منوی سایت

درمان قطعی زخم بستر، زخم دیابتی و زخم وریدی

زخم مزمن چیست؟

زخم های مزمن زخم های هستند که در ۳ ماه متوالی بهبود نمی یابند. این دوره را می توان تا یک ماه کاهش داد. زخم مزمن، شرایطی است که عمیقا بر فرد، محیط و جامعه تاثیر می گذارد. معمولا افزایش جمعیت سالمندان موازی با افزایش زخم های مزمن است. زخم مزمن ممکن است باعث درد، از دست دادن عملکرد و حرکت، عدم توانایی در کار کردن، وابستگی به خانه یا بستر، افسردگی، استرس و اضطراب، خجالت، انزوای اجتماعی، بستری شدن دراز مدت در بیمارستان و حتی مرگ شود. زخم های مزمن ممکن است عوارض جانبی نامطلوب را در طول درمان طولانی مدت ایجاد کنند.

این عوارض عبارتند از:

 • سلولیت (عفونت پوست)
 • اگزما
 • خونریزی
 • قانقاریا
 • آمپوتاسیون

زخم های مزمن می توانند باعث ناتوانی درازمدت، یعنی ناتوانی در کار کردن شوند، که ممکن است بهبود زخم را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

درمان قطعی زخم بستر، زخم دیابتی و زخم وریدی

 

زخم های مزمن نیز می توانند درمان شوند

در کشورهای پیشرفته برای درمان و مراقبت از زخم مزمن، مراکزی موجود هستند. هدف مراکز درمان زخم، درمان بیماران با مواد مناسب پزشکی، پانسمان، معاینه رادیولوژیک، مداخلات کوچک و روش های جراحی است. هدف اصلی، بهترین راه برای درمان این وضعیت است که بر مردم، محیط و جامعه آن تاثیر می گذارد.

 

انواع زخم مزمن

زخم های مزمن در چهار نوع اصلی رخ می دهد:

 • زخم بستر
 • زخم های دیابتی
 • زخم های وریدی
 • زخم ناشی از نارسایی شریانی

همچنین باید خاطرنشان کرد که سرطان پوست نیز ممکن است به علت زخم های پوستی یا زخم هایی باشد که برای مدت طولانی بهبود نیافته است.

 

زخم بستر چیست؟

در بیماران با محدودیت حرکت، هنگامی که یک ناحیه خاصی از بدن در معرض فشار طولانی مدت قرار می گیرد، در گردش خون اختلال ایجاد می شود و مقدار خون در آن قسمت کاهش می یابد، در نتیجه سلول ها شروع به مردن می کنند و منجر به زخم بستر می شوند. زخم بستر معمولا در بیماران مبتلا به بستر، فلج، و یا افرادی که جراحی بزرگ انجام داده اند رخ می دهد. عواملی مانند سوء تغذیه، مراقبت های نامناسب، ضعف شدید و یا چاقی، کم خونی، وجود بیماری های مزمن مانند دیابت و کم بودن مقاومت بدنی، باعث ایجاد زخم بستر می شود. زخم بستر معمولا در لگن، پشت سر و در دو طرف سر، تیغه شانه، آرنج و پاشنه پا دیده می شود.

 

درمان قطعی زخم بستر، زخم دیابتی و زخم وریدی

 

زخم دیابتی چیست؟

زخم دیابتی به دلیل بیماری دیابت که در طولانی مدت کنترل نشده، کمبود گردش خون شریانی و اختلال در اعصاب حسی ایجاد می شود. معمولا در پا، نوک پا و در قسمت هایی که استخوان تحت فشار است رخ می دهد. دیابتی که سال ها کنترل نشده است، باعث آسیب رساندن به بافت های عروقی و عصبی و ایجاد زخم در ناحیه پا می شود. کنترل قند خون در درمان زخم دیابت عامل مهمی برای تخریب عفونت و بهبود زخم است.

 

درمان قطعی زخم بستر، زخم دیابتی و زخم وریدی

 

زخم وریدی چیست؟

زخم وریدی، در اثر افزایش فشار خون در رگ ها به وجود می آید. به طور کلی زخم وریدی در نتیجه ترومبوزعمیق سیاهرگی، اختلال در دریچه ها، انسداد جریان خون یا از دست دادن عملکرد دریچه ها ایجاد می شود. زخم های وریدی معمولا در کنار مچ پا مشاهده می شود و حتما باید تحت نظر متخصص زخم درمان شود.

 

درمان قطعی زخم بستر، زخم دیابتی و زخم وریدی

 

زخم شریانی چیست؟

زخم های شریانی به دلیل انسداد شریانی که خون تمیز را حمل می کنند رخ می دهد. به طور کلی، در نوک انگشتان پا و دست و یا در قسمت های دیگر دیده می شود.

 

زخم های مزمن چگونه رخ می دهند؟

 • در نتیجه بیماری مزمن – نارسایی قلبی، نارسایی کلیه و غیره
 • در نتیجه سوء تغذیه شدید
 • در نتیجه دیابت پیشرفته که بر سیستم عروقی و عصبی تاثیر می گذارد
 • در نتیجه اختلالات گردش خون
 • بستری طولانی مدت و قرار گرفتن در معرض فشار در نتیجه استفاده از صندلی چرخدار

 

سرطان پوست چیست؟

سرطان پوست، در سراسر بدن قابل مشاهده است و به صورت زخم هایی که بهبود نمی یابند یا تغییر شکل می دهند دیده می شود. سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان است.

 

انواع سرطان پوست

اگرچه انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد، اما شایعترین انواع آن عبارتند از:

سرطان سلول های بنیادی : سرطان سلول های بنیادی در منطقه خود تکرار می شوند و به اندام های دیگر نمی روند.

سرطان سلول های سنگفرشی: اگرچه سرطان سلول های سنگفرشی مشابه هستند، اما می توانند به اندام های دیگر و گره های لنفاوی گسترش پیدا کنند.

ملانوم: ملانوم کشنده است و اگر به موقع درمان نشود، به گره های لنفاوی و اندام های دیگر گسترش می یابد. در یک کشور با جمعیت ۷۰ میلیونی، هر سال حدود ۲۵۰۰ نفر به علت سرطان پوست زندگی خود را از دست می دهد. ۷۵٪ از آنها به علت ملانوم  و ۲۵٪ به علت انواع دیگر سرطان پوست جان خود را از دست می دهند!

 

واریس چیست؟

رگ های واریسی، گسترش عروق وریدی است که خون را به قلب منتقل می کند. این یک بیماری بسیار شایع است که حدود ۲۰ درصد از تمام بزرگسالان و ۵۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال آن را تجربه می کنند و در زنان شایع تر است.

داخل رگ های وریدی تشکیل شده در پاها، دریچه هایی وجود دارد که به عنوان یک پمپ عمل می کنند و جریان خون را به سمت قلب بر علیه گرانش هدایت می کنند. در صورت اختلال در عملکرد، پمپاژ خون به قلب دچار اختلال می شود و خون در رگ ها تجمع می یابد و باعث می شود آنها گسترش پیدا کنند و قابل دیدن باشند. این وضعیت به نام نارسایی وریدی شناخته می شود.

رگ های کوچک در زیر پوست، واریس مویرگی و رگ های بزرگ در زیر پوست به عنوان رگ های واریسی شناخته می شود. یکی از اولین نشانه های نارسایی وریدی، بروز واریس است. با توجه به مراحل بالینی CEAP، بروز واریس های مویرگی مرحله اول نارسایی وریدی و بروز رگ های واریسی بزرگتر مرحله دوم را نشان می دهد. اگر درمان نشود، چون خون در پاها جمع می شود بیماری ممکن است پیشرفت کند. در نتیجه:

 • متورم شدن پاها (مرحله ۳)
 • سفت شدن پوست
 • تغییر رنگ و تغییراتی مانند درماتیت (مرحله ۴)
 • درمان سخت زخم ها (مرحله ۵)
 • زخم هایی که بهبود نمی یابند (مرحله ۶) می توانند ظهور کنند.

بنابراین درمان واریس ها اهمیت زیادی دارد. هدف از درمان، پیشگیری از پیشرفت بیماری و اطمینان از بازگشت خون به قلب است.

 

 واریس چگونه درمان می شود؟

 • لیزر پوست
 • لیزر داخل وریدی (EVLT)
 • اسکلروتراپی (کاربرد دارو در وریدهای واریسی)

Flebectomy (حذف ورید های واریس با برش کوچک)

استفاده از جوراب واریس بازگشت خون را از طریق رگ ها افزایش می دهد و از پیشرفت واریس جلوگیری می کند.

در درمان رگ های واریسی توصیه می شود که از ایستادن طولانی مدت جلوگیری کنید و در هنگام نشستن پاها را بلند کنید.

 

source: kadikoyhastanesi.com

 

در کلینیک زخم دکتر مشتاق، با استفاده از جدیدترین روش های درمان زخم های مزمن، توسط تیم حرفه ای و مجرب، زخم های بیماران عزیز به طور قطعی و تضمینی درمان خواهد شد.

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09391360116