زخم های ناشی از گاز گرفتن و نیش حیوانی دست بسیار رایج هستند و به ویژه زمانی که عفونی می شوند، می تواند باعث ایجاد درد و مشکلات دیگر شود. درمان اولیه و مناسب برای جلوگیری از مشکلات ناشی از نیش و گاز حیوانی ضروری است.

درمان زخم ناشی از گاز حیوانات

علل

گاز حیوانات

هر ساله میلیون ها نفر دچار گاز گرفتگی توسط حیوانات می شوند. سگ ها عامل اکثر گاز گرفتگی های حیوانی هستند. سایر گاز گرفتگی حیوانات شامل گربه ها، جوندگان، خرگوش، راسو، حیوانات مزرعه، میمون ها و خزندگان هستند.

نگرانی عمده در مورد همه گاز گرفتگی های حیوانی عفونت است. هنگامی که یک حیوان گاز می گیرد، باکتری های موجود در دهان حیوان می تواند وارد زخم شده و شروع به رشد کند. عفونت می تواند باعث درد، آسیب بافت و یا حتی مشکلات تهدید کننده حیات باشد. شدت زخم ناشی از گاز گرفتگی به محل، نوع حیوان و اینکه آیا جسمی خارجی در زخم گیر کرده باشد، بستگی دارد.

عفونت ها اغلب در گاز گرفتگی گربه ها رخ می دهد، زیرا گربه ها دندان های تیز و نقطه ای دارند که باعث ایجاد زخم های عمیق می شوند. پوست معمولا به سرعت روی محل گزش را پوشانده و باکتری ها را به دام می اندازد. با این حال درمان سریع و مناسب اغلب می تواند خطر ابتلا به عفونت را از بین ببرد یا به حداقل برساند.

هاری یک عفونت نادر اما به طور بالقوه کشنده است که ممکن است ناشی از گزیدگی حیوانات باشد. گاز سگ های ولگرد و حیوانات وحشی مانند خفاش ها، راکون ها و روباه ها بیشترین احتمال ایجاد هاری را دارند.

هاری ها یک ویروس مرگبار است که با بزاق حیوانات آلوده به انسان منتقل می شود. ویروس هاری معمولا از طریق گاز گرفتن انتقال می یابد.

هنگامی که فرد علائم و نشانه های هاری را بروز می دهد، بیماری تقریبا همیشه مرگبار است و نمی توان پس از بروز علائم، هاری را درمان کرد. به همین علت هر کسی که ممکن است در خطر ابتلا به هاری قرار گرفته باشد باید واکسن های هاری را برای حفاظت از خود دریافت کند.

دریافت واکسن هاری پس از گاز گرفته شدن توسط حیوانات همیشه ایده ی خوبی است و نباید در اینکار سهل انگاری شود، چرا که پس از بروز علائم بیماری مرگ فرد تقریبا حتمی است.

درمان زخم ناشی از گاز حیوانات

گاز انسانی

زخم های ناشی از گاز انسانی حاوی بسیاری از باکتری ها هستند و خطر ابتلا به عفونت را بالا می برند. بسیاری از این گاز گرفتگی ها نتیجه مسابقات مشت زنی است. این عفونت ها می توانند به سرعت پیشرفت کنند و منجر به مشکلات جدی شوند، بنابراین درمان اولیه ضروری است.

علائم و نشانه ها

علائمی که نشان دهنده ی احتمال عفونی شدن زخم ناشی از گاز گرفتگی هستند، عبارتند از:

 • تورم
 • قرمزی
 • حرارت
 • دردی که بعد از ۲۴ ساعت ادامه دارد
 • زهکشی از زخم

علائمی که نشان دهنده احتمال پخش شدن عفونت هستند، عبارتند از:

 • رگه های قرمزی که به بازو یا ساعد کشیده می شود
 • تورم غدد لنفاوی در اطراف آرنج و یا در زیر بغل
 • تب
 • خستگی
 • تعرق شبانه
 • لرز

در صورتی که این علائم ایجاد شوند باید سریعا به دنبال کمک های پزشکی باشید.

اگر فکر می کنید که گزش ممکن است باعث ایجاد آسیب به دیگر ساختارهای مهم مانند استخوان یا اعصاب شده است، باید به دنبال درمان اورژانسی باشید. برخی از نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده ی این اتفاق باشد، عبارتند از:

 • خونریزی که کنترل آن دشوار است
 • انگشتان رنگ پریده یا بی حس
 • تورم یا کبودی
 • تغییر شکل
 • از دست دادن قدرت حرکت انگشت

درمان

درمان سریع می تواند خطر ابتلا به مشکلات را به حداقل برساند. متخصص زخم شما را بررسی می کرده و در مورد نحوه آسیب دیدن سوالاتی می پرسد. شرح کامل و صادقانه از وقایع به درمانگر شما کمک خواهد کرد تا زخم را به درستی درمان کند. در مورد زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات توصیف نوع و وضعیت سلامت حیوان و وضعیت و سابقه دریافت واکسن هاری می تواند کمک کننده باشد. ممکن است از عکسبرداری اشعه ایکس برای شناسایی هر گونه آسیب به دست و جهت جستجوی قطعات دندان حیوان در زخم استفاده شود.

همه گاز گرفتگی ها نیاز به تمیز کردن دقیق دارند. درمانگر شما زخم را شستشو می دهد و ممکن است پوست آسیب دیده، لخته های خون یا سایر عواملی را که می تواند منبع عفونت باشد، حذف کند. اگر زخم عفونی شده باشد، ممکن است نمونه ای جهت کشت برداشت شود. کشت بافت گاهی اوقات به شناسایی نوع باکتری که باعث عفونت شده کمک می کند تا مشخص شود کدام یک از آنتی بیوتیک ها برای درمان موثرتر است.

برخی از زخم های ناشی گاز گرفتگی به استفاده از آنتی بیوتیک های وریدی نیاز دارند، در حالی که دیگر زخم ها گاز گرفتگی با داروهای خوراکی درمان می شوند. گاهی اوقات نیاز به بستری شدن فرد برای درمان است. گاز گرفتگی های شدید معمولا نیاز به جراحی دارند.

مراقبت پیگیری برای زخم های ناشی از گاز گرفتگی حیوانات برای حصول اطمینان از اینکه عفونت کنترل شده یا توسعه نیافته و عملکرد دست بازگشته حائز اهمیت است.

در صورتی که به کمک های پزشکی فوری دسترسی ندارید، می توانید در صورت خونریزی زخم ناشی از گاز گرفتگی با اعمال فشار مستقیم بر روی زخم، خونریزی را قطع نمایید و سپس زخم را با با آب گرم و صابون تمیز کرده و کاملا آبکشی نمایید. اعمال پماد آنتی بیوتیک می تواند احتمال ایجاد عفونت را کاهش دهد. سپس به دنبال کمک پزشکی باشید.

Source: www.assh.org, www.webmd.com

کلینیک درمان زخم دکتر مشتاقمشاهده نوشته ها

Avatar for کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *