشکل ساز هستند که دیر بهبود می یابند یا بهبود نمی یابند. در چنین مواردی ، فقط روش های درمانی جراحی زخم کافی نیست ،، باید از داروهای مختلف و دستگاه ها و روش های مختلف درمانی استفاده شود.

روش های جراحی درمان زخم :

دبریدمان: فرایند تمیز کردن بافت های مرده ، کثیف و آلوده  به میکروب ها دبریدمان نامیده می شود. بخش اساسی درمان زخم دبریدمان است. دبریدمان ، با برش بافت های مرده با چاقوی کوچک جراحی  ، خراشیدن  و تمیز کردن انجام می شود.

پیوند بافت: هنگامی که پایه زخم به پاکسازی کافی برسد ، پوست لایه ای نازک یا کامل که از جاهای دیگر گرفته می شود به روی زخم پیوند می شود. گاهی اوقات زخم با پوست اطراف بسته می شود. گاهی اوقات ، ماهیچه ای که در جای دیگری از بدن قرار دارد با پوست روی آن گرفته شده و بر روی زخم پیوند می شود. در این حالت لازم است که رگ ماهیچه گرفته شده و رگ های اطراف زخم متصل شود. این روش درمانی به نام انتقال عضله آزاد یک روش جراحی است که تحت میکروسکوپ انجام می شود.

قطع عضو: بعضی اوقات ممکن است لازم باشد اندامی که زخم در آن قرار دارد ، یک انگشت ، بخشی از پا و گاهی اوقات کل پا برای جلوگیری از پیشرفت بیماری یا نجات جان بیمار قطع شود .

مداخلات عروقی: در معالجه زخم هایی که به دلیل انسداد رگ ها بهبود نمی یابند ، عروق باید به صورت جراحی یا از طریق مداخلاتی مانند بالون داخل وریدی و استنت باز شوند. در درمان زخم های وریدی ممکن است عمل جراحی یا مداخله داخل وریدی در رگ ها لازم باشد.

از بین بردن فشار:

در زخم های بستر وابسته به فشار از تشک های مواج ، در زخم های پای بیماران دیابتی ناشی از فشار از کفش های مخصوص پا و دستگاه های ارتز استفاده می شود.

فشرده سازی درمانی:

  زخم های وریدی به دلیل نارسایی وریدی با فشار خارجی ، یعنی فشرده سازی درمان می شود. برای این منظور از باند درمانی ، جوراب های فشرده سازی ، دستگاه های فشرده سازی استفاده می شود.

درمان آنتی بیوتیکی:

اگر زخم به میکروب آلوده شود ، آنتی بیوتیک های مناسب به صورت داخل وریدی یا خوراکی داده می شود. مصرف آنتی بیوتیک به طور مستقیم بر روی زخم یا پمادهای مختلف مناسب نیست.

مواد مراقبت از زخم:

انواع زیادی از مواد مراقبت از زخم وجود دارد که برای پوشاندن زخم ، یعنی پانسمان استفاده می شود. طیف گسترده ای از شرکت ها مواد مراقبت از زخم ها را برای اهداف زیادی استفاده می کنند. یک محصول مراقبت از زخم ایده آل باید دارای خواص زیر باشد:

 • از باکتری ها و مواد خارجی محافظت کند
 • باید محیطی گرم و مرطوب ایجاد کند
 •  ترشحات را جذب کند
 •  نباید سمی و حساسیت ایجاد کند
 • از گرما و افت مایعات جلوگیری کند
 • نباید به بافت های سالم محیط آسیب برساند
 • فشرده سازی
 • ساختار آن نباید خراب شود
 • باید نچسب باشد
 • باید ارزان باشد
 • زیبا باشد

البته حتی اگر محصولی با تمام این خصوصیات تولید شود ، هیچ ماده مراقبت از زخم وجود ندارد که برای هر بیمار ، هر زخم و هر مرحله از زخم قابل استفاده باشد.

در معالجه زخم ها ، روشی به نام پانسمان “گاز استریل” به دلیل هزینه های آن به جای مواد مخصوص تولید زخم ، در کشور ما استفاده می شود. در اینجا ، زخم با یک محصول ضد عفونی کننده پاک می شود ، با یک سرم نمکی شسته می شود و با یک گاز استریل پانسمان می شود. این پارچه یا با نوار چسب به بافت های اطراف چسبانده شده یا با بانداژ پیچیده می شود.

ساده ترین مواد مراقبت از زخم ، پانسمان فیلم شفاف است. اینها برای پانسمان زخم های تمیز و بدون ترشح   استفاده می شود. از پانسمان های جاذب مانند هیدروکلوئید ، فیبر ، آلژینات یا فوم در زخم های دارای ترشح استفاده می شود. ژل ها بر روی سطح زخم اعمال می شوند تا محیطی مرطوب فراهم کنند.  تمام این گروه های پانسمان دارای چسبندگی و عدم چسبندگی ، اندازه های کوچک و بزرگ هستند و مخصوصاً برای قسمت های مختلف بدن تولید شده اند.

برخی از محصولات مراقبت از زخم همچنین ممکن است حاوی موادی مانند کلاژن ، اسید هیالورونیک باشد که در بهبود زخم ها نقش دارند.

Source: www.gensaglik.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *