منوی سایت

درمان زخم جراحی

زخم جراحی یکی از رایج ترین زخم ها محسوب می شود، زخم های جراحی، زخم هایی هستند که در پی برش پوست و بافت ها، در طی عمل جراحی به وجود می آیند. زخم های جراحی متفاوت هستند که معمولا بیشتر آن ها پس از اتمام جراحی با بخیه بسته می شوند. اما زخم های جراحی، بعضی اوقات برای درمان مجدد باز می ماند. که در این بین اهمیت مراقبت از زخم ها و پیشگیری از عفونت دو چندان می شود.

درمان زخم جراحی

انواع زخم جراحی

زخم جراحی می تواند به یکی از چهار دسته زیر تقسیم شود. این دسته بندی ها بستگی به میزان آلوده یا پاک بودن زخم، خطر عفونت و قسمتی از بدن که زخم بر روی آن است، دارد.

دسته اول

این دسته از زخم ها پاک هستند و نشانه های عفونت و التهاب در این نوع از زخم ها دیده نمی شود. زخم های دسته اول معمولا شامل زخم چشم، زخم های سطحی پوست و زخم های عروقی می باشد.

دسته دوم

دسته دوم از زخم جراحی، با اینکه تمیز هستند اما خطر ابتلا به عفونت در آن ها بیشتر از دسته اول است. این نوع زخم ها علائم عفونت را ندارند اما به علت موقعیت مکانی، خطر ابتلا به عفونت در آنها افزایش می یابد. به عنوان مثال: زخم های جراحی در دستگاه گوارش ممکن است در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار گیرد.

دسته سوم

زخم جراحی که در آن یک جسم خارجی در تماس با پوست قرار دارد، دارای خطر بالایی از عفونت است و یک زخم آلوده محسوب می شود. به عنوان مثال: زخم ناشی از گلوله ممکن است پوست اطراف محل زخم را آلوده کند.

دسته چهارم

این دسته از زخم ها آلوده محسوب می شوند. و به آن زخم آلوده یا زخم عفونی نیز می گویند. به عنوان مثال: زخم های که در معرض مواد مدفوع قرار می گیرد.


⇐ کلینیک تخصصی درمان زخم دکتر مشتاق به همراه کادر تخصصی خود در زمینه درمان انواع زخم ها، از جمله درمان زخم بستر، درمان زخم عفونی، درمان زخم پای دیابتی ، درمان زخم سوختگی با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.


دلایل ایجاد زخم جراحی چیست؟

زخم جراحی زمانی ایجاد می شود که جراح بر روی بدن برشی با یک وسیله جراحی به نام اسکالپل دهد. طیف گسترده ای از موارد درمانی پزشکی نیاز به عمل جراحی دارد. اندازه زخم بستگی به روش درمان و مکان زخم در بدن دارد.

عوامل خطر برای عفونت زخم جراحی چیست؟

هر عمل جراحی یک زخم جراحی در پی دارد. احتمال ابتلا به عفونت زخم جراحی بین ۱ الی ۳ درصد است.

عوامل خطر برای ایجاد عفونت زخم جراحی شامل مواردی همچون داشتن سایر بیماری ها مانند دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف است. افراد سیگاری، افراد مسن و افرادی که دارای اضافه وزن هستند نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت زخم جراحی هستند. جراحی هایی که زخم در محل شکم است همینطور جراحی هایی که بیش از دو ساعت طول می کشد، خطر بیشتری برای عفونت دارند.

برخی از خدمات کلینیک زخم دکتر مشتاق، کلینیک درمان زخم خوب در تهران:

درمان زخم

درمان زخم بستر

درمان زخم دیابتی

درمان زخم عفونی

درمان دیابت

درمان زخم سوختگی

درمان زخم مزمن

درمان زخم حاد

اوزون تراپی

درمان زخم به روش PRP

درمان زخم جراحی

درباره کلینیک درمان زخم دکتر مشتاق

کلینیک درمان زخم مشتاق با پشتوانه‌ای قوی از تجربه و تخصص همکاران و اساتید دانشگاهی در خدمت شما هموطنان عزیز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *