منوی سایت

راه های کاهش خطر قطع پای دیابتی

راه های بسیاری وجود دارد که افراد مبتلا به دیابت می توانند خطر قطع عضو را کاهش دهند.

آمپوتاسیون ( قطع عضو ) به دلایل مختلف از جمله تروما و در پی برخی شرایط پزشکی مزمن مانند دیابت رخ می دهد. طبق آمار در آمریکا هر سال تقریبا ۱۸۵.۰۰۰ نفر تحت عمل قطع عضو قرار می گیرند. علاوه بر این آمار، بسیاری از محققان معتقدند که این آمار تا سال ۲۰۵۰ به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت و جمعیت آن بالغ بر ۳.۶ میلیون آمریکایی خواهد بود. خوشبختانه روش هایی وجود دارد که بیماران می توانند برای جلوگیری از این آسیب ها انجام دهند. و اغلب آن ها شامل مدیریت موثر و درمان زخم پای دیابتی در زمان مناسب است.

 

راه های کاهش خطر قطع پای دیابتی

 

تشخیص به موقع عفونت

برخی از عفونت ها در نهایت ممکن است منجر به قطع عضو شود تا بتوان زندگی بیمار را نجات داد. یکی از این عفونت ها  superbug MRSA است که باعث ایجاد بیماری به نام نکروتایزینگ فاسیتیس یا فاشئیت نکروزان می شود که منجر به خورده شدن پوست می شود. در نتیجه مهم است که علائم عفونت را به موقع تشخیص دهیم. علائم شایع عفونت از جمله تب، زهکشی سیال، احساس ناخوشی، تورم و قرمزی، افزایش دمای بدن و افزایش دمای سطح زخم است. اگر هر یک از این نشانه ها را داشته باشید، لازم است سریعا با متخصص زخم خود تماس بگیرید.

 

مراقبت و درمان زخم پای دیابتی

زخم های دیابتی در بین افراد مبتلا به دیابت بسیار رایج هستند، تقریبا حدود ۵ درصد از کل افراد مبتلا به دیابت در طول زندگی خود، زخم پای دیابتی را تجربه می کنند و در نهایت یک درصد از آن ها مجبور به انجام عمل قطع عضو می شوند. آسان ترین راه برای جلوگیری از پیشرفت زخم دیابتی، توجه به نشانه های اولیه ایجاد زخم است. این نشانه ها شامل بی حسی پا و کاهش جریان خون است. برای مورد دوم مهم است که با درمان مناسب، جریان خون را به حالت طبیعی بازگرداند. ورزش منظم، رژیم غذایی مناسب و در نهایت اقدامات بهداشتی و پوشیدن کفش های مناسب افراد دیابتی، برای حفاظت از پاها در برابر زخم ضروری است.

 

پیشگیری از ابتلا به شارکوت

با اینکه بیماری شارکوت شایع نیست، اما در بین افراد مبتلا به دیابت احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد. شارکوت در پی آسیب اعصاب در پا رخ می دهد و سپس منجر به تخریب مفاصل حامل بار می شود. در نهایت اگر آسیب بسیار شدید باشد، قطع عضو ممکن است تنها گزینه درمان باشد. به همین دلیل لازم است توجه زیادی به علائم پای شارکوت یعنی قرمزی و تورم طولانی مدت داشته باشید.

 

Source: advancedtissue.com

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم پای دیابتی:

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116