منوی سایت

مقدمه

سیستم گردش خون بدن وظیفه خون رسانی، اکسیژن رسانی و همچنین ارسال مواد مغذی به سرتاسر بدن را برعهده دارد. زمانی که جریان خون در قسمت های خاصی از بدن شما کاهش می یابد ممکن است دچار علائم گردش خون ضعیف شوید. معمول ترین قسمت هایی از بدن که دچار گردش خون ضعیف می‌شود شامل: پاها و بازوها می باشند . گردش خون ضعیف بدون دلیل ایجاد نمی‌شود بلکه رعایت نکردن برخی مسائل و اصول بهداشتی می‌تواند ناشی از بروز آن باشد، بنابراین بهتر است علاوه بر یافتن علائم بروز گردش خون ضعیف به دنبال علل اصلی آن نیز باشید. شرایط مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث به وجود آمدن گردش خون ضعیف شود ؛  شایع‌ترین علت آن چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی است.

دلایل و نشانه های گردش خون ضعیف

علائم گردش خون ضعیف

شایع ترین علائم گردش خون ضعیف شامل: احساس سوزن سوزن شدن بدن، بی‌حسی، درد، گرفتگی عضلات، دردهای ضربانی در قسمت‌های مختلف بدن است. بروز هر کدام از این علائم می تواند نشانه وجود گردش خون ضعیف باشد. برای مثال افرادی که به بیماری عروق محیطی و یا شریان محیطی مبتلا هستند ممکن است به اختلال در نعوظ به همراه درد و بی‌حسی مبتلا شوند.

دلایل گردش خون ضعیف

دلایل بسیار زیاد و متفاوتی برای ایجاد گردش خون ضعیف وجود دارد که در اینجا چند مورد از این دلایل را بررسی کرده ایم:

●        بیماری شریان یا عروق محیطی ( PAD): این بیماری باعث بروز تنگی در عروق می‌شود . یک بیماری مرتبط با شریان محیطی به نام تصلب شرایین به دلیل تجمع پلاکت‌ها در عروق، رگ‌های خونی را سفت کرده و در این حین میزان جریان خون کاهش می‌یابد ، این اتفاق می‌تواند منجر به درد شود. کاهش جریان خون در اندام ها در نهایت می توان موارد زیر را به وجود آورد: بی حسی، سوزن سوزن شدن، آسیب عصبی، آسیب بافتی.
در صورت عدم درمان هر یک از این موارد گفته شده، پلاکت ها در رگ‌های خونی تجمع می یابند و می توانند باعث بروز سکته شوند.

شریان های کاروتید یکی از مهم ترین رگ های خونی ای هستند که باعث خون رسانی به مغز می شوند.اگر پلاکت ها در عروق قلب شما تجمع یابند می‌تواند خطر حمله قلبی را به دنبال داشته باشد. بیماری شریان محیطی بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده شده است اما در سنین پایین تر نیز ممکن است به وجود بیاید. افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار داشته و زودتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

دلایل و نشانه های گردش خون ضعیف
 • لخته شدن خون : لخته های خون مسیر جریان خون را مسدود می کنند .  امکان به وجود آمدن این لخته های خون در هر قسمتی از بدن به وجود داشته ، اما اگر در بازو ها و پا ها تشکیل شوند باعث ایجاد مشکلاتی جدی در گردش خون می‌شوند. دلایل بسیار زیادی برای به وجود آمدن لخته های خونی وجود داشته که برخی از آن ها می توانند سلامت و جان بیمار را تا حد زیادی تهدید کنند ؛ در صورتی که لخته های ایجاد شده در پا ، آزاد و مسیر خود را به سمت قلب و ریه بیمار ادامه دهند ، منجر به سکته می شوند ؛ زمانی که این واقعه رخ دهد ، بسیار خطرناک بوده و می‌تواند باعث مرگ شود ؛ بنابراین اگر قبل از بروز مشکلات بزرگ تر وجود لخته تشخیص داده شود ، می توان با احتمال موفقیت بالا آن را درمان کرد .
 • رگ های واریسی: این رگ‌ها ، رگ های بزرگ و متورم شده ای هستند که بر اثر بسته شدن دریچه های رگ به وجود می‌آیند و اغلب در پشت پاها یعنی ساق پا تشکیل می‌شوند. در رگ های آسیب دیده خون نمی تواند به راحتی جریان یابد بنابراین در گردش خون مشکل ایجاد می شود. اگرچه این موضوع به ندرت رخ می‌دهد اما رگ های واریسی نیز می‌توانند باعث لخته شدن خون شوند. یکی از عواملی که در بروز واریس و رگ های واریسی نقش دارد ، ژن است. اگر یکی از اقوام اصلی شما مبتلا به واریس باشد ، احتمال وجود این بیماری در ژن شما زیاد است . زنان بیشتر در معرض این بیماری قرار داشته و علاوه بر آن چاقی نیز نقش بسیار زیادی در بروز رگ های واریسی ایفا می کند .
 • دیابت: خیلی از افراد تصور می‌کنند که دیابت تنها بر روی قند خون آنان تاثیر می گذارد ، در صورتی که چنین نیست . دیابت باعث گردش خون ضعیف نیز شده که می‌تواند باعث گرفتگی پاها ، درد در ساق پا، ران ها و باسن شود. دردهایی که بر اثر گرفتگی پا رخ می‌دهند زمانی که در حرکت باشید بسیار دردناک تر می شوند.
  در افرادی که به دیابت پیشرفته مبتلا هستند تشخیص گردش خون ضعیف در آنها دشوارتر است ؛ این موضوع به آن دلیل است که نفروپاتی دیابتی (عوارض افراد دیابتی است که بر اثر زیاد بودن سطح قند خون به مدت طولانی ایجاد می شود) باعث کاهش درد در قسمت های مختلف بدن می‌شود.
  همچنین دیابت باعث بروز مشکلات قلبی عروقی نیز می‌شود. افراد دیابتی بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به تصلب شرایین ، فشار خون بالا و بیماری‌ های قلبی هستند.
 • چاقی: داشتن اضافه وزن باعث سنگین شدن بدن می شود. اگر اضافه وزن داشته باشید همه ی کار های روزانه از جمله نشستن، ایستادن و غیره برایتان دشوار می‌شود و مشکلات جدی‌تری را به وجود می‌آورد. اضافه وزن و چاقی مفرط ، شما را در معرض عوامل مختلفی برای بروز گردش خون ضعیف قرار می‌دهد، برخی از این عوامل شامل ابتلا به رگ های واریسی و یا مشکلات رگ های خونی است.
 • سندرم رینود: افرادی که دست و پای بسیار سردی دارند ممکن است به سندرم رینود مبتلا باشند. این بیماری باعث تنگ شدن رگ های دست و انگشتان می شود. همانطور که گفته شد رگ های باریک توانایی کمتری در انتقال خون داشته بنابراین گردش خون ضعیف تر می شود. علائم سندروم رینود زمانی مشخص می‌شود که فرد در معرض سرما قرار بگیرد و یا استرس غیر معمولی را تجربه کند . به غیر از انگشتان دست و پا قسمت های دیگری از بدن نیز تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند ، بعضی از افراد در لب ها، بینی و گوش های خود نیز چنین علائمی را مشاهده کرده اند. زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند ؛ همچنین افرادی که در مناطق سرد زندگی می‌کنند نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرند.
دلایل و نشانه های گردش خون ضعیف

تشخیص گردش خون ضعیف

از آنجایی که گردش خون ضعیف نشانه ی وجود بسیاری از بیماری ها می باشد ، تشخیص این بیماری به پزشک کمک می‌کند تا علائم دیگر بیماری ها را نیز تشخیص دهد. در صورتی که سابقه ی خانوادگی گردش خون ضعیف داشته باشید ، در ابتدا پزشک برای اطمینان حاصل کردن از ژنی بودن یا نبودن این بیماری ، آزمایشاتی را برای شما تجویز می کند ؛ بدین صوت پزشک می تواند تشخیص و درمان مناسب تری را برای شما در نظر بگیرد . علاوه بر معاینه جسمی برای تشخیص درد و تورم، پزشک ممکن است موارد زیر را نیز تجویز کند:

 1. آزمایش خون آنتی بادی برای تشخیص بیماری های التهابی و عفونی مانند سندروم رینود
 2. آزمایش قند خون برای افراد دیابتی
 3. آزمایش خون برای بررسی میزان مستعد بودن خون در لخته شدن
 4. عکس برداری و سی‌تی‌اسکن
 5. آزمایش فشار خون

درمان گردش خون ضعیف

درمان گردش خون ضعیف به عوامل ایجادکننده آن بستگی دارد. برخی از روش های درمانی شامل موارد زیر است:

 1. استفاده از جوراب های محکم و نگهدارنده ی مخصوص برای کاهش درد پا ها
 2. برنامه ورزشی مخصوص که به منظور افزایش میزان گردش خون توصیه می‌شود
 3. استفاده از انسولین برای افراد دیابتی
 4. لیزر کردن رگ های واریسی برای افراد مبتلا به واریس
 5. مصرف برخی داروها که شامل حل کننده لخته خون و رقیق کننده آن می‌باشد ( البته تجویز هر یک از این موارد به شرایط بدنی شما بستگی دارد. مسدود کننده های آلفا و مسدود کننده های کانال کلسیم برای افراد مبتلا به سندروم رینود تجویز می‌شود ) .
دلایل و نشانه های گردش خون ضعیف

نظریه

در صورت مشاهده هرگونه علائم احتمالی گردش خون ضعیف، باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر احساس ناراحتی و درد دارید ، احتمالاً این درد نشانه ی وجود یک بیماری جدی است. در صورت درمان نشدن هرگونه درد در بدن ، ممکن است شرایط بد تری به وجود آمده و منجر به بروز عوارض جدی تری شود. پزشک نهایت تلاش خودش را برای درمان شما خواهد کرد .

در صورتی که بیماری شما زود تشخیص داده شود ، با روش‌های درمانی مناسب قابل درمان هستند اما در صورت عدم درمان صحیح عوارض جدی و تهدید کننده ای برای زندگی شما به وجود می‌آید ؛ یکی از این عوارض لخته شدن خون است که می تواند سکته مغزی و قلبی را به همراه داشته باشد ؛ بنابراین برای شروع یک زندگی سالم و برنامه غذایی مناسب با پزشک خود همکاری کنید.

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116