زخم بستر می تواند افرادی را که مدت طولانی را در یک موقعیت می گذرانند، تحت تأثیر قرار دهد ، به عنوان مثال به دلیل فلجی، بیماری، پیری یا ضعف.

همچنین به عنوان زخم فشار و زخم های فشار شناخته می شوند، زخم بستر می تواند در صورت وجود اصطکاک یا فشار زیاد بر روی یک قسمت از بدن اتفاق بیفتد.

افرادی که حتی نمی توانند حرکات کوچک انجام دهند، در معرض خطر زخم های فشار قرار دارند.

زخم ها می توانند بر هر قسمت از بدن تأثیر بگذارند، اما مناطق استخوانی اطراف آرنج ، زانوها ، پاشنه ها ، کوکسی و مچ پا حساس تر هستند.

تخت خواب قابل درمان هستند، اما اگر درمان خیلی دیر انجام شود، می توانند به عوارض کشنده منجر شوند.

درمان قطعی زخم بستر

 حقایقی در مورد زخم های بستر

شناسایی آنها در مراحل اولیه، درمان را ممکن می سازد و خطر عوارض را کاهش می دهد. حرکت اغلب بیماران برای جلوگیری از زخم های بستر بسیار مهم است.

قرار دادن یک بالش در زیر منطقه آسیب دیده می تواند به کاهش فشار و علائم کمک کند.

درمان زخم های فشار آسان نیست اما قطعی است.

زخم باز بعید است که سریع التیام یابد.  حتی هنگام بهبودی ممکن است ناسازگار باشد، زیرا به پوست و سایر بافت ها آسیب می رساند.

 زخم های بستر خفیف اغلب در طی چند هفته با درمان مناسب بهبود می یابند، اما ممکن است زخم های جدی به عمل جراحی نیاز داشته باشند.

 اقدامات زیر باید انجام شود:

با حرکت بیمار یا استفاده از پد یا بالش فوم فشار را از ناحیه زخم خارج کنید. زخم را پاک کنید: زخم های جزئی ممکن است به آرامی با آب و یک صابون ملایم شسته شود.  هر وقت پانسمان تغییر کند، زخم های باز باید با محلول نمکی تمیز شوند.

بافت مرده را باز کنید: اگر بافت مرده یا آلوده وجود داشته باشد، زخم به خوبی بهبود نمی یابد، بنابراین تعویض پانسمان و شست و شوی زخم ها ضروری است. اینها از زخم محافظت می کنند و بهبودی را تسریع می کنند. برخی از پانسمان ها با حل کردن بافت مرده از بروز عفونت جلوگیری می کنند. استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی یا کرم آنتی بیوتیک می توانند به درمان عفونت کمک کنند.

در مراحل اولیه ممکن است افراد زخم را در خانه درمان کنند اما زخم های شدید تر نیاز به پانسمان توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارند.

 درمان قطعی زخم بستر منفی

 درمان قطعی زخم بستر منفی شامل پانسمان کف است که می تواند متناسب با زخم بیمار باشد. یک پانسمان غیر منسجم را می توان در زیر کف قرار داد تا درد در رفع پانسمان کف و در حین ساکشن روی بستر زخم کاهش یابد.

این روش همچنین به عنوان درمان با کمک خلاء شناخته می شود ، این روش شامل اتصال لوله مکش به بستر است.  این لوله رطوبت را از زخم بیرون می آورد ، به طور چشمگیر زمان بهبودی را کمتر می کند و خطر عفونت را کاهش می دهد.

زخم ها در حدود ۶ هفته با نصف هزینه جراحی بهبود می یابند.

 سایر روش های درمانی

از روش های درمانی بیوفیزیکی، از جمله تحریک الکتریکی مستقیم، میدان الکترومغناطیسی پالس شده و انرژی فرکانس رادیویی پالس شده، برای تقویت ترمیم زخم استفاده شده است. درمان فتوتراپی زخم های فشار با استفاده از امواج لیزر، مادون قرمز و ماوراء بنفش انجام شده است.

 درمان با نتایج دو قطبی

پانسمان های بیولوژیکی گروهی از محصولات مشتق شده از ساختارهای پوستی را توصیف می کنند که برای بهبودی سریع پیش بینی شده اند. آنها می توانند از منابع غیر انسانی و انسانی گرفته شده و بر روی زخم های ضد عفونی شده اعمال شوند.

درمان قطعی زخم بستر

جلوگیری از پیشرفت زخم بستر در بیماران

علاوه بر درمان زخم فشار به خودی خود ، درمان کلی بیمار نیز مهم است. اقدامات فیزیکی برای کاهش فشار قبلاً شرح داده شده است. قند خون مانع بهبود زخم ها خواهد شد و افراد دیابتی باید قند خون  خود را تا حد امکان کنترل کنند. نشان داده شده است که سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در ترمیم زخم ها دارد و سرکوب سیستم ایمنی بدن باعث کاهش بهبود زخم ها می شود. ترمیم مناسب زخم نیاز به خون کافی دارد. در آخر، ما بار دیگر بر لزوم تهیه غذای مناسب تأکید خواهیم کرد.

 کنترل آلودگی

هرگونه زخم بستر باز به صورت سطحی با فلور محیط زیست آلوده می شود.  اما، اگر زخم در نزدیکی جریان مدفوع باشد، مانند زخم های فشار خاکی یا ساکرال، جلوگیری از آلودگی اضافی مهم است.  نگرانی اضافه شده این است که مدفوع و ادرار می توانند برای پوست تحریک کننده باشند و باعث باز شدن بیشتر پوست و گسترش زخم شوند. از آنجا که تعداد زیادی از بیماران مبتلا به زخم فشار بی اختیاری روده و مثانه دارند، مهم است که در نظر بگیرید که چگونه با این کار مقابله کنید.

جراحی برای بازسازی

اگرچه اکثر زخم های فشار با دبریدمان و درمان های محافظه کارانه که در بالا ذکر شد، بهبود می یابند، اما بعضی اوقات عمل جراحی باعث رفع سریع تر زخم می شود.  لازم به ذکر است که ابتدا بیمارانی که دارای زخم های بهبودی ضعیفی هستند، باید ارزیابی شوند که علت بسته شدن این زخم نیست زیرا همین عوامل ممکن است خطر نقص در بازسازی جراحی را داشته باشند.  انواع مختلفی از تکنیک های مختلف وجود دارد، از یک پیوند پوست ساده گرفته تا پاپیچ یا به ندرت، فلپ های میکرو عروقی برای پوشش زخم بستر.

با اقدامات مناسب، بیماران و کادر پزشکی می تواند خطر ابتلا به زخم های بستر را به میزان قابل توجهی کاهش دهند .

Source: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.medicalnewstoday.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *