منوی سایت

درمان عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک با ماگوت تراپی

در حالی که ماگوت ها ( لارو حشراتی مانند مگس ) بزرگترین دسته حیوانات محسوب می شوند، مزایای درمان زخم را ارائه می دهند.

 

درمان عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک با ماگوت تراپی

 

صدها سال است که ماگوت ( ماگوت تراپی ) در مراکز درمان زخم مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که بسیاری از افراد آن ها را کرم های کوچک و لزج می دانند اما همین لاروها سابقه خوبی در درمان انواع زخم های مزمن و عفونی دارند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد لاروها می توانند تا حد زیادی میزان درمان زخم را بهبود بخشند. این به لطف بخشی از نسخه اصلاح شده هورمون رشد انسان به نام pdgf – BB است که به رشد دوباره عروق خونی و بازسازی بافت کمک می کند. نه تنها این، بلکه لاروها فواید دیگری دارند، از جمله اینکه با بافت زنده تداخل پیدا نمی کنند و فقط از بافت مرده و نکروزه تغذیه می کنند. حال این موجودات کوچک ممکن است اهداف دیگری داشته باشند که برای مراقبت مناسب از زخم ضروری است، مانند مبارزه با Superbugs .

 

ماگوت تراپی و درمان زخم

طبق گزارش KFGO News، محققان گروه تحقیقات Swansea Maggot Research از ماگوت ها به عنوان یک روش بالقوه برای از بین بردن گونه های خاصی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک استفاده کرده اند. به گفته متخصص زخم عفونی، در سال های اخیر باکتری ها های مقاوم به آنتی بیوتیک به شدت درمان انواع زخم ها مانند درمان زخم بستر و درمان زخم پای دیابتی را تحت تاثیر قرار داده اند. این باکتری ها به طور ویژه ای منجر به افزایش عفونت های زخم ها شده و درمان آسیب های خاص را پیچیده کرده است.

به عنوان بخشی ار مطالعات در حال پیشرفت، تیم Swansea چندین ماه را به جمع آوری نمونه ای از مگس سبز به نام lucilia sericata صرف کرده است. چیزی که این گروه تحقیقاتی به دنبال آن بودند یک مولکول تحت عنوان seraticin بوده که قبلا پتانسیل زیادی را برای کشتن این نوع باکتری ها نشان داده بود.

 

درمان عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک با ماگوت تراپی

 

به گفته ScienceDaily در سال ۲۰۰۹، این مولکول توانست ۱۲ گونه مجزا از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را از بین ببرد اما تنها مشکل این بود که تعداد این مولکول ها با توجه به نوع خاص ماگوت آن ها به سختی یافت می شدند، تا کنون گروه تحقیقاتی Swansea توانسته مقادیر زیادی از این مولکول ها را خارج از بدن ماگوت ها یک شب در آب استریل نگه داشته و نمونه ها را از طریق سیستم فیلتر جمع آوری کند.

وی در ادامه گفت: ” این یک گام بزرگ برای تولید این مولکول در یک مقیاس بزرگ است، هدف اصلی ما این است که این مولکول را به طور مصنوعی استخراج کنیم و سپس از آن برای درمان گونه های شناخته شده از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک استفاده کنیم. بنابراین این یک امید جدید برای تولید یک آنتی بیوتیک جدید برای درمان این نوع از باکتری ها است.”

 

source: advancedtissue

 

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم:

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *