درمان نیش سگ

اگر توسط یک سگ گزش شده اید ، مهم است که فوراً به پزشک اطلاع دهید تا خطر ابتلا به عفونت باکتریایی کاهش یابد. همچنین باید زخم را ارزیابی کنید تا شدت آن مشخص شود. در بعضی موارد ، می توانید کمک های اولیه را خودتان انجام دهید. در موارد دیگر ، شما به درمان فوری پزشکی احتیاج دارید. ممکن است بعد از گاز گرفتن سگ احساس لرزش کنید. اگر به مراقبت پزشکی احتیاج دارید ، به جای اینکه خودتان به مطب پزشک یا بیمارستان بروید از کسی کمک بخواهید.

برای یادگیری کارهایی که باید در این شرایط انجام دهید ، و آنچه می توانید برای جلوگیری از عفونت انجام دهید ، این متن را بخوانید.

در مورد تاریخ واکسیناسیون سگ بپرسید!

اولین کاری که باید انجام دهید ، حفظ فاصله بین خود و سگ است. این می تواند شانس اینکه دوباره گاز گرفته شوید را از بین ببرد. هنگامی که دیگر یک تهدید فوری وجود نداشته باشد ، تعیین اینکه آیا به سگ واکسن هاری زده اند یا خیر مهم است.

اگر صاحب سگ در این نزدیکی هست ، تاریخ واکسیناسیون سگ را بخواهید. در صورت امکان ، همچنین بخواهید که نوعی شناسنامه مربوط به سگ را ببینید. اگر سگ با صاحبش نیست ، از هر کسی که شاهد حمله بوده است بپرسید که آیا با سگ آشنایی دارد و می داند مالک در کجا زندگی می کند.

البته ، این امکان وجود دارد که توسط سگ خودتان گاز گرفته شوید. به همین دلیل ، حتماً از واکسن هاری سگ خود مطمئن شوید.

کمکهای اولیه را انجام دهید!

نوع کمک های اولیه ای که شما انجام می دهید با توجه به شدت زخم مشخص می شود.

اگر پوست شما زخم نشده است ، آن قسمت را با آب گرم و صابون بشویید. همچنین می توانید یک لوسیون ضد باکتری را به عنوان احتیاط در منطقه بمالید.

اگر پوست شما زخم شد ، ناحیه را با صابون و آب گرم بشویید و به آرامی روی زخم فشار دهید تا مقدار کمی خونریزی ایجاد شود. این به بیرون راندن میکروب ها کمک می کند.

اگر زخم از قبل خونریزی داشت ، یک پارچه تمیز را روی زخم بگذارید و به آرامی فشار دهید تا جریان خون متوقف شود.  یک کرم ضد باکتری به زخم بزنید و زخم را با یک باند استریل بپوشانید.

تمام زخم های ایجاد شده توسط سگ ، حتی جزئی ترین ها نیز باید تا زمانی که به طور کامل بهبود می یابند ، از نظر علائم عفونت کنترل شوند.

زخم را بررسی کنید و در صورت وجود موارد زیر به پزشک اطلاع دهید:

 • قرمزی
 • تورم
 • احساس گرما در آن منطقه
 • حساسیت به لمس

اگر زخم بدتر می شود یا احساس درد و تب می کنید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

مراحل درمانی

۱-زخم را با آب گرم و صابون بشویید.

۲-یک پارچه تمیز را روی زخم قرار دهید تا خونریزی متوقف شود.

۳-پماد ضد باکتری روی زخم بزنید.

۴-یک باند استریل را روی زخم بگذارید.

۵-علائم عفونت را دائما بررسی کنید.

۶-اگر مشکوک به عفونت یا در معرض بیماری هستید به پزشک اطلاع دهید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

همیشه برای زخم ایجاد شده توسط سگ به پزشک مراجعه کنید همچنین اگر:

 • در صورتی که زمان دقیق دریافت واکسن هاری سگ مشخص نیست.
 • اگر به نظر می رسد سگ بیمار است.
 • اگر خونریزی متوقف نمی شود.
 • اگر جای زخم باعث درد شدید می شود.
 • استخوان ، تاندون یا عضله را در معرض دید است.
 • اگر زخم باعث از بین رفتن عملکرد می شود ، مانند عدم توانایی خم شدن انگشتان
 • قرمز ، متورم یا ملتهب به نظر می رسد.
 • نشت چرک یا مایع دارد.

اگر:

 • به یاد ندارید چه زمانی آخرین بار واکسن کزاز را دریافت کرده اید. 
 • احساس ضعف می کنید.
 • اگر تب دارید.

عوارض احتمالی ناشی از گاز گرفتن سگ چیست؟

جای زخم ایجاد شده توسط سگ می تواند چندین عارضه ایجاد کند. این موارد شامل عفونت ، هاری ، آسیب عصبی یا عضلات و موارد دیگر است.

عفونت

باکتری ها می توانند در دهان هر سگ زندگی کنند ، از جمله باکتری های:

 • استافیلوکوک
 • پاستورلا
 • capnocytophaga

در صورت ایجاد جای زخم توسط سگ ، این میکروب ها می توانند باعث عفونت  باکتریایی شوند. احتمال ابتلا به عفونت در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف یا افراد مبتلا به دیابت بیشتر است. اگر توسط سگ زخم شده اید و علائم عفونت را مشاهده کردید ، به پزشک مراجعه کنید.

آسیب عصبی و عضلات

زخم عمیق می تواند باعث آسیب به اعصاب ، ماهیچه ها و رگ های خونی زیر پوست شود. این مشکل ممکن است حتی اگر زخم کوچک باشد ، مانند یک سوراخ رخ دهد.

استخوان های شکسته

زخم ناشی از یک سگ بزرگ ممکن است منجر به شکافته شدن و یا شکستگی استخوان ها به خصوص در ناحیه پا یا دست ها شود. اگر مشکوک به استخوان شکسته هستید ، همیشه از پزشک کمک بگیرید.

هاری

هاری یک بیماری ویروسی جدی است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. در صورت عدم درمان ، ممکن است در عرض چند روز بعد از عفونت منجر به مرگ شود.

اگر سگ شما را گاز گرفت کرده و از سابقه واکسیناسیون آنها اطمینان ندارید فوریت های پزشکی را دنبال کنید.

کزاز

کزار یک بیماری باکتریایی است. این بیماری در ایالات متحده که واکسن ها به طور مرتب به کودکان ارائه می شود ، نادر است. بزرگسالان نیز باید واکسن کزاز دریافت کنند.

زخم

اگر گاز گرفتگی توسط سگ پوست را پاره کند ، می تواند باعث ایجاد زخم شود. در بسیاری از موارد ، ظاهر زخم خفیف است و با گذشت زمان کمتر می شود.

زخمهای شدید یا زخم هایی که در نواحی مهم مانند صورت ایجاد می شوند ، می توانند با استفاده از تکنیک های پزشکی مانند پیوند یا جراحی پلاستیک درمان شوند.

مرگ

تعداد کشته شدگان ناشی از گاز گرفتگی سگ در ایالات متحده سالانه بسیار کم است. در صورت بروز این اتفاث ، حدود ۷۰ درصد مرگ و میر در کودکان کمتر از ۱۰ سال اتفاق می افتد.

آیا به واکسن هاری احتیاج دارید؟

اگر توسط سگ گاز گرفته شدید و علائم بیماری هاری ایجاد شده ، مانند عدم تعادل یا کف کردن دهان ، باید واکسن هاری را دریافت کنید. هاری  یک وضعیت بالقوه کشنده است ، که است در صورت دریافت فوری پزشکی قابل پیشگیری است.

نحوه جلوگیری از عفونت

نیش سگ می تواند باکتری های خطرناک را به بدن وارد کند. این می تواند در صورت عدم درمان ، عفونت های جدی و گاه کشنده ایجاد کند.

خیلی مهم است که زخم را به محض ایجاد شستشو دهید و از آنتی بیوتیک های موضعی مانند ید پوویدون روی پوست و اطراف آن استفاده کنید. زخم را پوشانده و روزانه باندها را تغییر دهید. به علائم عفونت بر روی زخم توجه کنید. بسته به نوع عفونت ، علائم می توانند در طی ۲۴ ساعت تا ۱۴ روز پس از گاز گرفته شدن شروع شوند.

عفونت ها می توانند به سرعت در سراسر بدن پخش شوند. اگر متوجه علائم عفونت شدید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به آنتی بیوتیک خوراکی یا داخل وریدی نیاز داشته باشید.اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد ، احتمالاً نیاز است آنها را به مدت ۱ تا ۲ هفته مصرف کنید. مصرف دارو را حتی اگر عفونت کاملاً فروکش کرد ، متوقف نکنید.

در آخر

نیش سگ می تواند خطرناک باشد و در صورت عدم درمان نیز می تواند عوارض جدی ایجاد کند. عفونت های باکتریایی یک عارضه شایع از نیش سگ است و مهم است که به سرعت هرگونه علائم عفونت را بررسی کنیم. واکسن سگ بهترین دفاع شما در برابر گزش سگ و عوارض آنها است. هرگز به سگی که نمی شناسید نزدیک نشوید .

همچنین از بی ادبی و یا بازی تهاجمی با سگ ها ،خودداری کنید و هرگز سگی را که در حال غذا خوردن یا مراقبت از توله سگ ها است ، اذیت نکنید.

Source: www.healthline.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *